Kot abisyński

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Uwielbiam koty abisyńskie. Moim zdaniem są wyjątkowo urocze i mają wspaniałe cechy charakteru. Nie dziwię się ludziom, którzy tracą dla nich głowę. Na dzień dzisiejszy abisyńczyki nie cieszą się jednak w naszym kraju dużą popularnością. Z jednej strony trochę szkoda, ale z drugiej dobrze, gdyż moda na rasę często tylko jej szkodzi.

Międzynarodowa nazwa rasy kot abisyński (dodano 28 marca 2018)

Oficjalnym językiem w międzynarodowych organizacjach felinologicznych jest przede wszystkim angielski, ale w niektórych używa się też niemieckiego lub francuskiego. Oficjalne nazwy rasy kot abisyński w tych językach nich brzmią:

  • angielski – Abyssinian,
  • niemiecki – Abessinier,
  • francuski – Abyssin.

Organizacje felinologiczne, które uznają rasę kot abisyński

  • Spośród organizacji zrzeszonych w World Cat Congress (WCC) rasę kot abisyński uznają: ACF, CFA, CCC of A, FIFe, GCCF, NZCF, SACC, TICA, WCF.
  • Wśród klubów spoza WCC koty te uznają: ACFA, CCA-AFC, CFF, FFE, LOOF.

Zapis rasy kot abisyński w kodzie EMS (FIFe)

W kodzie EMS rasę kotów abisyńskich zapisujemy trzema dużymi literami: ABY

Pochodzenie kota abisyńskiego

Niektórzy wielbiciele abisyńczyków twierdzą, że to pierwsza rasa kotów, jak narodziła się na świecie. Jej współcześni przedstawiciele wywodzić mają się w prostej linii od świętych kotów starożytnego Egiptu (to samo głoszą właściciele egipskich mau).

Odnośnie pochodzenia kota abisyńskiego wysuwanych jest wiele, często sprzecznych hipotez. Jedna z nich, mało prawdopodobna, mówi o bezpośrednim pokrewieństwie łączącym kota abisyńskiego z kotami starożytnego Egiptu. Bardziej prawdopodobna jest hipoteza, mówiąca o jego etiopskim pochodzeniu. Według niej przodkiem kota abisyńskiego byłby kot o imieniu Zula, sprowadzony do Anglii w 1868 roku, pod koniec kampanii wojskowej prowadzonej w Etiopii. Niektórzy uważają nawet, że słynny ticking, który decydował o oryginalności Zuli, pochodził od dzikiego kota afrykańskiego Felis libyca (inaczej Felis sylvestris libyca, który uważany jest za przodka kota domowego – przypis autora).

Pierre Rousselet-Blanc (Red.): Poradnik encyklopedyczny KOTY. Larousse Polska, Wrocław 2006.

Tak czy inaczej, kotom abisyńskim dość blisko było do pierwszych przedstawicieli kociego gatunku – jeśli faktycznie przodkowie rasy wywodzą się bezpośrednio z Afryki. Pewni możemy być jednak tylko tego, że współczesne abisyńczyki narodziły się w Anglii – tam rasa ta została wyrównana i utrwalona.

Pierwszym przedstawicielem rasy, znanym z historii, miałaby być wspomniana powyżej Zula, którą utrwalono na rysunku już w roku 1868. W 1871 roku koty abisyńskie zaprezentowano na pierwszej wystawie kotów rasowych, która odbyła się w londyńskim Pałacu Kryształowym. Jest to więc rasa stara, jedna z najstarszych, ale ma w sobie krew innych kocich ras.

Anglicy tworzyli rasę abisyńską, używając w tym celu nie tylko kotów z Afryki, ale także innych kotów krótkowłosych, które mieli akurat pod ręką. Pierwsze koty tej rasy były zupełnie inne niż dzisiejsze. Rozpiętość kolorów była duża, przeważały odmiany srebrzyste – stąd wzięły się pierwsze imiona kotów, np. Aluminium, Silver, Metalic, Quicksilver.

Aga & Tomek: Spod piramid do Matrixa. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 3(7) marzec 2006. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź

Wygląd kota abisyńskiego

Kotów abisyńskich nie da się pomylić z żadną inną rasą. Najbardziej charakterystyczną ich cechą jest oczywiście przepiękne umaszczenie. Nazywane ono bywa także dzikim lub zajęczym (ponieważ występuje u tych zwierząt) i charakteryzuje się poprzecznym pręgowaniem każdego włosa. Jakiekolwiek pręgi czy cętki są niepożądane. Tylko na czole widnieć musi rysunek, który przypominać ma swym kształtem skarabeusza – świętego żuka starożytnego Egiptu.

Abisyńczyki są eleganckie i pełne uroku. Ich ciało jest ze wszech miar proporcjonalne. Nie za szczupłe i nie za masywne. Być może przez przypadek, być może wskutek świadomej hodowli, rzeczywiście przypominają święte koty z czasów faraonów – można się zatem dać ponieść fantazji i oczyma wyobraźni ujrzeć w pałacach faraonów.

Jak wszystkie chyba rasy kotów, abisyńczyki także się zmieniały. Mam tu na myśli ich wygląd – pierwsi przedstawiciele tej futrzaków wyraźnie różnią się współcześnie żyjących osobników. Różnice da się także zauważyć między zwierzętami z hodowli amerykańskich i europejskich.

Koty amerykańskie zbliżają się w typie do kotów orientalnych – bardzo szczupłych i o dużych uszach. Odnoszę wrażenie, że za oceanem wszystkie rasy muszą tak wyglądać. Mnie osobiście jednak wcale nie podoba ta amerykańska skłonność do przesady.

Charakter i zachowanie kota abisyńskiego

Koty abisyńskie posiadają wszystkie te cechy charakteru, które lubię. Są czułe, przymilne, kochają ludzi (uwielbiają im towarzyszyć w codziennych domowych pracach), a swe uczucia okazują bardzo wylewnie.

Koty zazwyczaj są przymilne. Właśnie za to je kochamy. Abisyńczyki biją jednak na głowę pod tym względem inne rasy. Nawet gdy podczas wystawy znajdują się na sędziowskim stole, rzadko są w stanie stać lub siedzieć w bezruchu. Uparcie wykonują piruety, tulą się do sędziego, próbują go całować.

Stephe Bruin: Koty abisyńskie – Charakter i temperament. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 3(7) marzec 2006. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź

Ta ruchliwość jest również czymś, co lubię u kotów, choć muszę przyznać, że czasami bywa to uciążliwe. Kolejną zaletą jest duża inteligencja. W cytowanym powyżej artykule, autorka bardzo rozpisuje się na ten temat. Opowiada o tym, jak sprytnie potrafią uzyskać to, czego pragną. Są też ponoć mistrzami ucieczek.

Abisyńczyki są wesołymi, wylewnie okazującymi uczucia i niezwykle milutkimi stworzeniami. Kochają ludzi. Ale kochają też swobodę. Czasami abisyńczyk zachowuje się niczym primadonna – zwłaszcza gdy znajduje się w centrum zainteresowania. Jeśli natomiast musi dzielić dom z innym kotem, który uważa się za gwiazdę, to kłopoty są nieuniknione. Najbardziej niechlubnym i irytującym nawykiem abisyńczyków jest chyba ich talent do wymykania się po to, aby wybrać sobie partnera według własnego widzimisię.

Stephe Bruin: Koty abisyńskie – Charakter i temperament. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 3(7) marzec 2006. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź

Pielęgnacja kota abisyńskiego

Pielęgnacja futra kotów abisyńskich, jak wszystkich krótkowłosych ras nie jest kłopotliwa. Krótki włos nie wymaga intensywnego i częstego czesania. Nie są więc to zwierzaki kłopotliwe w utrzymaniu.

Lekarz weterynarii Dorota Sumińska przestrzega jednak, by zwracać baczną uwagę, na ich układ moczowy, a zwłaszcza nerki (Abisyńczyk u doktora, Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 3(7) marzec 2006, Wydawnictwo Galaktyka). Według niej na przewlekłą niewydolność nerek abisyńczyk może zachorować już w wieku około jednego roku.

Standard rasy kot abisyński (FIFe)

FIFe od 1 stycznia 2016 roku zalicza koty abisyńskie do 4 kategorii. Wcześniej rasa ta znajdowała się w kategorii 3. (aktualizacja 17.01.2016)

  • Głowa kota abisyńskiego – Kształt klina, średnich rozmiarów, szerokości u góry; kontury są miękkie i pełne wdzięku. Nos średniej długości. Profil nosa lekkim przełomem, nie prosty. Broda  mocna i dobrze rozwinięta. Kufa nie szpiczasta. Wyraźna identyfikacja kształtu kufy pożądana, ale pincz uważany jest za wadę.
  • Uszy kota abisyńskiego – Względnie duże, szerokie u nasady, lekko zaokrąglone na szczycie, z charakterystycznym „stemplem”. Pędzelki na końcach pożądane. Szeroko rozstawione. Czujne.
  • Oczy kota abisyńskiego – Duże i w kształcie migdała. Szeroko rozstawione. Kolor błyszczący i pełen ekspresji. Bursztynowy, zielony lub żółty. Czysty, klarowny i intensywny. Spojówka w kolorze tickingu.
  • Szyja kota abisyńskiego – Elegancka.
  • Ogon kota abisyńskiego – Dość długi. Ostro zakończony, ale mocny u nasady.
  • Ciało kota abisyńskiego – Średniej wielkości i średniej długości. Smukłe,ale mocne i muskularne.
  • Futro kota abisyńskiego – Włosy krótkie, delikatne i płasko przylegające do ciała. 2 lub 3 pręgi na każdym włosie z ciemną końcówka pożądane. Kolor zgodny z tabelą uznanych umaszczeń.
  • Uwagi do standardu kota abisyńskiego – Białe broda i nozdrza tolerowane.
  • Wady u kota abisyńskiego – Zbyt głęboki stop i zbyt wyraźny rysunek na twarzy. Uszy małe lub szpiczaste. Oczy zaokrąglone i nieklarowne. Brak wybarwienia spojówek. Typ cobby. Pierścienie na ogonie. Zimny lub piaskowy ton w kolorze. tzw. ghost markings lub rysunek tabby na ciele lub łapach.
  • Wady pozbawiające kota abisyńskiego certyfikatu – Typ syjamski lub głowa krągła. Pręgi na łapach. Biczowaty ogon. Szary lub zbyt jasny lub zbyt ciemny podszerstek. Brak lub słaby ticking. Nieprzerwany naszyjnik. Rysunek na brzuchu lub klatce piersiowej. Białe włosy (z wyjątkiem brody)

Umaszczenia dopuszczalne u kota abisyńskiego (FIFe)

U kotów abisyńskich FIFe dopuszcza 8 różnych umaszczeń, w tym 4 z grupy umaszczeń srebrzystych.

  • Kot abisyński ruddy (czarny ticked). Zapis w kodzie EMS: ABY n
  • Kot abisyński niebieski. Zapis w kodzie EMS: ABY a
  • Kot abisyński sorrel (cynamonowy ticked). Zapis w kodzie EMS: ABY o
  • Kot abisyński płowy. Zapis w kodzie EMS: ABY p
  • Kot abisyński srebrzysty ruddy. Zapis w kodzie EMS: ABY ns
  • Kot abisyński srebrzysty niebieski. Zapis w kodzie EMS: ABY as
  • Kot abisyński srebrzysty sorrel. Zapis w kodzie EMS: ABY os
  • Kot abisyński srebrzysty płowy. Zapis w kodzie EMS: ABY ps

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: „Valentino„. Licencja: CC BY-SA 3.0
na podstawie Wikimedia Commons.

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *