Kot somalijski jest siostrzaną rasą kota abisyńskiego. Obie rasy różnią się między sobą wyłącznie tym, że mają długie futro – co moim zdaniem dodaje im bardzo uroku.
Międzynarodowa nazwa rasy kot somalijski (dodano 28 marca 2018)
Międzynarodowe organizacje felinologiczne, jak na przykład FIFe lub WCF, rejestrują rasę kot somalijski pod nazwą Somali.
Organizacje felinologiczne, które uznają rasę kot somalijski
Rasa kotów somalijskich jest uznana przez: FIFe, ACFA, ACF, CCA-AFC, CCC of A, CFA, CFF, FFE, GCCF, LOOF, NZCF, SACC, TICA, WCF
Zapis rasy kot somalijski w kodzie EMS (FIFe)
W kodzie EMS rasę kot somalijski zapisujemy trzema dużymi literami: SOM
Pochodzenie kota somalijskiego
Koty somalijskie są nie tylko siostrzaną rasą abisyńczyków, ale też rasą potomną, albowiem od dawno wśród potomstwa kotów abisyńskich pojawiały się kocięta o długim włosie, ale początkowo były eliminowane z hodowli.
Skąd długie futro u dzieci abisyńczyków? Dokładnie nie wiadomo, skąd w genotypie kotów abisyńskich wziął się gen warunkujący długi włos. Samoistna mutacja? A może efekt przypadkowych kojarzeń z przedstawicielami ras o długim futrze, do których doszło w pierwszym okresie hodowli kotów abisyńskich w Wielkiej Brytanii. A może gen zawsze były obecny w populacji kotów tej rasy i dotarł do Europy z pierwszymi jej przedstawicielami.
Problem w tym, że gen długiego włosa jest recesywny w stosunku do genu włosa krótkiego. Oznacza to, że może być przenoszony z pokolenia na pokolenie, ale nie ujawniać się w fenotypie. By narodziło się kocię o długim włosie, obydwaj jego krótkowłosi rodzicie muszą być nosicielami genu długiego włosa. W hodowli prawdopodobieństwo spotkania się dwóch nosicieli genów recesywnych jest dużo większe niż w naturze, zwłaszcza w początkowym okresie.
W latach sześćdziesiątych niektórzy hodowcy postanowili utrwalić gen długowłosy, co nie były specjalnie trudne, skoro jest on recesywny. Wystarczy skojarzyć ze sobą koty o długiej sierści, by otrzymać 100% kociąt z długim futrze – populacja osobników od długiej szacie szybko wrasta. Oczywiście dokonywano też krzyżowań z kotami krótkowłosymi, by zwiększyć pulę genową – bez tego koty somalijskie byłyby za bardzo ze sobą spokrewnione.
Początkowo koty somalijskie nazywano po prostu długowłosymi abisyńczykami, ale konserwatywni hodowcy kotów abisyńskich stanowczo się temu sprzeciwiali. Zaproponowano zatem stworzenie nowej rasy o nazwie „kot somalijski”. Miała ona podkreślać związek z kotami abisyńskimi – Somalia jest bowiem krajem sąsiadującym z Etiopią (dawniej zwaną Abisynią).
Charakter i zachowanie kota somalijskiego
Koty somalijskie ma te same cechy charakteru, co koty abisyńskie (patrz tutaj), choć można spotkać się z opinią, że są on nich nieco bardziej stateczne.
Pielęgnacja kota somalijskiego
Codzienna, domowa pielęgnacja somalijczyków jest stosunkowo prosta i sprowadza się do cotygodniowego czesania futra ze szczególnym uwzględnieniem okolic uszu, pod pachami i w pachwinach. Do czesania najlepiej nadaje się grzebień z zaokrąglonymi końcami i dobrej jakości włosiana szczotka. W okresie linienia czesać należy koty codziennie, co zdecydowanie zmniejszy ilość fruwającego w domu futra. (…) Oczywiście przed wystawami należy futro przygotować w bardziej profesjonalny sposób, a koty koniecznie wykąpać. Kosmetyki do kąpieli i odżywki nie powinny podnosić futra i powodować utraty jedwabistej struktury włosa.
Wojciech-Albert Kurkowski: Lisi kot. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 10(38) październik 2008. Wydawnictwo Galaktyka. Łódź
Standard rasy kot somalijski (FIFe)
FIFe od 1 stycznia 2016 zalicza koty somalijskie do 4 kategorii. Wcześniej rasa ta znajdowała się w kategorii 3.
- Głowa kota somalijskiego – Kształt klina, średnich rozmiarów, szerokości u góry; kontury są miękkie i pełne wdzięku. Nos średniej długości. Profil nosa lekkim przełomem, nie prosty. Broda mocna i dobrze rozwinięta. Kufa nie szpiczasta. Wyraźna identyfikacja kształtu kufy pożądana, ale pincz uważany jest za wadę.
- Uszy kota somalijskiego – Względnie duże, szerokie u nasady, lekko zaokrąglone na szczycie, z charakterystycznym „stemplem”. Pędzelki na końcach pożądane. Szeroko rozstawione. Czujne.
- Oczy kota somalijskiego – Duże i w kształcie migdała. Szeroko rozstawione. Kolor błyszczący i pełen ekspresji. Bursztynowy, zielony lub żółty. Czysty, klarowny i intensywny. Spojówka w kolorze tickingu.
- Szyja kota somalijskiego – Elegancka.
- Ogon kota somalijskiego – Dość długi. Ostro zakończony, ale mocny u nasady.
- Ciało kota somalijskiego – Średniej wielkości i średniej długości. Smukłe,ale mocne i muskularne.
- Futro kota somalijskiego – Ekstremalnie delikatne i bardzo gęste. Bardzo miękkie w dotyku. Średniej długości, z wyjątkiem ramion, gdzie może być nieco krótsze. Kolor zgodny z tabelą uznanych umaszczeń.
- Uwagi do standardu kota somalijskiego – Białe broda i nozdrza tolerowane.
- Wady u kota somalijskiego – Zbyt głęboki stop i zbyt wyraźny rysunek na twarzy. Uszy małe lub szpiczaste. Oczy zaokrąglone i nieklarowne. Brak wybarwienia spojówek. Typ cobby. Pierścienie na ogonie. Zimny lub piaskowy ton w kolorze. tzw. ghost markings lub rysunek tabby na ciele lub łapach.
- Wady pozbawiające kota somalijskiego certyfikatu – Typ syjamski lub głowa krągła. Pręgi na łapach. Biczowaty ogon. Szary lub zbyt jasny lub zbyt ciemny podszerstek. Brak lub słaby ticking. Nieprzerwany naszyjnik. Rysunek na brzuchu lub klatce piersiowej. Białe włosy (z wyjątkiem brody)
Umaszczenia dopuszczalne u kota somalijskiego (FIFe)
U kotów somalijskich FIFe dopuszcza 8 różnych umaszczeń, w tym 4 z grupy umaszczeń srebrzystych.
- Kot somalijski ruddy (czarny ticked). Zapis w kodzie EMS: SOM n
- Kot somalijski niebieski. Zapis w kodzie EMS: SOM a
- Kot somalijski sorrel (cynamonowy ticked). Zapis w kodzie EMS: SOM o
- Kot somalijski płowy. Zapis w kodzie EMS: SOM p
- Kot somalijski srebrzysty ruddy. Zapis w kodzie EMS: SOM ns
- Kot somalijski srebrzysty niebieski. Zapis w kodzie EMS: SOM as
- Kot somalijski srebrzysty sorrel. Zapis w kodzie EMS: SOM os
- Kot somalijski srebrzysty płowy. Zapis w kodzie EMS: SOM ps
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation (SOM Amelija)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons