Dlaczego kot brzydko pachnie?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Pominąwszy silny i brzydki zapach moczu, w zwykłych warunkach koty nie wydzielają przykrej dla nas woni. Wydzieliny gruczołów zapachowych znajdujących się na ich ciele są praktycznie niewyczuwalne dla ludzkiego nosa. Dlatego jeśli nasz kot śmierdzi, możemy być pewni, że dzieje się z nim coś złego.

Źródła brzydkiego zapachu kociego ciała

Niestety, brzydki zapach kociego ciała wiąże często z problemami zdrowotnymi. Oczywiście przyczyną może być po prostu brud, ale to raczej nie zdarza się często, ponieważ koty bardzo dbają o sierść. Dlatego gdy kot przestaje troszczyć się o własne futro mamy prawo obawiać się o jego zdrowie. . Problemy z utrzymaniem ciała w czystości miewają koty długowłose oraz osobniki w podeszłym wieku.

Brzydki zapach z kociego pyszczka

Jeśli nasz kot wydziela nieprzyjemną woń, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić źródło brzydkiego zapachu. Względnie często dolatuje on z kociego pyszczka. Jeśli nie jest intensywny, nie mamy powodów do obaw. Każdemu drapieżnikowi – nim przecież jest kot domowy – często zalatuje z paszczy.

Co innego, jeśli zapach z pyszczka kota jest silny i naprawdę nieprzyjemny. Wtedy lepiej udać się do lekarza weterynarii. Może to być bowiem objaw chorób zębów, przyzębia bądź dziąseł. Brzydki zapach towarzyszy stanom zapalnym, chorobom autoimmunologicznym czy nowotworom. Źródłem problemu może być też kamień nazębny – wówczas wystarczy go usunąć i porządnie wyczyścić zęby.

Powinniśmy również przyjrzeć się diecie naszego podopiecznego, gdyż innym źródłem brzydkiego zapachu z pyszczka u kotów są zaburzenia trawienia spowodowane nieodpowiednim pokarmem. Oczywiście nie można wykluczyć również chorób układu pokarmowego.

Brzydki zapach z kociego odbytu

Puszczanie bąków nie jest niczym niezwykłym. To naturalna konsekwencja procesów trawiennych, jednakże nadmierna ilość gazów i ich wyjątkowo brzydka woń oznacza problemy żołądkowo-jelistowe. Najczęściej jest to skutek podawania nieodpowiedniego pokarmu, który nie jest prawidłowo trawiona. Niestety brzydki zapach z odbytu poważniejsze problemy, np. zapalenie gruczołów okołoodbytowych czy przetoki odbytowe.

Gruczoły okołoodbytowe zawierają niezbyt przyjemnie pachnącą wydzielinę, która wydalana jest razem z kałem i służy do znaczenia rewiru. Czasem jednak organizm produkuje jej zbyt dużo lub gruczoły okołoodbytowe ulegają zakażeniu lub uszkodzeniu i wydzielina wydostaje się na zewnątrz, pozostawiając na ciele zwierzęcia brzydki zapach. Przetoki odbytowe z kolei to rodzaj kanały otwierające się na skórze, prowadzące do odbytu. Nie tylko są źródłem brzydkiego zapachu, ale mogą skutkować innymi problemami zdrowotnymi.

Brzydki zapach z cewki moczowej u kota

Koci mocz, szczególnie mocz samców, ma intensywną i nieprzyjemną woń. Nie powinien być jednak wyczuwalny na ciele zwierzęcia. Jeśli tak jest może to oznaczać problemy z układem moczowym.

Brzydki zapach z kocich uszu

To również przejaw problemów zdrowotnych, zwykle infekcji pasożytniczych grzybów lub roztoczy.

Brzydki zapach z sutków u kotek

Wiąże się ze stanami zapalnymi gruczołów mlekowych lub nowotworami

Brzydki zapach kociego ciała

Nieprzyjemna woń towarzyszyć może jeszcze bakteryjnym lub grzybiczym infekcjom skórnym. Źródłem brzydkiego zapachu mogą być również zainfekowane rany lub wrzody.

Co zrobić, gdy kot śmierdzi?

Przede wszystkim powinniśmy zlokalizować źródło brzydkiego zapachu u kota oraz zastanowić się, czy nie występują u niego jakieś inne niepokojące objawy, takie jak spadek apetytu czy zbyt intensywne linienie. Kolejnym krokiem będzie zabranie pupila do lekarza weterynarii, który zbada zwierzę i ewentualnie wdroży odpowiednie leczenie. Przy zwykłych problemach trawiennych u kota, spowodowanych niewłaściwym żywieniem, wystarczy tylko mu zmienić dietę. Gorzej, gdy nasz pupil wymaga długotrwałego leczenia.

Warto również wspomnieć o tym, brzydki zapach wydzielany przez kota może być również uciążliwy dla jego opiekunów. Nie da się ukryć, że zwierzak może rozpylać go w powietrzu i pozostawiać na naszych ubraniach i meblach. Pisałem już kiedyś o tym, jak pozbyć się zapachu kociego moczu (CZYTAJ). W ten sam sposób możemy niwelować inne kocie zapachy.

Prócz preparatów, o których pisałem we wspomnianym tekście możemy zainwestować również w takie  naturalne neutralizatory zapachów, jak chociażby świece dla kotów w sklepie mascota.pl. To atestowane produkty, wolne od jakichkolwiek substancji chemicznych, które w 100% składają się z wosku sojowego. Zaczynają działać po mniej więcej dwóch godzinach ciągłego palenia, niwelując intensywny smród moczu, wymiocin, a także futerka kota. (Pamiętajmy tylko, by umieścić je poza zasięgiem kota).

Artykuł sponsorowany
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Dlaczego kot brzydko pachnie?”

  1. Widzę, że w tym wpisie jest sama esencja wiedzy na temat kociego zapachu 😉 Przyznam, że nieraz już słyszałam o złym zapachu jeśli chodzi o koty, także dobrze jest się dowiedzieć dlaczego tak właściwie jest. Skoro chodzi o kwestie zdrowotne, a nie po prostu o naturalny zapach kociej sierści, to jestem lepiej nastawiona do ewentualnego przygarnięcia kociaka. Zastanawiam się nad tym już dłuższy czas, dlatego też szperam po różnych blogach w poszukiwaniu najistotniejszych informacji na ten temat 😉 Dziękuję za ten wpis, zdołał mi naprawdę wiele rozjaśnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *