Koty amerykańskie krótkowłose są chyba całkowicie jeszcze w Polsce nieznane. Może z czasem się to zmieni, gdyż rasa na pewno warta zainteresowania, choć nie wyróżnia się specjalne wyglądem. Kot amerykański krótkowłosy to silny, sprawny zwierzak w typie roboczym, jak to się mówi.
Międzynarodowa nazwa rasy kot amerykański krótkowłosy (dodano 31 marca 2018)
Oficjalna nazwa rasy kot amerykański krótkowłosy brzmi American Shorthair.
Organizacje, które uznają rasę kot amerykański krótkowłosy
- Spośród organizacji zrzeszonych w World Cat Congress (WCC) rasę kot amerykański krótkowłosy uznają: ACF, CFA, SACC, TICA, WCF.
- Wśród klubów spoza WCC koty te uznają: ACFA, CCA-AFC, CCC of A, FFE, LOOF.
Zapis rasy kot amerykański krótkowłosy w kodzie EMS (WCF)
W kodzie EMS koty rasy amerykański krótkowłosy zapisujemy trzema dużymi literami: ASH
Pochodzenie kota amerykańskiego krótkowłosego
Kot amerykański krótkowłosy jest rasą naturalną. Podobnie jak kot europejski przez długie lata był zwykłym kotem farmerskim, którego zadanie polegało na łowieniu szkodników. Nikt nie myślał o jakiejkolwiek selekcji hodowlanej, co najwyżej pod kontem przydatności w roli szczurołapa, więc futrzaki te kształtowały warunki, w jakich przyszło im żyć.
Przodkami kotów amerykańskich krótkowłosych były zwierzaki przywożone na teren Stanów Zjednoczonych przez osadników. Były to więc zapewne głównie krótkowłose koty europejskie i krótkowłose koty brytyjskie – oczywiście osobniki nierodowodowe, zwykłe dachowce, jeśli można się tak wyrazić. Gdy pod koniec XIX wieku amerykanie zaczęli interesować się felinologią, zwrócili również swą uwagę na koty amerykańskie krótkowłose, które wówczas nazywano po prostu kotami domowymi krótkowłosymi.
W 1904 roku CFA zarejestrowała w księdze rodowodowej pierwszego kota krótkowłosego uważanego za rasę czysto amerykańską. Był to dymny kot o imieniu Buster Brown. Status felinologiczny amerykańskiego krótkowłosego pozostał jednak płynny jeszcze przez dość długi czas. Początkowo nazywany był krótkowłosy, potem domowy krótkowłosy, aż w końcu w 1961 roku stał się już na dobre amerykańskim krótkowłosym.
Pierre Rousselet-Blanc (Red.): Poradnik encyklopedyczny KOTY. Larousse Polska, Wrocław 2006.
Charakter i zachowanie kota amerykańskiego krótkowłosego
Amerykański kot krótkowłosy ma bardzo różne usposobienie i jest idealnym zwierzęciem domowym. Inteligentny i łagodny, umie współżyć z kotami innych ras i z psami.
Angela Rixon: Koty rasowe. Wydawnictwo Elipsa, 1996
Pielęgnacja kota amerykańskiego krótkowłosego
Jako zwierzęta domowe lub wystawowe, amerykańskie krótkowłose są koty mało wymagającymi. Są zdrowe, łatwe w prowadzeniu i czułe. Kocury są zwykle większe niż samice, średnio od 11 do 15 funtów, podczas gdy kobiety mogą ważyć od 6 do 12 funtów. Koty amerykańskie krótkowłose często rosną aż do 3 lub 4 roku życia i na ogół wymagają jedynie corocznych szczepień i kontroli weterynaryjnej. Przy dobrej jakości diecie i czułej opiece może żyć 15 lat lub dłużej.
About the American Shorthair. Strona Internetowa CFA (Cat Fanciers Federation). Tłumaczenie Jacek P. Narożniak
Jego krótkie, gęste futro dość łatwo utrzymać w dobrym stanie dzięki stosowaniu prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki czesaniu włos wygląda schludnie, a gładzenie ręką lub jedwabną chustką nadaje mu zdrowy połysk. Oczy i uszy łatwo czyścić wacikiem, a słupek do drapania pomaga kotu utrzymać w porządku pazury.
Angela Rixon: Koty rasowe. wydawnictwo Elipsa, 1996
Standard rasy kot amerykański krótkowłoscy (WCF)
Kot amerykański krótkowłosy nie jest uznany przez FIFe, dlatego podaję wzorzec WCF – drugiej dużej międzynarodowej organizacji felinologicznej, która ma przedstawicieli w Polsce.
- Wielkość kota amerykańskiego krótkowłosego – Od średniego do dużego.
- Głowa kota amerykańskiego krótkowłosego – Szeroka. Nieco dłuższa niż szersza. Nos średniej długości i szeroki. Profil jest wyraźnie zaokrąglony, ze zmodyfikowanym stopem. Kufa masywna, kanciasta i jasno zdefiniowana.
- Szyja kota amerykańskiego krótkowłosego – Muskularna i solidna.
- Uszy kota amerykańskiego krótkowłosego – Średniej wielkości o lekko zaokrąglonych końcach, które mogą mieć pęczki. Odległość pomiędzy uszami nie jest bardzo szeroki. Są one ustawione niemal pionowo.
- Oczy kota amerykańskiego krótkowłosego – Zaokrąglone oczy są otwarte, szeroko rozstawione i pod lekkim skosem. Barwa oczu powinna być równa i korespondować z kolorem szaty. W srebrnych umaszczeniach tylko zielona, a czarnych tabby tylko złota.
- Ciało kota amerykańskiego krótkowłosego – Silne i muskularne, niezbyt zwarte. Klatka piersiowa okrągła i dobrze rozwinięta.
- Nogi kota amerykańskiego krótkowłosego – Mocne, masywne, średniej długości. Okrągłe łapy.
- Ogon kota amerykańskiego krótkowłosego – Średniej długości, o szerokiej podstawie, zwężający się ku lekko zaokrąglonej końcówki.
- Futro kota amerykańskiego krótkowłosego – Sierść krótka, gęsta, twarda i błyszcząca.
- Umaszczenie kota amerykańskiego krótkowłosego – Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia, poza tymi, w których występują kolory czekoladowy, liliowy, cynamonowy i płowy oraz umaszczeniami typu point. W umaszczeniach łaciatych dopuszczalna jest każda ilość bieli.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation
(ASH Russeller’s Cleopatra of Solid Fold)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons