Do czego kotu potrzebne są pazury?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Pazury posiadają prawie wszystkie ssaki, ale kocie pazury (i wszystkich innych kotowatych – z jednym małym wyjątkiem) są naprawdę niezwykłe. Nie tylko niezwykle ostre, są również chowane specjalnych pochewkach, dzięki czemu nie ulegają stępieniu podczas chodzenia. Bardzo się kotom przydają.

Kocie pazury do wspinania

Przodkom całej rodziny kotów ostre pazury pomagały w sprawnym poruszaniu się wśród konarów drzew. Nasze futrzaki odziedziczyły po nich zdolność wspinania się na drzewa, choć prawdę mówiąc nie są w tym mistrzami. Najwięcej problemów sprawia im zejście z drzewa, co jest skutkiem ograniczonej stawów kończyn.

Kocie pazury do polowania

Dzięki pazurom kotowate należą do najlepiej uzbrojonych drapieżników – posiadają przecież jeszcze ostre kły. Pazurami mogą zadać ofierze równie głębokie rany, jak zębami, co może ją osłabić. W trakcie polowania pazury ułatwiają też kotom chwytanie i przytrzymywanie zdobyczy, którą mogą później zabić zębami.

Kocie pazury do walki

Kocie pazury doskonale sprawdzają się podczas polowania, może być zatem równie użyteczne w walce z wrogami, czy to tego samego czy to innego gatunku. Oczywiście mam tu na myśli zarówno walkę ofensywną, jak i defensywną, czyli mówiąc prościej atakowanie i obronę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: By AnasiZ (Home made)
[Public domain], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *