Najpiękniejsze rasy kotów – moje top 10

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Trudno dokładnie policzyć, ile jest kocich ras (o tym, dlaczego tak właśnie się dzieje, możecie przeczytać w tekście Ile jest ras kotów?). Różnią się one między sobą szatą, umaszczeniem, kształtem ciała i głowy – czasem te różnice są niewielkie, a czasem bardzo duże. Ale które z nich są najpiękniejsze? Oczywiście tego również nie da się autorytarnie stwierdzić. Przecież mamy różne gust i różne futrzaki mogą nas zachwycać. Poniżej prezentuję więc moje top 10 najpiękniejszych ras kotów. A Wam które koty najbardziej się podobają?

Mój ranking najładniejszych kocich ras

Wcale nie tak łatwo wybrać mi przyszło 10 najpiękniejszych kocich ras. Mówiąc bowiem szczerze, w każdej kociej rasie znajduję coś, co warte jest uwagi – każda jest na swój sposób piękna, choć czasami może budzić kontrowersje, z różnych względów (w moim rankingu najpiękniejszych ras kotów również znalazła się jedna taka kontrowersyjna rasa kotów).

Skoro jednak postanowiłem zaprezentować Wam 10 ras kotów, które moim zdaniem są najładniejsze, to musiałem wyboru tych ras dokonać. I wybrałem, ale nie 10 lecz aż 16, ponieważ cztery razy dałem ex aequo. A zatem….

1. Kot rosyjski niebieski i nebelung

Na pierwszym miejscu znalazły się oczywiście koty rosyjskie niebieskie (zdjęcie główne), co chyba nie powinno nikogo dziwić, skoro od wielu lat przedstawiciele tej właśnie rasy goszczą w moim domu. Futrzaki te nie wyróżniają się szczególnie budową, ale za to umaszczenie mają niezwykłe. Wszystkie są jednolicie niebieski, ale jest to niebieski z białym nalotem, dzięki czemu wyglądają jak przyprószone mąką lub oszronione. (Więcej o tej rasie możecie przeczytać TUTAJ.)

Najpiękniejsze rasy kotów – kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski

Ex aequo na pierwszym miejscu mojego rankingu najpiękniejszych ras kotów razem z kotem rosyjskim niebieskim zajął nebelung. To długowłosa wersja ruska – różnią się od niego tym, że ma długie futro. Jego szata może wydawać się jeszcze bardziej niezwykła niż sierść rusków, dzięki połączeniu długiego włosa z niezwykłym umaszczeniem kotów rosyjskich. (Więcej o tej rasie możecie przeczytać TUTAJ.)

Najpiękniejsze rasy kotów – nebelung

Nebelung

2. Kot abisyński i kot somalijski

Na drugim miejscu znalazły się ex aequo: kot abisyński i kot somalijski. Głównym kryterium jest tu oczywiście również umaszczenia, choć podoba mi się także ich sylwetka – smukła, jak u kotów rosyjskich i nebelungów. Charakterystycznym umaszczeniem abisyńczyków i somalijczyków jest tikking – rodzaj umaszczenia tabby, który u kotów tych ras charakteryzuje się atrakcyjnym wzorem na pyszczku. (Więcej o kotach abisyńskich możecie przeczytać TUTAJ.)

Najpiękniejsze rasy kotów – kot abisyński

Kot abisyński

Koty abisyńskie i koty somalijskie to siostrzane rasy. Mają tę samą budowę i umaszczenie, ale różnią się długością szaty. Somalijczyki są długowłose, abisyńczyki zaś krótkowłose. (Więcej o kotach somalisjkich możecie przeczytać TUTAJ.)

Najpiękniejsze rasy kotów – kot somalijski

Kot somalijski

3. Kot bengalski krótkowłosy

Koty bengalskie krótkowłose są właśnie jedną z tych ras, które mogą budzić kontrowersję. W tym przypadku dlatego, że powstały poprzez krzyżowanie kota domowego z dzikim kotem bengalskim – rasa ta jest więc hybrydą. Obiektywnie trzeba jednak przyznać, że efekt tej krzyżówki jest naprawdę piękny!

Najpiękniejsze rasy kotów – kot bengalski

Kot bengalski krótkowłosy

U kotów bengalskich krótkowłosych największe wrażenie robi ich umaszczenie. Zwierzęta te cechują się rysunkiem na futrze, którego nie posiada żadna inna uznana rasa kotów. Są to cętki lub pręgi, ale bardzo specyficzne. Bengale odziedziczyły je po swoim dzikim przodku. (Więcej o kotach bengalskich możecie przeczytać TUTAJ.)

4. Kot singapurski

Na czwartym miejscu umieszczam kota singapurskiego. Jest to rasa mało jeszcze w naszym kraju popularna, a szkoda. Są to bowiem – przynajmniej dla mnie – niezwykle urocze stworzenia. Mają prześliczne mordki i ciekawe umaszczenie.

Najpiękniejsze rasy kotów – kot singapurski

Kot singapurski

Singapury posiadają jeszcze jedną cechę, która je wyróżnia. Należą do najmniejszych przedstawicieli kociego rodu. Uważa się, iż jest to efekt doboru naturalnego. Przyczyniła się do tego izolacja i specyficzne warunki życia przodków tej rasy. (Więcej o tej rasie możecie przeczytać TUTAJ.)

5. Kot syjamski, kot balijski, kot orientalny krótkowłosy i kot orientalny długowłosy

Moje piąte miejsce to znów ex aequo, i to dla aż czterech ras: kotów syjamskich, kotów balijskich, kotów orientalnych krótkowłosych oraz kotów orientalnych długowłosych. Są to rasy siostrzane, które różnią się między sobą umaszczeniem i/lub długością futra. Można je ze sobą krzyżować, a w jednym miocie mogą znaleźć się przedstawiciele każdej z tych ras. (Więcej o kotach syjamskich możecie przeczytać TUTAJ, a o kotach balijskich TUTAJ.)

Najpiękniejsze rasy kotów – kot syjamski

Kot syjamski

U kotów syjamskich, kotów balijskich, kotów orientalnych krótkowłosych oraz kotów orientalnych długowłosych bardzo podoba mi się ich budowa ciała. To wyjątkowo smukłe i eleganckie zwierzęta, a ogromne uszy nadają niezwykły wygląd ich pyszczkom. W przypadku syjamów oraz balijczyków urzeka mnie również ich umaszczenie, zwane colorpoint. (Więcej o kotach orientalnych krótkowłosych możecie przeczytać TUTAJ, a o orientalnych długowłosych TUTAJ.)

Najpiękniejsze rasy kotów - kot orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy

6. Kot perski

Na szóstym miejscu zdecydowałem się umieścić kota perskiego. Moim pierwszym rasowym futrzakiem był właśnie przedstawiciel tej rasy. Stało się to trochę, jak to mówią, przez przypadek, ale naprawdę uważam, iż są to piękne zwierzęta.

Najpiękniejsze rasy kotów - kot perski

Kot perski

Oczywiście najpiękniejszą cechę, jaką koty perskie posiadają, jest ich bardzo długa, gęsta szata. Ta wyjątkowa wśród rasowych futrzaków okrywa włosowa jest efektem wielu lat selektywnej hodowli. Wymaga regularnej pielęgnacji: kąpieli i czesania. (Więcej o tej rasie możecie przeczytać TUTAJ.)

7. Turecka angora i turecki van

Turecka angora jest w Polsce rasą niemal zapomnianą. Istnieją polskie hodowle angor, ale na polskich wystawach futrzaki rzadko się te koty pojawiają. Ojczyzną angor są tereny współczesnej Turcji, gdzie uznano je za skarb narodowy. Charakterystyczną cechą urody tych kotów jest długie futro, które może być różnie ubarwione – pierwotnie uznawano wyłącznie białe angory, późnej zaakceptowano inne umaszczenia. (Więcej o tureckich angorach możecie przeczytać TUTAJ.)

Najpiękniejsze rasy kotów - turecka angora

Turecka angora

Siódme miejsce ex aequo z angorami zajmują w moim rankingu tureckie vany. To druga rodzima rasa Turcji. Również długowłosa, choć w lecie bardzo linieją i wyglądają niemal jak koty krótkowłose. Co ciekawe, w swej ojczyźnie tureckie vany są zwykle białe zaś osobniki hodowane w Europie czy Ameryce mają charakterystyczne umaszczenie, zwane umaszczeniem Van. (Więcej o tureckich vanach możecie przeczytać TUTAJ i TUTAJ.)

Najpiękniejsze rasy kotów - turecki van

Turecki van

8. Egipski mau

Krótkowłose egipskie mau to bardzo eleganckie koty o pięknym, niezwykłym tabby umaszczeniu i agrestowo zielonych oczach. Są zwierzętami średniej wielkości o eleganckim, muskularnym ciele.

Najpiękniejsze rasy kotów - egipski mau

Egipski mau

Rasa wywodzi się z Egiptu. Przez wielu jej miłośników egipski mau uznawane są za bezpośredniego potomka kotów hodowanych w Starożytnym Egipcie. Uważa się zatem, iż jest to najstarsza kocia rasa na świecie, czego dowodem mają być starożytne egipskie rysunki i rzeźby, przedstawiające kota niezwykle podobnego do współczesnych mau. (Więcej o tej rasie możecie przeczytać TUTAJ.)

9. Maine coon

Ogromne maine coony wyglądają naprawdę groźnie, dostojnie i pięknie – nie można temu zaprzeczyć. Nie dziwię się więc wcale, że cieszą się tak dużą popularnością wśród miłośników kotów. To jedna z najliczniej reprezentowanych obecnie w naszym kraju kocich ras.

Najpiękniejsze rasy kotów - maine coon

Maine coon

Przodkami maine coonów były zwykle wiejskie koty w stanie Maine w Stanach Zjednoczonych, gdzie lato jest ciepłe a zima mroźna i ogólnie warunki życia bywają surowe. Dlatego przedstawiciele tej rasy są silne, muskularne, a ich długa szata dobrze chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. (Więcej o tej rasie możecie przeczytać TUTAJ.)

10. Kot brytyjski krótkowłosy

I wreszcie na dziesiątym miejscu umieściłem koty brytyjskie krótkowłose. To również przykład kociej rasy, którą w dużej mierze ukształtowały warunki środowiska, w którym żyły. Pierwotnie bowiem tępiły szkodniki na brytyjskich farmach. Musiały być więc sprawne, silne, mocne i odporne.

Najpiękniejsze rasy kotów - kot brytyjski

Kot brytyjski krótkowłosy

Brytyjczyki mogą przywodzić na myśl pluszowe misie. Mają duże, okrągłe głowy, wielkie oczy, mocne ciała a futro krótkie i gęste. Wielu ludziom kojarzą się z niebieską barwą szaty, ale przedstawiciele tej rasy występują niemal we wszystkich umaszczeniach, jakie znamy u kotów. (Więcej o kotach brytyjskich krótkowłosych możecie przeczytać TUTAJ.)

Najpiękniejsze rasy kotów?

Jak już wspomniałem, stworzenie rankingu najpiękniejszych kocich ras nie jest da mnie łatwym zadaniem. Całkiem możliwe, że gdybym taką listę tworzył w innym czasie, wyglądałaby ona inaczej. A jak wygląda Wasze TOP 10 najpiękniejszych ras kotów? Może napiszecie to w komentarzu?

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia:
Kot rosyjski niebieski – zdjęcie główne : Pixabay.com
Kot rosyjski niebieskie: Jacek P. Narożniak
Nebelung: By Nebelung (Own work)
[CC BY 3.0],
via Wikimedia Commons
Kot abisyński: Pixabay.com
Kot somalijski: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation (SOM Amelija)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Kot bengalski: Pixabay.com
Kot singapurski: flipperJB, Flickr
Kot syjamski: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation
(SIA Alexy an Angel Sighs of Americano)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Kot orientalny: Pixabay.com
Kot perski: Milena2 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Turecka Angora: By Daly69Own work, CC BY-SA 3.0, Link
Turecki Van: Pixabay.com
Egipski mau: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation – MAU ICH Arietta Setesh of Egyptsila, CC BY-SA 2.0, Link
Maine coon: Pixabay.com
Kot brytyjski krótkowłosy: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

23 Odpowiedzi do “Najpiękniejsze rasy kotów – moje top 10”

  1. Potwierdzam posiadam syberyjczyka ( klasycznego, nie neve) i uważam ze to najpiękniejsze koty na świecie

   1. Zgadzam się w 100 procentach . Nie tylko piękne ale i z gracją, ale przede wszystkim są rasą naturalną.

  2. Ja też się zgadzam. Mam Nevkę i jest przepiękna. Jednak jest to stosunkowo bardzo młoda rasa kotów, a z tego co widzę, to jest ranking raczej starszych ras.

 1. Każdy kot ma coś w sobie. Ludzie wolą rasowe, ładne. Ja mam kotkę norweska leśna srebrna pręgowana i czarnego kocura dachowca. Oba są piękne.

  1. Marzę o Norweskim leśnym czarnym z białymi skarpetkami i krawacikiem i jeszcze takiego puszystego……….. AH!

 2. A Ragdoll ?? Przecież to jedna z najpiękniejszych ras! Cudowne szafirowe oczy, półdługie miękkie futerko a raczej włosy (tak włosy!) i cudowny niezwykły przyjazny charakter!

 3. W takim rankingu, to bardzo duże niedopatrzenie, brak ragdolla. To niesamowite koty o przepięknym, szlachetnym wyglądzie i równie pięknym charakterze. Osobiście mam rosyjskiego i ragdolla.
  Obydwa koty są bardzo wierne i towarzyskie.

 4. a ragdoll, a szkocki fold/straight długowłosy, a neva masquarade , jest wiele fajniejszych ras oczywiście wszystkie koty są fajne ale no… a rosyjski jest 1 bo ty go masz i napewno podoba ci się najbardziej

 5. Jestem zdziwiona,ze zabraklo tak pieknej,dostojnej rasy jaka jest “British shorthair “
  Cudowny,spokojny charakter i ten fantastyczny misiowaty wyglad. To krotko mowiac “pluszowe misie “ w kociej formie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *