Egipski mau – bardzo ładny kot o pięknych agrestowozielonych oczach i cętkowanym futerku. Przywodzi na myśl święte koty starożytnego Egiptu. Rasa rzadko pojawiająca się na wystawach w Polsce.
Międzynarodowa nazwa rasy egipski mau (dodano 28 marca 2018)
Oficjalnym językiem w międzynarodowych organizacjach felinologicznych jest przede wszystkim angielski, ale w niektórych używa się też niemieckiego lub francuskiego. Oficjalne nazwy rasy egipski mau w tych językach nich brzmią:
- angielski – Egyptian Mau,
- niemiecki – Ägyptische Mau,
- francuski – Mau Egyptien.
Organizacje, które uznają rasę egipski mau
Rasa egipski mau uznana przez: FIFe, ACFA, ACF, CCA-AFC, CCC of A, CFA, CFF, FFE, GCCF, SACC (wstępnie), LOOF, TICA, WCF.
Zapis rasy egipski mau w kodzie EMS (FIFe)
W kodzie EMS koty rasy egipski mau zapisujemy trzema dużymi literami: MAU
Pochodzenie egipskigo mau
Panuje powszechne przekonanie, że egipski mau jest najstarszą rasą kotów domowych i były hodowane już wczasach faraonów. Dowodem tego mają być starożytne egipskie rysunki i rzeźby, które przedstawiają kota niezwykle podobnego do współczesnych mau. Tym samym uznaje się tego kota za rasę naturalną, czyli taką, która ewoluowała bez świadomej ingerencji człowieka.
Znane mi źródła podają, iż pierwsze osobniki trafiły do Europy z Egiptu, a przywiozła się je na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia niejaka księżna Trubeckaja. W 1956 roku razem ze swoimi zwierzakami przeniosła się ona do USA i – o ile mi wiadomo – tak właśnie rozpoczęto planową hodowlę mau. Czy futrzaki księżnej naprawdę były bezpośrednimi potomkami świętych kotów faraonów? Możliwe.
Rasa początkowo znana było pod nazwą „kot egipski”. Słowo „mau” zostało dodane dopiero w roku 1967. FIFe uznało egipskie mau dopiero w 1992 roku.
Charakter i zachowanie egipskiego mau
Egipskie mau pełne temperamentu. Wszystko przyciąga ich uwagę, ich ciekawość jest nienasycona. Są otwarte, zabawne i na pewno nie są bojaźliwe. (…) Koty tej rasy łatwo zawierają przyjaźnie z innymi zwierzętami w domu, są życzliwie nastawione do dzieci i szybko przystosowują się do nowych warunków życia – wakacyjnych wyjazdów, wystaw itp. Egipskie mau są kochającymi ludzi, wrażliwymi, współczującymi, bardzo serdecznymi i uwielbiającymi przytulanie istotami. (…) Gdy mau są w „siódmym niebie”, z zadowolenia głośno mruczą i charakterystycznie, silnie poruszają ogonem.
Sylvia i Renè Hodel: Naturalne piękno. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 10(50) październik 2009. Wydawnictwo Galaktyka. Łódź
Pielęgnacja egipskiego mau
Jako koty krótkowłose, egipskie mau nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas czesanie, przycinanie pazurków i kontrola weterynaryjna. Powinniśmy mu poza tym zapewnić dużo ruchu i zabawy. I oczywiście odpowiedni pokarm. Spotkałem się z informacją, że cechuje je spory apetyt, dlatego trzeba kontrolować ich masę ciała.
Standard rasy egipski mau (FIFe)
FIFe zalicza koty rasy egipski mau do 3 kategorii.
- Wygląd egipskiego mau – Koty tej rasy powinny sprawiać wrażenie aktywnych, sprytnych i sprawnych fizycznie.
- Wielkość egipskiego mau – Średnia. Samce zwykle większe od samic.
- Głowa egipskiego mau – W kształcie lekko zaokrąglonego klina. Średniej długości. Z profilu widoczne delikatne wysklepienie od nasady nosa do czoła. Policzki niepełne (w pełni rozwinięte dopiero u dorosłych kocurów). Długość nosa równa szerokości głowy. Kufa krotka i nie szpiczasta.
- Uszy egipskiego mau – Od średniej do dużej wielkości. Szerokie u nasady i lekko szpiczaste na czubkach. Wewnętrzna strona bardzo delikatna, niemal przezroczysta, perłoworóżowa. Włosy na uszach krótkie i przylegające. Mogą występować pędzelki. Odległość między uszami równa ich szerokości u nasady. Stanowią przedłużenie kształtu głowy.
- Oczy egipskiego mau – Oczy mau są duże, lekko skośne i mają kształt migdała. Nadają koty „czujny” wygląd. Kolor jasnozielony, agrestowy. Bursztynowy kolor akceptowany wyłącznie u młodych kotów, w wieku do 1,5 roku.
- Ciało egipskiego mau: Średniej długości, eleganckie i muskularne. Koty mają luźno zwisające fałdy skóry przy zewnętrznej stronie kolan. Proporcje budowy ciała ważniejsze od jego wielkości. Muskulatura karku i ramion w pełni rozwija się u dorosłych samców.
- Nogi egipskiego mau – Proporcjonalne do ciała. Tylne nogi dłuższe od przednich. Łapy małe delikatne, lekko owalne.
- Ogon egipskiego mau – Średniej długości. Gruby u nasady i zwężający się ku końcowi.
- Futro egipskiego mau – Krótkie i błyszczące. U kotów dymnych jedwabiste i miękkie, u pozostałych gęste i sprężyste. Kolor futra rozwija się od 8. do 14. miesiąca życia. Cętki u odmian srebrzysty cętkowany i czarny cętkowany powinny być dobrze widoczne na całym ciele, różne j wielkości, tego samego lu różnego kształtu: owalne, okrągłe lub nieregularne, ale wyraźnie odcinające się od tła. Na ogonie widoczne obrączki, czubek ogona zawsze czarny. Specyficzną barwę futra mają koty o umaszczeniu czarnym dymnym. U mau w tej odmianie umaszczenia na ciele widoczny jest tzw. ghost markings, czyli śladowy rysunek czarnych cętek nieznacznie odcinający na nieco jaśniejszym, jakby szarawym, tle.
- Wady u egipskiego mau – Głowa krótka, okrągła lub orientalna w typie. Pełne policzki u kotek i młodych samców. Szpiczasta lub zbyt krótka kufa. Oczy małe, okrągłe lub orientalne w typie. Bursztynowa barwa oczu u kotów powyżej 18 miesiąca życia. Korpus masywny lub orientalny w typie.
Umaszczenia dopuszczalne u egipskiego mau (FIFe)
- Egipski mau czarny cętkowany. Zapis w kodzie EMS: MAU n 24
- Egipski mau srebrzysty czarny cętkowany. Zapis w kodzie EMS: MAU ns 24
- Egipski mau czarny dymny. Zapis w kodzie EMS: MAU ns
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation
(MAU ICH Arietta Setesh of Egyptsila)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons