Doskonale pamiętam pierwsze w Polsce maine coony. Były to dwie kotki i jeden kocur, które w 1995 roku z Danii sprowadziła do naszego kraju Anna Górska. Robiły one wówczas ogromne wrażenia na ludziach odwiedzających nasze wystawy, i na wielu hodowcach. Mnie zresztą też urzekły, choć nie aż tak, bym chciał je mieć, a wielu wtedy chciało.
Międzynarodowa nazwa rasy maine coon (dodano 28 marca 2018)
Międzynarodowe organizacje felinologiczne, jak na przykład FIFe lub WCF, rejestrują tę rasę pod nazwą Maine Coon.
Organizacje felinologiczne, które uznają rasę kot maine coon
Rasa maine coon jest uznana przez: FIFe, ACFA, ACF, CCA-AFC, CCC of A, CFA, CFF, FFE, GCCF, LOOF, NZCF, SACC, TICA, WCF.
Zapis rasy maine coon w kodzie EMS (FIFe)
W kodzie EMS rasę maine coon zapisujemy trzema dużymi literami: MCO
Pochodzenie maine coona
Kiedyś, dawno temu pewna kotka zakochała się w szopie, a owocem tej miłości były pierwsze maine coony. Oczywiście to tylko taka legenda, szop i kot są zbyt różnymi gatunkami, by mogły się ze sobą kojarzyć i do tego jeszcze dawać potomstwo. Krzyżówka taka nie może zaistnieć, chyba, że w jakimś laboratorium genetycznym. Niemniej jednak drugi człon nazwy tej rasy wywodzi się od angielskiej nazwy szopa – racoon. Pierwszy człon zaś od nazwy amerykańskiego stanu Maine, a którego koty te pochodzą.
Przodkami maine coonów były zwykle wiejskie koty, które – jak to często z kotami bywało – żyły półdziko. Podlegały zatem doborowi naturalnemu, dzięki czemu są doskonale przystosowane do klimatu, w jakim przyszło im żyć: ciepłego lata i surowej zimy. Widać to doskonale po ich okrywie włosowej, która bardzo zmienia się wraz z porami roku, w lecie jest krótsza i rzadsza, zimą zaś dłuższa i bardzo gęsta.
(…) kot ten pochodzi prawdopodobnie ze skrzyżowania miejscowych kotów z angorami sprowadzonymi przez żeglarzy do Nowej Anglii w początkach XIX wieku. Na razie brak jednak dowodów na poparcie tej hipotezy. Z biegiem lat rasa ta została ukształtowana przez chłodny i wilgotny klimat północnego wschodu Stanów Zjednoczonych oraz przez wypełniane przez nią zadanie odszczurzania. W wyniku selekcji powstał kot o dużych gabarytach, półdługim, gęstym włosie, chroniącym go przed niepogodą.
Pierre Rousselet-Blanc (Red.): Poradnik encyklopedyczny KOTY. Larousse Polska, Wrocław 2006.
Tak czy inaczej, nie ma raczej wątpliwości, co do tego, że człowiek nie brał udziału w powstaniu tej rasy (a przynajmniej nie świadomie). Z tego powodu maine coony nazywamy rasą naturalną.
Charakter i zachowanie maine coona
Maine coony wyglądają bardzo groźnie. Tak groźnie, że mogą budzić lęk. Szczególnie, gdy leżą w swojej ulubionej pozycji „sfinksa”. Ale w ich przypadku wygląd całkowicie nie pasuje do ich charakteru. Koty te bowiem uchodzą za niebywale wręcz łagodne i cierpliwe.
Jak twierdzą ich właściciele, lgną do ludzi i kochają swych opiekunów. Dobrze też dogadują się z innymi zwierzakami (no może nie ze wszystkimi).
Koty tej rasy uważane są również za wesołe i skłonne do zabaw. Podobno najbardziej lubią zabawę w aportowanie. Z pozoru ociężałe, są bardzo skoczne i zwinne, czemu nie należy się dziwić – wszak ich przodkowie musieli radzić sobie samodzielnie.
Moje własne maine coony uwielbiają „psie” zabawy. Będąc na świeżym powietrzu biegają za frisbee aż do utraty tchu, aportują, grają w piłkę. Jak widać, maine coony zachowaniem swym nie zawsze przypominają koty… Gdy ze swoim chodzę na spacery, nie muszę prowadzić go na smyczy, sam się mnie pilnuje, ogląda, czy za nim idę lub czeka, gdy nie nadążam.
Anna Adamczyk: Siła spokoju. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 1(5) styczeń 2006. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź
Pielęgnacja maine coona
Długa sierść maine coonów wymaga systematycznej pielęgnacji. Nie czesane maine coony kołtunią się i szybko wyglądają na bardzo zaniedbane zwierzęta. Skołtunionego futra nie da się już rozczesać i wówczas pozostaje jedynie jego obcięcie.
Wojciech-Albert Kurkowski: Maine coon – Historia kociego kopciuszka, czyli spod strzechy na salony. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 4(44) kwiecień 2009. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź
Zaleca się czesać te koty minimum raz w tygodniu (koty wstawiane częściej). Wskazane są również kąpiele, które maine coony z reguły dobrze znoszą. Pamiętajmy tylko, by używać dobrych i odpowiednich do rodzaju ich futra kosmetyków dla kotów.
Problemy zdrowotne maine coona
Maine coony uchodzą za jedną z bardziej zdrowych ras. Niemniej jednak zdarzają się u nich przypadki przerostowej kardiomiopatii i dysplazji stawów biodrowych. Dorosłe samce miewają też problemy z przetłuszczaniem się włosów na ogonie.
Standard rasy maine coon (FIFe)
FIFe zalicza koty maine coon do 2 kategorii.
- Wielkość maine coona – Maine coony są dużymi kotami.
- Głowa maine coona – Średniej wielkości o kwadratowym zarysie. Profil z lekko zaznaczonym stopem. Czoło łagodnie zakrzywione. Kości policzkowe mocne i dość wysoko umiejscowione. Twarz i nos średniej długości z kwadratowym zarysem kufy. Wyraźne przejście między kufą a kośćmi policzkowymi i twarzą. Broda mocna na linii z lustrem nosa.
- Uszy maine coona: Duże i szerokie u podstawy i lekko spiczaste na końcach. Pożądane rysie kępki włosów na czubkach. Kępki włosów wewnątrz uszu powinny wystawać poza zewnętrzne krawędzie uszu. Osadzone wysoko na głowie. Dość blisko siebie. Rozstaw uszu powinien równać się szerokości podstawy jednego ucha. U starszych kotów może się zwiększać.
- Oczy maine coona: Duże i szeroko rozstawione. Lekko owalne, ale nie w kształcie migdałów. Lekko zaokrąglone, gdy są szeroko otwarte. Ustawione lekko ukośnie w kierunku zewnętrznej krawędzi ucha. Każdy kolor jest dopuszczalny. Nie ma związku między umaszczeniem a kolorem oczu. Preferowana barwa czysta i wyraźna.
- Szyja maine coona – Kocury mają bardzo silnie umięśnione szyje.
- Ciało maine coona – Długie i o mocnych kościach. Muskularne, o szerokiej klatce piersiowej. Wszystkie części ciała proporcjonalne, razem nadające kotu prostokątny zarys.
- Nogi maine coona – Mocne, średniej długości, razem z ciałem tworzą prostokąt. Łapy duże, mocne, okrągłe i mocno owłosione między palcami.
- Ogon maine coona – Sięgający łopatek. O grubej podstawie, zwężający się ku wierzchołkowi. Mocno owłosiony. Sierść na ogonie długa i zwiewna.
- Okrywa włosowa maine coona – Okrywa włosowa odporna na warunki atmosferyczne. Gęsta. Krótsza na głowie, łopatkach i kończynach, dłuższa na szyi, grzbiecie,bokach ciała, brzuchu i tzw. portkach. O jedwabistej strukturze, płynnie spływająca z ciała. Podszerstek dobrze wykształcony, miękki. Wszystkie umaszczenia dozwolone, z wyjątkiem umaszczeń point oraz kolorów: czekoladowego, liliowego, cynamonowego i płowego.
- Uwagi do standardu maine coona – Budowa ciała jest ważniejsza od koloru futra. Rasa wolno dojrzewa. Dorosłe samce mają zwykle większe i szersze głowy i są większe od kotek. Długość okrywy włosowej i gęstość podszycia zmieniają się z porami roku.
Umaszczenia dopuszczalne u maine coona (FIFe)
Standardy FIFe dopuszczają u maine coonów umaszczenie białe, 4 kolory podstawowe; czarny, niebieskie, rudy i kremowy oraz 6 typów umaszczeń: umaszczenia jednolite, szylkretowe, z białym, srebrzyste, złociste i tabby.
Umaszczenia białe u maine coona
- Maine coon biały – niebieskooki / pomarańczowooki / różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: MCO w 61/62/63/64
Umaszczenia jednolite i szylkretowe u maine coona
- Maine coon czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g
Umaszczenia z białym u maine coona
- Maine coon van / arlekin – niebieskooki / pomarańczowooki / różnooki / zielonooki – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g 01/02 61/62/63/64
- Maine coon bikolor / z nieokreśloną ilością białego – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g 03/09
Umaszczenia tabby u maine coona
- Maine coon klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g 22/23/24/25
Umaszczenia tabby z białym u maine coona
- Maine coon tabby van / arlekin – niebieskooki / pomarańczowooki / różnooki / zielonooki – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g 01/02 21 61/62/63/64
- Maine coon klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked bikolor / z białym nieokreślonym – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g 03/09 22/23/24/25
Umaszczenia dymne u maine coona
- Maine coon dymny – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g s
Umaszczenia dymne u maine coona
- Maine coon dymny – van / arlekin – niebieskooki / pomarańczowooki / różnooki / zielonooki – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g s 01/02 61/62/63/64
- Maine coon dymny – bikolor / z nieokreśloną ilością białego – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g s 03/09
Umaszczenia srebrzyste u maine coona
- Maine coon srebrzysty – cieniowany / muszlowy – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g s 11/12
Umaszczenia srebrzyste tabby u maine coona
- Maine coon srebrzysty – klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g s 22/23/24/25
Umaszczenia srebrzyste tabby z białym u maine coona
- Maine coon srebrzysty – tabby – van / arlekin niebieskooki / pomarańczowooki / różnooki / zielonooki – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g s 01/02 21 61/62/63/64
- Maine coon srebrzysty – klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – bikolor / z nieokreśloną ilością białego czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g s 03/09 22/23/24/25
Umaszczenia złociste u maine coona
- Maine coon złocisty – cieniowany / muszlowy – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g y 11/12
Umaszczenia złociste tabby u maine coona
- Maine coon złocisty – klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g y 22/23/24/25
Umaszczenia złociste z białym u maine coona
- Maine coon złocisty – tabby – van / arlekin niebieskooki / pomarańczowooki / różnooki / zielonooki – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g y 01/02 21 61/62/63/64
- Maine coon złocisty – klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – bikolor / z nieokreśloną ilością białego – czarny / niebieski / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret. Zapis w kodzie EMS: MCO n/a/d/e/f/g y 03/09 22/23/24/25
Podział maine coonów na grupy wystawowe ze względu na umaszczenie
- Grupa I – koty czarne / niebieskie jednolite
- Grupa II – koty czarne / niebieskie z białym
- Grupa III – koty czarne / niebieskie tabby ; koty czarne / niebieskie złociste
- Grupa IV – koty czarne / niebieskie tabby z białym ; koty czarne / niebieskie złociste tabby z białym
- Grupa V – koty rude / kremowe / szylkretowe ; koty rude / kremowe / szylkretowe tabby ; koty rude / kremowe / szylkretowe złociste
- Grupa VI – koty rude / kremowe / szylkretowe z białym ; koty rude / kremowe / szylkretowe tabby z białym ; koty rude / kremowe / szylkretowe złociste z białym
- Grupa VII – koty czarne / niebieskie / rude / kremowe / szylkretowe dymne ; koty rude / kremowe / szylkretowe srebrzyste
- Grupa VIII – koty czarne / niebieskie / rude / kremowe / szylkretowe z białym ; koty rude / kremowe / szylkretowe srebrzyste z białym
- Grupa IX – koty białe
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Natalia LynxPlace, Flickr
Piękne koty
U Maine coonów nie jest uznany kolor złoty. Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. Dziękuję.
Oto standard maine coon opublikowany na oficjalnej stronie FIFe: http://www1.fifeweb.org/dnld/std/MCO.pdf Proszę się z nim zapoznać. Nawet jeśli przez jakąś inną organizację felinologiczną złote umaszczenie nie jest u kotów tej rasy uznane, artykuł opiera się na standardzie FIFe, co jest wyraźnie zaznaczone.
Złoty kolor jest uznany, jest to bardzo rzadko występujący kolor w tej rasie. Osobiście mam hodowlę od 13 lat i jeszcze na żywo nie widziałam kota w tym umaszczeniu.
Posiadam kota i chciałabym wiedzieć czy to maine coon
Zajrzyj do rodowodu
Kto ustala wzór koloru kociąt? wykwalifikowany człowiek czy hodowca? jak to jest u kotów/psów?
Organizacja felinologiczna, które zrzesza hodowców ustala standardy poszczególnych umaszczeń. Na przykład to, czym różni się bikolor od arlekina. Są one dokładnie opisane i udostępniane wszystkim zainteresowanym.