Kot rosyjski

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Kolejna ciekawostka felinologiczna: kot rosyjski. Nie należy go mylić z kotem rosyjskim niebieskim – przynajmniej ja tak uważam. To dwie odrębne rasy, choć prawdę mówiąc, różnica dotyczy właściwie tylko umaszczenia – podobna sytuacja, jak w przypadku tureckich vanów i prezentowanych przez ze mnie ostatnio turkish vankedisi.

Międzynarodowa nazwa rasy kot rosyjski (dodano 31 marca 2018)

Międzynarodowe organizacje felinologiczne rejestrują tę rasę pod nazwą Russian.

Organizacje, które uznają rasę kot rosyjski

Rasa kot rosyjski jest uznana przez: ACFA (jako rosyjski krotkowłosy), ACF, CCC of A, GCCF, NZCF, SACC

Zapis rasy kot rosyjski w kodzie EMS (ACF)

W kodzie EMS kota rosyjskiego zapisujemy trzema dużymi literami: RUS

Pochodzenie kota rosyjskiego

Historia kota rosyjskiego nierozerwalnie wiąże się z historią kota rosyjskiego niebieskiego. Dla wielu zresztą obydwie rasy to jedno i to samo, a cała sprawa sprowadza się tego, czy w tej rasie uznajemy jedno umaszczenie – niebieskie – czy też kilka – niebieskie, czarne, białe…

Faktem jest, że kraje zachodnie poznały najpierw koty rosyjskie o niebieskim futrze. Gdzieś czytałem, iż wynikało o z faktu, iż w ojczyźnie tej rasy wierzono, iż niebieskie osobniki przynoszą szczęście, więc marynarze zabierali je na statki, które kursowały do innych krajów. Dlatego najpierw zajęto się hodowlą niebieskich rosyjskich i tylko takie zostały opisane w standardach międzynarodowych organizacji felinologicznych. Jednakże przodkowie tych rodowodowych osobników, którzy nadal żyją w okolicach Archangielska – skąd, jak się uważa, rasa ta ma się wywodzić – mogą poszczycić się również innymi kolorami sierści. Znaleźli więc tacy hodowcy, którzy chcieli mieć ruskie i w tych nieuznanych brawach.

W latach 70. XX wieku w australijskiej hodowli Mavis i Richarda Jonesa uzyskano rodowodowego kota rosyjskiego o białym futrze, używając w programie hodowlanym importowanej z ZSRR (wówczas) białej kotki. „Ubocznym” skutkiem procesu tego procesu było pojawienie się czarnego potomstwa – białe koty mogą być nosicielami każdego innego umaszczenia, które jednak nie ujawnia się w fenotypie (patrz Białe umaszczenie u kotów oraz Dziedziczenie białego umaszczenia u kotów). Nie wiem, w jaki sposób u kotów rosyjskich pojawiło się umaszczenie rude i kremowe. Być może razem z umaszczeniem syjamskim (patrz Syjamskie umaszczenie u kotów). Gdy po II Wojnie Światowej liczba kotów rosyjskich drastycznie zmalała, hodowcy – by uchronić rasę przed wyginięciem – kojarzyli je z syjamami.

Większość organizacji felinologicznych nie chce uznać ruskich w innych niż niebieskiej barwie. Te nieliczne kluby, które to zrobiły, zmuszone były jednocześnie usunąć z nazwy rasy słowo „niebieskie”. Dlatego obok kotów rosyjskich niebieskich pojawiły się koty rosyjskie, które – jak już wspomniałem – niektórzy traktują jak dwie różne rasy. Tak właśnie czyni amerykańska ACFA, która uznała zarówno rasę rosyjski niebieski, jak i rosyjski krótkowłosy.

Charakter i zachowanie kota rosyjskiego

Charakter i zachowanie jest takie same, jak u kotów rosyjskich niebieskich.

Pielęgnacja kota rosyjskiego

Jak kotów rosyjskich niebieskich.

Standard rasy kot rosyjski (ACF)

Co ciekawe, ACF przyjęła standard kota rosyjskiego niebieskiego FIFe z 1987. Dodała tylko dwa umaszczenia: czarne i białe.

  • Wygląd kota rosyjskiego – Rosyjski jest eleganckim, średnim i dużym kotem, w typie orientalnym. Wysokie uszy, zielone migdałowe oczy, kształt głowy i wyraźne poduszeczki wąsów tworzą delikatną, wyrazistą ekspresję, która wraz z aksamitną podwójną okrywą włosową nadaje tym kotom niepowtarzalny urok.
  • Głowa kota rosyjskiego – Profil w kształcie średniego klina. Proste czoło i nos są jednakowej, średniej długości. Czaszka czubek głowy od czoła długa i płaska. Czubek brody na tej samej linii co nos. Podbródek silny. Kufa szeroka z dobrze rozwiniętymi poduszeczkami wąsów.
  • Uszy kota rosyjskiego – Duże i dość ostre, szerokie u podstawy i ustawione pionowo na głowie. Przestrzeń między uszami to szerokość ucha. Wewnątrz uszy bardzo słabo owłosione. Sprawiają wrażenie przezroczystych.
  • Oczy kota rosyjskiego – W kształcie migdałów. Duże. Szeroko rozstawione. Kolor oczu zielony w żywym odcieniu.
  • Szyja kota rosyjskiego – Długa i wdzięczna.
  • Ciało kota rosyjskiego – Długie i wdzięczne w zarysie. Dobrze umięśnione. O średnim kośćcu.
  • Nogi kota rosyjskiego – Nogi długie. Łapy małe i owalne.
  • Ogon kota rosyjskiego – Długi. Proporcjonalny do długości ciała.
  • Futro kota rosyjskiego – Podwójne z pluszowym podszerstkiem. Powinno być krótkie, grube i gęste. Odstaje od ciała. Płaszcz jest pluszowe w dotyku, miękkie. Końce włosów z połyskiem.

Umaszczenia dopuszczalne u kota rosyjskiego (ACF)

  • Kot rosyjski niebieski – RUS a
  • Kot rosyjski biały – RUS w
  • Kot rosyjski czarny – RUS n

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Niels Endres, Flickr

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *