Zatrucia u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Mówiąc o zatruciach, najczęściej mamy na myśli zatrucia pokarmowe. Rzeczywiście to chyba najczęściej spotykany, ale nie jedyny rodzaj zatruć u kotów. Powinniśmy wiedzieć, co szkodzi naszym kotom, by chronić ich zdrowie i życie.

Czym są zatrucia u kotów

Zatruciem nazywamy zaburzenie funkcji organizmu, spowodowane pewnymi związkami chemicznymi. Warto wiedzieć, że to, co dla nas nie jest szkodliwe, może być trujące dla naszego kota.

Przyczyny zatruć u kotów

Istnieje dużo związków chemicznych pod różną postacią, które mogą stanowić zagrożenie dla naszych mruczących pupili. Niestety wiele z tych substancji może znaleźć się w naszych domach.

Spośród nich wymienić powinniśmy różne produkty żywnościowe. Mam tu na myśli przede wszystkim pokarmy dla ludzi. Wiele z nich zawiera substancje, które mogą być przyczyną zatruć u kotów: czekolada, winogrona, awokado a nawet niewinny z pozoru słodzik.

Przyczyną zatruć u kotów mogą jeszcze środki do czyszczenia toalet, podług czy mebli, które dostają się do organizmu zwierzęcia zarówno po spożyciu, jak i wchłonięte przez skórę. Pamiętajmy, że trujące mogą być również opary tych preparatów.

Duże zagrożenie dla zdrowia i życia naszego pupila stanowią także lekarstwa, których nie brakuje w naszych domach. Nawet te z pozoru niegroźne, jak leki przeciwbólowe, np. ibuprofen. Wynika to z odmiennego od naszego metabolizmu kotów.

Wiele kotów ulega zatruciu preparatami przeciwpchelnymi i przeciwkleszczowymi, które przeznaczone są dla psów. Środki te mogą bowiem zawierać permetrynę – środek owadobójczy, który psom nie szkodzi, ale jest trujący dla kotów. Ogólnie mówiąc jakiekolwiek preparaty przeznaczone dla innych zwierząt czy dla ludzi mogą kotom szkodzić, nawet kosmetyki.

Źródłem zatruć u kotów bywają również rośliny, i to zarówno doniczkowe, jak i ogrodowe. Znajdują się bowiem wśród nich gatunki, które zawierają trujące związki chemiczne.

Dla kotów wychodzących zagrożeniem są ponadto środki ochrony roślin, preparaty chwastobójcze, nawozy sztuczne oraz trutki na gryzonie. Niestety człowiek również może świadomie przyczynić się do zatrucia u kota – nie brakuje ludzi, którzy rozrzucają zatruty pokarm, by pozbyć się futrzaków ze swego otoczenia.

Oczywiście naszym pupilom zagrażają jeszcze rozmaite trujące gazy itd. Lista trucizn jest spora i trudno wymienić je wszystkie.

Rodzaje zatruć u kotów – podział ze względu na sposób wniknięcia trucizny do organizmu

Do zatrucia u kotów dochodzi, gdy trujący czy szkodliwy związek chemiczny dostanie są do organizmy zwierzęcia. Może to się stać na kilka sposobów.

Najczęściej mamy do czynienia ze spożyciem szkodliwej substancji przez kota – dlatego mówimy o zatruciu pokarmowym. W ten sposób do kociego organizmu dostają się trucizny zawarte w pożywieniu, w płynach, w roślinach, lekach itd. W ten sposób kot może zatruć się również środkami czyszczącymi – mogą osadzić się one na futrze zwierzęcia a potem przez niego zlizane.

Do kociego organizmu trucizna może również wniknąć przez skórę, która u naszych pupili jest względnie cienka. W ten sposób koty ulegają zatruciu permetryną oraz nieodpowiednimi kosmetykami, środkami do czyszczenia itd.

Oczywiście zatrucie u kota może nastąpić także poprzez drogi oddechowe.

Rodzaje zatruć u kotów – podział ze względu na przebieg

Zależnie od rodzaju trucizny, zatrucie u kota może mieć różne nasilenie i różnie przebiegać. Przy ostrej formie obserwujemy gwałtowny rozwój objawów po spożyciu jednorazowej dawki trucizny.

Zatrucia podostre charakteryzują się objawami mniej nasilonymi niż w zatruciu ostrym, które pojawiają się po jednorazowo lub kilkakrotnie przyjętej dawce trucizny.

Przy zatruciach przewlekłych objawy mogą być początkowo niewidoczne, a pojawiają się po dłuższym wystawieniu na działanie toksycznej substancji, wskutek jej nagromadzenia w organizmie.

Objawy zatruć u kotów

Objawy zatrucia u kotów są bardzo różnorodne. Wszystko zależy od rodzaju trucizny i sposobu jej działania. Mogą być to wiec objawy ze strony układu nerwowe, jak drgawki, skurcze czy paraliż, lub ze strony układu pokarmowego, jak biegunka i wymioty. Kot może być osowiały, senny, otępiały lub wręcz odwrotnie nadmiernie pobudzony.

Leczenie zatruć u kotów

Nie ma jednego sposobu leczenia zatruć u kota. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia zatrucia i rodzaju szkodliwej substancji. Inaczej będziemy postępować, gdy zwierzęciu zaszkodził nieświeży pokarm, a inaczej gdy zjadł trującą roślinę.

Jedno jest pewne, leczenie zatrucia u kota musimy pozostawić lekarzom weterynarii. Zatrucia u kota to zbyt poważna rzecz, by próbować mu zaradzić na własną rękę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *