Koty mają opinię leniwych. Co oczywiście jest ogromnym stereotypem. Faktem jest jednak to, że nasi mruczący pupile potrafią przespać wiele godzin w ciągu dnia i w ciągu nocy. Dlaczego koty tak dużo śpią?
Czy koty są leniwe?
Czy koty są leniwe? Oczywiście, że nie można ich określić tym mianem. Przynajmniej nie w takim sensie, w jakim używamy go w odniesieniu do ludzi. U kotów to bowiem nie tyle cecha charakteru, co właściwość przynależna całemu gatunkowi – choć oczywiście istnieją różnice osobnicze.
Dlaczego koty tak dużo śpią?
Jaka jest więc odpowiedź o to, dlaczego koty tak dużo śpią? Istnieje kilka przyczyn tego zjawiska. Przede wszystkim – jak już wspomniałem – jest to cecha gatunkowa. Z czego ona wynika?
Koty, jako drapieżniki, odżywiają się pokarmem, które dostarcza dużo energii, a jednocześnie wymaga relatywnie mało energii na jego przetworzenie przez organizm. Bilans energetyczny jest więc dużo na plusie.
(Gwoli wyjaśnienia. Choć pożywienie dostarcza energii, jego trawienie jest procesem, które również potrzebuje energii. Ostateczna ilość energii, jaką dostarcza pokarm, jest różnicą między jego energią całkowitą a energią potrzebną na jego stawienie.)
Mięso dostarcza dużo energii. Więcej niż pokarm roślinny. Mięsożercy, tacy jak koty, poświęcają mniej czasu na jedzenie niż zwierzęta roślinożerne, więc mają więcej czasu na odpoczynek.
Z drugiej strony, podczas polowania, drapieżnik zużywa więcej energii niż roślinożerca podczas jedzenia roślin – rośliny nie uciekają i nie bronią się, nie trzeba się na nie czaić i je gonić. Z tego też powodu, między posiłkami drapieżniki więcej odpoczywają, by zregenerować siły.
Na długość kociego snu mają też wpływ zewnętrze czynniki. Jednym z nich jest dostępność pożywienia. Jego obfitość ułatwia kotu zdobywanie pokarmu, może więc więcej odpoczywać.
Kolejnym czynnikiem są warunki, w jakich kot żyje. Mam tu na myśli to, czy jest kotem wolno żyjącym, kotem wychodzącym czy typowo domowym futrzakiem.
Koty niewychodzące prowadzą znacznie mniej aktywny tryb życia niż ich wolno żyjący i wychodzący kuzyni. Nie muszą polować, uciekać przed wrogami, walczyć z rywalami itd. W rezultacie więcej czasu poświęcają na sen.
Na to, jak dużo śpi kot mają jeszcze wpływ predyspozycje osobnicze. Nasi pupile różnią się temperamentem, co między innymi wynika z przynależności do rasy.
Kot dużo śpią bo takie są!
Dlaczego koty tak długo śpią? Jak widzimy, wcale nie dlatego, że są leniwe. Po prosty mają ku temu wrodzoną skłonność. A jeśli okoliczności temu sprzyjają, mogą spać naprawdę długo.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com
to prawda ja sama mam 2 koty i tak robią a czy jak koty mają 0 latka to mogą być na poru