Kot europejski

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Trochę to przykre, że koty europejskie cieszą się w Europie (w tym w Polsce oczywiście) tak małą popularnością. Wszak to nasza rodzima rasa! Chyba są dla nas po prostu zbyt mało egzotyczne. Wolimy bardziej oryginalne rasy.

Międzynarodowa nazwa rasy kot europejski (dodano 28 marca 2018)

Oficjalnym językiem w międzynarodowych organizacjach felinologicznych jest przede wszystkim angielski, ale w niektórych używa się też niemieckiego lub francuskiego. Oficjalne nazwy rasy kot europejski w tych językach nich brzmią:

 • angielski – European,
 • niemiecki – Europäer,
 • francuski – Europé.

Organizacje, które uznają rasę kot europejski

Rasa kot europejski uznana jest przez: FIFe, LOOF.

Zapis rasy kot europejski w kodzie EMS (FIFe)

W kodzie EMS rasę kot europejski zapisujemy trzema dużymi literami: EUR

Pochodzenie kota europejskiego

Wszyscy znacie kota europejskiego, choć może nie zdajecie sobie z tego sprawę. Jego nierodowodowi kuzyni od wieków mieszkają wśród nas, żyjąc w naszych domach lub na ulicy. Tak, mam na myśli pospolite dachowce. Oczywiście oficjalnie nie mogą być one uznane za rasowe, niemniej jednak od nich bezpośrednio wywodzi się rasa kotów europejskich. I w tym przypadku potomkowie są praktycznie identyczni jak ich przodkowie – trochę tylko bardziej wyrównane w typie.

Kot europejski jest rasą naturalną, czyli ukształtowaną przez środowisko i klimat, w tym przypadku Europy. Człowiek nie odegrał w tym procesie dużej roli, zwłaszcza iż prawdziwa selekcja hodowlana tych kotów rozpoczęła się całkiem niedawno. Kot europejski to także bardzo, bardzo stara rasa. Ich odlegli przodkowie trafiali na kontynent Europejski jeszcze w czasach starożytnych, dzięki kupcom Fenickim, którzy potajemnie wywozili święte koty z Egiptu. Futrzaki wpierw zadomowiły się w krajach basenu morza śródziemnego, później wyruszyły na podbój całej Europy – razem z Rzymianami. Obecnie koty europejskie zamieszkują cały stary kontynent a jego potomkami są między innymi koty brytyjskie krótkowłose i koty amerykańskie krótkowłose.

Najbardziej zadziwiające jest to, że jedna z najstarszych ras kotów na świecie cieszy się tak małą popularnością w świecie felinologicznym i nie jest uznana przez większość stowarzyszeń. Rasowe – czyli rodowodowe – europejczyki bardzo rzadko pojawiają się na wystawach, nawet w rodzinnej Europie.

Charakter i zachowanie kota europejskiego

Kot europejski powinien być silnym i sprawnym fizycznie zwierzęciem. Rasowe europejczyki mają charakter i zachowania typowe dla swoich nierodowodowych kuzynów. Są zatem niezależne, ale potrafią być wspaniałymi towarzyszami człowieka – czułymi i kochającymi.

Pielęgnacja kota europejskiego

Pielęgnacja kota europejskiego polega przede wszystkim na odpowiednim żywieniu. Jakiś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych futrzaki te nie wymagają. Przycinanie pazurków, kontrolne wizyty u lekarza – jak w przypadku innych kocich ras. Regularne czesanie futra wskazane jest przede wszystkim w okresach linienia. Kąpieli zwierzaki te nie wymagają.

Standard rasy kot europejski (FIFe)

FIFe zalicza kota europejskiego do 3 kategorii.

 • Wygląd kota europejskiego – Idealny europejczyk jest uznawany za całkowicie wolny od jakiejkolwiek domieszki innych ras. Hodowla powinna opierać się na fakcie, że jest on wytrzymałym i giętkim kotem, który nie różni się, z punktu widzenia anatomii, od europejskich kotów domowych.
 • Wielkość kota europejskiego – Średnia do dużej.
 • Głowa kota europejskiego – Całkiem duża. Twarz sprawia wrażenie jest okrągłej, ale jest to trochę dłuższa niż szersza. Czoło i czaszka lekko zaokrąglona. Policzki dobrze rozwinięte. Nos prosty, średniej długości i równomiernie szeroki na całej długości. Przejście pomiędzy nosem i czołem jest oznaczone przez płytkie wgłębienie między oczami.
 • Uszy kota europejskiego – Średniej wielkości i lekko zaokrąglone na końcach. Mogą być pluszowe. Szeroko rozstawione i dość prosto osadzone.
 • Oczy kota europejskiego – Okrągłe i otwarte. Szeroko rozstawione i osadzone lekko ukośnie. Kolor jasny i czysty. Zielone, bursztynowe, niebieskie lub różnookie (jedno bursztynowe, drugie niebieskie).
 • Szyja kota europejskiego – Średniej długości i muskularna.
 • Ciało kora europejskiego – Solidne, mocne i muskularne. Nie krępe. Klatka piersiowa okrągła i dobrze rozwinięta.
 • Nogi kota europejskiego – Silne i wytrzymałe. Średniej długości. Zwężające się stopniowo. Łapy okrągłe.
 • Ogon kota europejskiego – Średniej długości. Raczej gruby u podstawy, zwęża się stopniowo do zaokrąglonego zakończenia.
 • Futro kota europejskiego – Krótkie, gęste, sprężyste i błyszczące.

Umaszczenia dopuszczalne u kota europejskiego (FIFe)

Umaszczenie białe u kota europejskiego

 • Kot europejski biały – niebieskooki / pomarańczowooki / różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: EUR w 61/62/63/64

Umaszczenia jednolite i szylkretowe u kota europejskiego

 • Kot europejski czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: EUR n/a/d/e/f/g

Umaszczenia z białym u kota europejskiego

 • Kot europejski van / arlekin – niebieskooki / pomarańczowooki / różnooki / zielonooki – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: EUR . n/a/d/e/f/g 01/02 61/62/63/64
 • Kot europejski bikolor – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: EUR n/a/d/e/f/g 03

Umaszczenia tabby u kota europejskiego

 • Kot europejski klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: EUR . n/a/d/e/f/g 22/23/24

Umaszczenia dymne u kota europejskiego

 • Kot europejski dymny – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: EUR . n/a/d/e/f/g s

Umaszczenia srebrzysty tabby u kota europejskiego

 • Kot europejski srebrzysty – klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: EUR . n/a/d/e/f/g s 22/23/24

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Fleshgrinder (Own work)
[Public domain], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *