Wyprawka dla kociaka

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Chcemy kupić lub przygarnąć kociaka, dorosłego kota? Będziemy potrzebować karmy, kuwety i pewnych innych rzeczy. Niektóre z nich powinniśmy kupić, zanim nasza rodzina powiększy się o nowego, czworonożnego członka. Zakup innych możemy odłożyć na później. Jakie to akcesoria dla kotów?

Elementy wyprawki dla kociaka

Co wchodzi w jej skład?

Karma dla kota

Jeśli nasz futrzak będzie maluchem, powinna być to oczywiście karma dla kociąt. Jest ich sporo na rynku, więc nie będzie problemu z wyborem. Sugeruję przeczytać informacje podane przez producenta na opakowaniu. Zwłaszcza skład.

W pierwszych dniach pobytu futrzaka w naszym domu, najlepiej podawać taką karmę dla kotów, którą jadł do tej pory. Chodzi o to, by uniknąć niepożądanych reakcji ze strony kociego układu pokarmowego i oczywiście nie dostarczać zwierzakowi dodatkowego stresu. Karmę powinniśmy kupić, zanim weźmiemy kota.

Więcej o karmach dla kociąt znajdziesz TUTAJ

Miski dla kota

Karmę trzeba w czymś podawać, czyli musimy też kupić miski dla kotów. Jeśli zamierzamy podawać futrzakowi karmy suche i karmy mokre, najlepiej kupić dwie miski na jedzenie. Jedna będzie na suche żarełko, które może leżeć w niej przez cały dzień. Druga przyda się na mokre, które trzeba serwować w takich ilościach, by były szybko zjadane. Oprócz nich potrzebna będzie jeszcze trzecia miska – na wodę. Miski powinniśmy kupić, zanim weźmiemy kota.

Więcej o miskach dla kotów znajdziesz TUTAJ

Kuweta dla kota

Jeśli nasz futrzak nie będzie wychodził swobodnie na dwór, musimy także zaopatrzyć się w kuwetę dla kotów. Moim zdaniem najlepsze są kuwety zamknięte. Całkiem jednak możliwe, że na początek trzeba będzie wybrać taki rodzaj kuwety, do której kot jest przyzwyczajony. W przypadku zaś futrzaków, które nigdy jeszcze nie korzystały z tego urządzenia, kuwetę otwartą. Kuwetę powinniśmy kupić, zanim weźmiemy kota.

Więcej o kuwetach dla kotów znajdziesz TUTAJ

Żwirek dla kotów

Osobiście preferuję zbrylające się żwirki bentonitowe i taki też wszystkim sugeruję. Wiem jednak, że koci opiekunowie mają różne upodobania w kwestii żwirków dla kotów. Tak czy inaczej, podobnie jak w przypadku karmy, na początek dobrze jest kupić żwirek do którego kot jest przyzwyczajony. Żwirek powinniśmy kupić, zanim weźmiemy kota.

Więcej o żwirkach dla kotów znajdziesz TUTAJ

Łopatka do wybierania nieczystości z kuwety dla kotów

Osobiście polecam duże łopatki, które mają krawędzie zapobiegające spadaniu nieczystości z łopatki. Zwróćmy też uwagę na wielkość otworków. Powinny być one większe od ziarenek żwirku. Łopatkę powinniśmy kupić, zanim weźmiemy kota.

Więcej o łopatkach do wybierania nieczystości z kuwety dla kotów znajdziesz TUTAJ

Transporter dla kota

Nawet jeśli nie planujemy zabierać futrzaka na wakacje lub inne wojaże, transporter dla kota na pewno się przyda. Moim zadaniem najlepsze są kontenerki z tworzywa z jednolitym dachem. Są lekkie, ale sztywne, więc dobrze chronią zwierzaka. Jednolity dach natomiast zabezpiecza kota przed deszczem, gdyby taki nas zaskoczył w drodze. Transporter powinniśmy kupić, zanim weźmiemy kota – trzeba będzie przecież w czymś kota przywieźć do domu.

Więcej o transporterach dla kotów znajdziesz TUTAJ

Szelki i smycz dla kota

Szelki i smycz dla kota przydają się, jako dodatkowe zabezpieczenie podczas podróży czy w trakcie wizyt u lekarza weterynarii i oczywiście wtedy, gdy planujemy wyprowadzać futrzaka na spacery. Szelki i smycz możemy kupić później, już po przybyciu zwierzaka do naszego domu.

Więcej o smyczach dla kotów znajdziesz TUTAJ, a o szelkach TUTAJ

Legowisko dla kota

Prawdę mówiąc legowisko dla kota nie jest nam aż tak bardzo potrzebne, gdyż futrzaki wolą wylegiwać się na kanapach i fotelach. Nie zaszkodzi jednak za jakimś się rozejrzeć. Jakie najlepiej kupić? Wiele kotów preferuje budki, gdyż mogą się w nich schować. Bardzo fajne są legowiska na parapet. Zimą natomiast sprawdzają się hamaki na kaloryfer. Legowiska nie musimy kupować przed przybyciem kota do naszego domu.

Więcej o legowiskach dla kotów znajdziesz TUTAJ

Drapak dla kota

Jeśli nie chcemy mieć zniszczonych mebli, drapak dla kota z pewnością nam się przyda. Powinien być stabilny i odpowiednio duży. Szczerze mówiąc najlepsze są duże drapaki, tak zwane kocie meble, ale zwykła deska owinięta sizalem też zdaje egzamin. Drapak sugeruję zakupić zanim zwierzaka trafi do naszego domu.

Więcej o drapakach dla kotów znajdziesz TUTAJ

Akcesoria do pielęgnacji kota

Potrzebne nam będą również akcesoria do pielęgnacji kota. Do pielęgnacji futra szczotka i/lub grzebień, które dobieramy do rodzaju okrywy włosowej naszego futrzaka. Do pielęgnacji pazurów natomiast cążki do ich przycinania. To podstawowe akcesoria do pielęgnacji kotów. Możemy je nabyć już po przybyciu zwierzaka do naszego domu.

Więcej o akcesoriach do pielęgnacji kotów znajdziesz TUTAJ

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Lonexilesoul (Own work)
[CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *