Snowshoe

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Angielskie słowo „snowshoe” znaczy w tłumaczeniu „biały but”. Nazwa rasy nawiązuje więc do jednej z najbardziej charakterystycznych jej cech: biało zakończonych łap – w przednich kończynach nazywamy to rękawiczkami a w tylnych skarpetkami. Ciekawe umaszczenie kotów snowshoe jest połączeniem umaszczenia syjamskiego z umaszczeniem łaciatym. Futrzaki te są niezwykłą i – o ile mi wiadomo – nadal bardzo rzadką rasą.

Międzynarodowa nazwa rasy snowshoe (dodano 28 marca 2018)

Międzynarodowe organizacje felinologiczne, jak na przykład FIFe lub WCF, rejestrują tę rasę pod nazwą Snowshoe.

Organizacje, które uznają rasę snowshoe

Rasa snowshoe jest uznana przez: FIFe, ACFA, ACF, CFF, CCC of A, FFE, GCCF, LOOF, TICA.

Zapis rasy snowshoe w kodzie EMS (FIFe)

W kodzie EMS koty rasy snowshoe zapisujemy trzema dużymi literami: SNO

Wygląd snowshoe

Snowshoe jest „wyważonym” kotem, ani za małym, ani za dużym. To silne, muskularne i zwinne zwierzę. Mocny, ale nie masywny tułów jest wydłużony, przez co ciało można wpisać w prostokąt. Samce ważą około 4-6 kg i są większe od samic, których waga wynosi 3-5 kg (wg TICA).

Snowshoe ma krótką okrywę włosową, gładką i bez gęstego podszerstka. Typowe dla nich umaszczenie kojarzyć się może z kotami birmańskimi i ragdollami, jednakże snowshoe nie mają z nimi nic wspólnego. Ciekawostką jest fakt, że kociaki tej rasy rodzą się całkowicie białe. Jest to cecha wszystkich kotów o umaszczeniu syjamskim – pointy pojawiają się jakiś czas po urodzeniu, a z wiekiem całe ciało ciemnieje (patrz Syjamskie umaszczenie u kotów).

Pochodzenie snowshoe

Snowshoe powstały w Stanach Zjednoczonych w wyniku krzyżowania kotów syjamskich z łaciatymi kotami amerykańskimi krótkowłosymi. Na stronie TICA (The International Cat Association) możemy przeczytać, że twórcą rasy była Dorothy Hinds Daugherty, która na początku lat sześćdziesiątych w Filadelfii w Pensylwanii odnalazła trzy nietypowe kociaki w miocie kotki syjamskiej – każdy z nich cechował się białymi łapkami. Można się domyślać, iż ich ojcem był krótkowłosy kot amerykański o takim typie łaciatości. Dorothy bardzo spodobało się połączenie pointów z białymi stopami, postawiła więc stworzyć nową rasę, która charakteryzowałaby się tym umaszczeniem..

Charakter i zachowanie snowshoe

Snowshoe jest kotem silnym i żywym. Bardzo inteligentny i przyjazny, poszukuje ludzkiego towarzystwa, podobnie jak koty syjamskie.

Angela Rixon: Koty rasowe. Wydawnictwo Elipsa, 1996.

Według TICA osobowość snowshoe jest tak wyjątkowa, jak wyjątkowy jest ich wygląd, a przy tym każdy kot tej rasy jest inny. Niektóre są nieśmiałe, inne lubią rządzić, ale wszystkie garną się do ludzi i większość jest ciekawska i bardzo aktywna. Zwykle wybierają sobie jedną osobę z rodziny, którą przekładają nad inne.

Pielęgnacja snowshoe

O ile mi wiadomo, snowshoe nie są trudne w utrzymaniu. Ich futro wymaga minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Potrzebują tylko dużo towarzystwa ludzi. Oczywiście powinny otrzymywać dobrą karmę, jak inne futrzaki.

Standard rasy snowshoe (FIFe)

FIFe zalicza snowshoe do 3 kategorii wystawowej.

  • Wielkość snowshoe – Średnia
  • Głowa snowshoe – Szeroki, zmodyfikowany klin o lekko zaokrąglonych konturach. Średniej długości i średniej wielkości, proporcjonalna do ciała. Górna część głowy lekko zaokrąglona, a czoło lekko płaskie. Kości policzkowe ustawione wysoko z zaokrąglonymi konturami. Nos prosty, średniej długości w stosunku do reszty głowy, z lekkim nachyleniem do czoła, tworzącym dwie odrębne płaszczyzny widoczne w profilu. Kufa i broda dobrej długości, ani bardzo szerokie, ani spiczaste, ani kwadratowe. Mocny podbródek.
  • Uszy snowshoe – Szerokie u podstawy o lekko zaokrąglonych czubkach. Średnie lub średnio duże proporcjonalnie do ciała. Czujne. Ich linia kontynuuje zmodyfikowany klin głowy.
  • Oczy snowshoe – W kształcie orzecha o większej długości niż szerokości. Średniej wielkości i nachylone ku podstawie uszu. Zewnętrzna krawędź oczu jest na linii z podstawą uszu. Kolor niebieski, jasne i wyrazisty.
  • Szyja snowshoe –Średniej długości, proporcjonalna do ciała.
  • Ciało snowshoe – Długie i mocne, ale nie ekstremalne. Średni wielkości ze średnim kośćcem i muskulaturą.
  • Nogi snowshoe – Dobrej długości w stosunku do ciała i o średnim kośćcu. Kończyny tylne są nieco wyższe niż przednie, co powoduje, że linia grzbietu lekko podnosi się do tyłu. Łapy krótkie i owalne.
  • Ogon snowshoe – Umiarkowanie szeroki u podstawy, nieco zwężający się ku czubkowi. Średni lub długi.
  • Futro snowshoe – Krótki do średnio krótkiego, nie zauważalny podkład. Tekstura jest gładka, połyskująca i przylegająca do ciała.
  • Umaszczenie snowshoe – Koloru uszu, maski, nóg i ogona jest dobrze określony i zgodny z kolorem ciała. Broda może być biała, koloru pointów lub kombinacji koloru białego i point. Biały śliniak na piersi lub kołnierzyk wokół okolicy szyi są normalne, jak i białe futro w okolicy żołądka. Skóra nosa może być różowa, w kolorze point, odcień mięsa lub plamisty. Na kończynach przednich biel maksymalnie do połowy nogi, na kończynach tylnych do połowy uda. Wszystkie stopnie białości są dopuszczalne, ale wszystkie cztery nogi muszą być białe. Na ciele dopuszcza się bladszy odcień koloru punktów i dowolną ilość białego. Preferowanym wzorem jest biały odwrócony „V” na twarzy z białym sznurkiem.

Umaszczenia dopuszczalne u snowshoe (FIFe)

FIFe dopuszcza łącznie 28 odmian umaszczenia u kotów snowshoe.

Umaszczenia pointed u snowshoe

  • Snowshoe point – seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: …. n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 05

Umaszczenia tabby pointed u snowshoe

Snowshoe point tabby – seal / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: …. n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 05 21

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Cooseman22 at the English Wikipedia project
[GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *