Sizalowe drapaki dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Spośród wszystkich drapaków, które znajdziemy na rynku, największą popularnością cieszą się drapaki sizalowe. Zapewne dlatego, że są one najliczniejsze, ze względu na zalety sizalu. Powiedzmy więc sobie coś więcej na temat sizalowych drapaków dla kotów. Czym się charakteryzują, jakie przyjmują formy itd.

Sizal – ekologiczny surowiec do produkcji drapaków dla kotów

Sizal jest mocnym włóknem otrzymywanym z liści agawy sizalowej. Liście te dorastają do 5 metrów długości, 15 centymetrów szerokości oraz około 4-5 centymetrów grubości. Zazwyczaj zbiera się je ręcznie i przetwarza zaraz po zerwaniu.

Włókno sizalowe cechuje się dużą wytrzymałością – trudno je rozerwać. Czyni to z niego idealny surowiec do produkcji drapaków dla kotów – dzięki niemu dłużej służą naszym pupilom. Oczywiście nawet mocny sznur sizalowy po jakimś czasie zostanie przez futrzaki postrzępiony i zdarty.

Sizal jest ponadto surowcem biodegradowalnym i odnawialnym. Sizalowe drapaki dla kotów mogą być więc wyrobami ekologicznymi – zależnie od pozostałych surowców w nich użytych.

Charakterystyczne cechy sizalowych drapaków dla kotów

Sizalowe drapaki dla kotów nie są oczywiście całkowicie wykonane z sizalu. Wykonuje się z niego wyłącznie obszar do drapania. Zależnie od jednak modelu drapaka dla kota, powierzchnia do drapania może pokrywać całą jego powierzchnię, prawie całą bądź tylko niektóre jego części.

W bardziej rozbudowanych sizalowych drapakach dla kotów – tych zwanych kocimi meblami – występują dodatkowe elementy w postaci różnorodnych miejsc do leżenia i skakania. Pokrywa się je miękkimi tkaninami, by zapewnić zwierzakom komfort wypoczynku: sztruksem, pluszem lub dywanem.

Główne elementy szkielet sizalowych drapaków dla kotów, czyli słupki, wyprodukowane są zwykle z grubego i mocnego kartonu. Wbrew pozorom są one bardzo wytrzymałe, co między innymi wynika z ich budowy  (mają postać rur).

Poza tym w konstrukcji sizalowych drapaków dla kotów mogą znaleźć się również elementy drewniane, sklejki i płyty wiórowe.  Całkowicie drewniane szkielety sizalowych drapaków dla kotów zdarzają się rzadziej.

Na to zwrócić uwagę przy wyborze sizalowego drapaka dla kota?

Dobry sizalowy drapak dla kota powinien posiadać pewne ważne cechy, dzięki którym będzie mógł spełniać swoje zadanie. Wybierając drapak dla kota powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rozmiary, ze szczególnym uwzględnieniem wielkości powierzchni do drapania. Nasz pupil musi mieć zapewniony komfort drapania.

Minimalny rozmiar sizalowego drapaka dla kotów zależy również od jego rodzaju. Zawieszane sizalowe deseczki do drapania mogą być proporcjonalnie mniejsze niż kocie meble – byle były zawieszone na właściwej wysokości.

Drugim ważnym czynnikiem, decydującym o nabyciu konkretnego  sizalowego drapaka dla kota jest wykonanie. Dotyczy to w szczególności takich produktów, jak słupki do drapania czy kocie meble. Zbyt cienkie ścianki tub, które tworzą szkielet, niedbale wykonane łączenia czy słaba jakość surowców, użytych do budowy, to większe prawdopodobieństwo szybkiego uszkodzenia konstrukcji. Drapaki wolno stojące muszą być ponadto stabilne!

(Więcej o wyborze drapaka możecie przeczytać w artykule „Jak wybrać odpowiedni drapak dla kota?” Przedstawione w nim zasady sprawdzają się również przy zakupie sizalowego drapaka dla kota.)

Rodzaje sizalowych drapaków dla kotów

Sizalowe drapaki dla kotów mogą przybierać najróżniejsze formy. Ich kształt zależy tylko od wyobraźni projektanta. Wśród tych produktów możemy zatem spotkać każdy rodzaj: drapaki stojące, wiszące, kołki, kocie meble itd. (O typach drapaków dla kotów, które są dostępne w handlu, możecie przeczytać w tekście „Drapaki dla kotów”.)

Na szczególną uwagę zasługują duże sizalowe drapaki wolno stojące lub mocowane do ściany – kocie meble. Konstrukcje te pełnią nie tylko rolę drapaka, ale również placu zabaw i miejsca ma odpoczynek. Nasze futrzaki zwykle chętnie z nich korzystają – tym chętniej, im bardziej rozbudowaną mają formę.

Kocie meble zajmują jednak sporo miejsca i są relatywnie drogie. Dlatego nie każdy decyduje się na nabycie takiej konstrukcji. Częściej kupowane są więc sizalowe drapaki dla kotów w postaci słupków, mat czy przykręcanych do ściany desek. Ulokowane w odpowiednim miejscu i one spełnią swoją rolę (o tym, gdzie umieścić drapak możesz przeczytać w artykule „Gdzie postawić drapak dla kota?”).

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Sizalowe drapaki dla kotów”

  1. Kiedyś pilnowalam kotkę znajomej przez 3 tygodnie. Teraz zawsze jak ja odwiedzam kotka przychodzi się przywitać i przytulić. Znajoma mówi że tylko tak że mną robi i że kotka nie lubi obcych ludzi. Myślę że dobrze mnie pamięta i że zadowolona była z wakacji U mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *