Nebelung

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Nebelung to rasa, którą uważa się za długowłosą wersję kota rosyjskiego niebieskiego. Nazwa rasy jest zlepkiem słów „nebel” oraz „Nibelungenlied”. Oba pochodzą z języka niemieckiego: pierwszy znaczy „mgła”, drugi zaś jest tytułem średniowiecznego germańskiego eposu bohaterskiego, który w polski przekładzie brzmi „Pieśń o Nibelungach”. Nebelungi to bardzo ładne koty, ubrane w elegancki płaszcz włosów.

Międzynarodowa nazwa rasy nebelung (dodano 31 marca 2018)

Międzynarodowe organizacje felinologiczne rejestrują tę rasę pod nazwą Nebelung.

Organizacje, które uznają rasę nebelung

Rasa nebelung uznana przez: ACFA, CFF, GCCF, LOOF, TICA, WCF.

Zapis rasy nebelung w kodzie EMS (WCF)

W kodzie EMS koty rasy nebelung zapisujemy trzema dużymi literami: NEB

Wygląd nebelunga

Nebelung jest kotem średniej wielkości. Na pierwszy rzut oka, podobnie jak rosyjskie niebieskie, mogą sprawiać wrażenie delikatnie zbudowanych, ale to „solidne”, dobrze umięśnione zwierzęta. Ich wydłużone ciało pokrywa jedwabista szata, złożona z niebieskich włosów, z których każdy ma srebrną końcówkę.

To charakterystyczne wysrebrzenie, typowe również dla kotów rosyjskich, daje niezwykły efekt: nebelungi wyglądają jakby otaczała je mgła – nazwa rasy jest właśnie nawiązaniem do tego charakterystycznego płaszcza.

Długo ogon nebelunga, z pełnym piuropuszem, podkreśla wrodzony wdzięk i elegancję tych kotów. Zwierzaki mają duże uszy, proporcjonalne do głowy i będące przedłużeniem jej linii. Oczy o intensywnej zielonej barwie nadają przedstawicielom tej kociej rasy inteligentny wygląd.

Pochodzenie nebelunga

Nebelung przypomina koty długowłose, które były przywożone z Rosji pod koniec XIX i początku XX wieku do Stanów Zjednoczonych, gdzie rasa ta się narodziła. Jej bezpośrednimi przodkami były, o ile mi wiadomo, nierodowodowe zwierzaki – zwykli domowi pupile.

Za pierwszego przedstawiciela nebelungów uważa się samca urodzonego w Denver w 1984 roku i nazwanego Siegfried, na cześć bohatera germańskiego poematu Pieśń o Nibelungach. Siegfried był jedynym niebieskim długowłosym kociakiem w miocie. Pięknym, dużym stworzeniem, o długich nogach i ogonie oraz miękkiej, średniej długości okrywie włosowej.

Matką Siegfrieda była czarną domową kotką imieniem Elza, jego ojcem zaś czarny długowłosy kocur, który swym wyglądem przypominał turecką angorę. Pięć miesięcy później, w 1985 roku, w kolejnym miocie tej pary przyszło na świat kolejne długowłose kocie. Tak się jednak złożyło, że tym razem była to kotka, która otrzymała imię Brunhilda.

Cora Cobb, właścicielka Siegfrieda i Brunhildy, była tak zafascynowana urodą swoich pupili, że przyszło jej do głowy, by utrwalić ich cechy fizyczne i stworzyć nową rasę. Wspomagana przez genetyka doktora Solveiga Pfleugera, opracowała celu specjalny program hodowlany. Siegfried i Bruhilde doczekali się pierwszego miotu w 1986 roku, a wkrótce potem, w 1987 roku, przy pomocy dr Solveiga Pfluegera, Cora wystąpiła do TICA o nadanie nebelungom statusu nowej rasy (status championa TICA przyznała jej 1997).

Siegfried i Brunhilda swym wyglądem bardzo przypominały koty rosyjskie niebieskie – różniły się od nich właściwie tylko długością futra. Toteż ich właścicielka traktowała tworzoną przez siebie rasę jako długowłosą odmianę rusków , więc by zwiększyć pulę genową, używała do dalszej hodowli przedstawicieli kotów rosyjskich.

Podobno, nawiązując kontakty z hodowcami kotów rosyjskich niebieskich, Cora Cobb odkryła, iż kocięta o długiej okrywie od czasu do czasu zdarzały się wcześniej w miotach krótkowłosych rusków – gen warunkujący długi włos jest recesywny, więc może być przekazywany przez wiele pokoleń, bez ujawniania w fenotypie.

Charakter i zachowanie nebelunga

Koty rasy nebelung bardzo przywiązują się do opiekunów, wylewnie okazując swoje uczucia. Mogą być doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. W stosunku do obcych, nieznanych sobie, ludzi często okazują nieśmiałość, zachowując dystans, dlatego kocięta zwykle potrzebują czasu na przyzwyczajenie się do nowego domu.

Przedstawiciele tej rasy są bardzo aktywnymi stworzeniami. Sprawnymi fizycznie, dla których dostanie się na najwyższą szafę nie stanowi problemu. Uwielbiają się bawić, zwłaszcza z ukochanym człowiekiem. Chętnie towarzyszą swym opiekunom przy wykonywaniu codziennych domowych czynności. Nebelungi są bardzo inteligentne i ciekawskie.

Pielęgnacja nebelunga

Nebelung jest aktywnym i inteligentnym kotem, któremu należy poświęcać sporo uwagi. Jedwabista sierść nie wykazuje skłonności do kołtunienia się, więc nie wymaga intensywnego szczotkowania. Podobna wystarczy czesać kota raz w tygodniu, by utrzymać futro w dobrym stanie.

Standard rasy nebelung (WCF)

  • Wielkość nebelunga – Średnia,
  • Głowa nebelunga – Średniej długości, z płaską czaszką. Płaskie czoło i prosty nos tworzą wypukły kąt na poziomie brwi. Idealny profil tworzą w 1/3 czoło i 2/3 nos. Poduszeczki wąsów są dobrze rozwinięte. Podbródek mocny. Lusterko nosa szaroniebieskie.
  • Uszy nebelunga – Duże i lekko zaostrzone. Lekko nachylone do przodu i rozstawione szeroko. Ich wewnętrzna strona jest słabo owłosiona, powodując, że wydają się cienkie i prawie przezroczyste.
  • Oczy nebelunga – Duże i owalne. Są one szeroko rozstawione. Kolor intensywnie zielony.
  • Ciało nebelunga – Nieznacznie wydłużone. Solidne i muskularne, ale eleganckie.
  • Nogi nebelunga – Długie i szczupłe. Łapy są wąskie i owalne. Poduszeczki łap lawendoworóżowe.
  • Ogon nebelunga – Długi o lekko zaokrąglonym czubku.
  • Futro nebelunga – Średniej długości. Jedwabiste i miękkie. Dzięki obfitemu podszerstkowi bardzo gęste. Chorągiewki na przednich łapach i portki na tylnych nie są jednak zbyt obfite.
  • Umaszczenie: Niebieskie ze srebrzystym nalotem

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nebelung (Own work)
[CC BY 3.0],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *