Wśród elementów wyprawki dla kota powinna znaleźć się również łopatka do wybierania nieczystości z kociej kuwety. Niewielki przedmiot, ale jakże przydatny! Wbrew pozorom, to nie wszystko jedno jaką łopatkę kupimy.
Jakie cechy posiada dobra łopatka do żwirku dla kota?
Sugeruję, by przy zakupie łopatki do wybierania nieczystości, zwrócić uwagę na trzy rzeczy. A mianowicie na:
- odpowiednią sztywność,
- kształt łyżki,
- wielkość otworów w łyżce.
Sztywność łopatki do wybierania nieczystości z kociej toalety
Zdecydowanie lepiej sprawdzają się stosunkowo sztywne łopatki do żwirku. Mam tu na myśli nie tylko stylisko (uchwyt), ale i łyżkę. Zdarza się bowiem, że zbrylony żwirek przykleja się do dna kuwety i to bardzo mocno. Zbyt giętką, słabą łopatką zwyczajnie bardzo trudno go odkleić i wyjąć.
Kształt łyżki w łopatce do sprzątania kociej kuwety
W dobrej łopatce do żwirku dla kota, łyżka (czerpak – ta część, którą nabieramy odchody i bryłki żwirku) jest łagodnie wyprofilowana i ma lekko wklęsłe dno. Posiada też wysokie krawędzie po bokach i z tyłu. Dzięki takiej budowie czerpaka, przy sprzątaniu kuwety, nieczystości nie spadają nam z łopatki.
W żadnym wypadku nie polecam łopatek o płaskich łyżkach! Naprawdę trudno się nimi wybiera nieczystości z kuwety!
Wielkość otworów w łyżce łopatki do kociej kuwety
Wielkość otworów w czerpaku łopatki do wybierania nieczystości z kociej toalety to trzecia jej cecha, na która powinniśmy zwracać uwagę. Tworzą one siatkę do przesiewania żwirku. Oczka tej siatki muszą być zatem większe od ziaren kociego żwirku, którego używamy. Jeśli będą mniejsze, czysty żwirek nie będzie przez nie przelatywać.
A surowiec, z jakiego wykonana jest łopatka do żwirku dla kota?
Ta cecha raczej nie ma większego znaczenia. Zarówno łopatki z tworzywa sztucznego, jak i z metalu łatwo utrzymać w czystości – a o to głównie chodzi. Nie mamy zresztą dużego wyboru – większość łopatek do żwirku wykonana jest z tworzywa sztucznego.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com