Do czego kotu potrzebne są oczy?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Jeśli tak, to niewątpliwie kocia dusza jest tak samo piękna, jak piękne są kocie oczy. Czy to zielone, czy to niebieskie, czy też miedziane – można się w nich zakochać. Ale do czego kotu potrzebne są oczy? Czy tylko po to, by widzieć otaczający go świat?

Kocie oczy do patrzenia na świat

Widzenie to rzecz jasna podstawowa funkcja kocich oczu i oczu wszystkich innych stworzeń. Po to właśnie powstały w toku ewolucji. To zadziwiające, że tak prosty z pozoru narząd, umożliwia nam i naszym futrzakom postrzeganie świata.

Nasze koty widzą jednak nieco inaczej niż my. Przede wszystkim dlatego, że ludzkie oko przystosowane jest do widzenia w pełnym świetle, kocie oko natomiast do widzenia w półmroku. W całkowitej ciemności kot, jak i my, nie widzi niczego – do tego procesu potrzeba choćby odrobiny światła, przy jego braku oko nie pracuje.

Kocie oczy do porozumiewania się

Bogdan Sadowski i Jerzy Chmurzyński, autorzy książki Biologiczne mechanizmy zachowania1, podają za G. Tenbrockiem, że w kocich oczach możemy dostrzec aż dziesięć różnych emocji! Wyrażane są one poprzez zwężanie i rozszerzanie źrenic, subtelne ruchy gałek, powiek itd.

Okazywanie emocji poprzez wyraz oczu jest jednym z elementów języka ciała, który jest główną formą porozumiewania się z przedstawicielami własnego i obcych gatunków. Położenie uszu, ruchy ogona, wibrysów, ułożenie ciała, jeżenie sierści – warto wiedzieć, co one oznaczają, by lepiej rozumieć pupila.

Kocie oczy do właściwego funkcjonowania organizmu

Dzięki oczom koty mogą widzieć otaczający je świat, a tym samym skuteczniej polować, unikać wszelkich zagrożeń, odnajdywać partnerów płciowych i porozumiewać się. Choć nie jest to ich główny narząd zmysłu, to jednak wzrok jest dla kotów ważny. Nie tylko z wymienionych powyżej powodów.

Kocie oczy są receptorami światła, a światło jest ważnym czynnikiem regulującym pracę organizmu, gdyż pobudza wydzielanie istotnych dlań hormonów. Światło wpływa procesy czuwania i snu oraz wiele innych wrodzonych zachowań, na przykład jest jednym z czynników wyzwalających zachowania godowe. Pozbawienia kota dostępu do światła niekorzystnie wpływa na jego psychikę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Vera Kratochvil [Public domain],
via Wikimedia Commons

1. Bogdan Sadowski, Jerzy A. Chmurzyński: Biologiczne mechanizmy zachowania. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1989

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *