Żywienie kociąt różni się od żywienia kotów dorosłych. Z tego też powodu, producenci żywności dla naszych pupili mają w swojej ofercie karmy dla kociąt.
Podstawowe różnice między karmami dla kociąt a karmami dla kotów dorosłych
Najważniejsze różnice między karmami dla kociąt a karmami dla kotów dorosłych dotyczą ich składu, czyli zawartości poszczególnych składników odżywczych. Ogólnie mówiąc karmy dla kociąt są bogatsze w te związki, na które rozwijające się organizmy młodych kociąt mają większe zapotrzebowanie.
Ilość białka zwierzęcego w karmie dla kociąt
Białko jest podstawowym budulcem kocich organizmów oraz jednym ze źródeł energii. Zrozumiałem jest zatem to, iż rosnące kocięta muszą przyjmować dziennie większą jego dawkę niż ich dorośli krewniacy. Wszystkie koty mają spore zapotrzebowanie na ten składnik pożywienia, a co dopiero kocięta. Zawartość białka w suchych karmach dla kociąt powinna wynosić około 40-42%, a w mokrych karmach dla kociąt powyżej 10%.
Mówimy że kot potrzebuje białka, ale tak naprawdę potrzebuje on aminokwasów z których białka są zbudowane. Niezbędne dla kota aminokwasy możemy podzielić na dwa rodzaje: endogenne i egzogenne. Te pierwsze koci organizm wytwarza sam, te drugie musi otrzymywać gotowe z pokarmem. Jednym z nich jest tauryna, na którą nasze futrzaki mają spore zapotrzebowanie.
Pokarmy pochodzenia zwierzęcego, czyli różne gatunki mięs, podroby i inne, nie są takie same pod względem zawartości poszczególnych aminokwasów. Za najbardziej wartościowe uchodzi białko zawarte w mięśniach, które jest też najlepiej przyswajalne.
Ilość tłuszczy zwierzęcych w karmie dla kociąt
Tłuszcze zwierzęce to drugi obok białek składnik karmy dla kociąt. Tłuszcz jest między innymi źródłem energii i koty mają na niego większe zapotrzebowanie niż psy. Jak łatwo się domyślić kocięta potrzebują ich więcej niż koty dorosłe. Zawartość tłuszczy zwierzęcych w suchych karmach dla kociąt wynosi średnio około 20%, a w mokrych karmach dla kociąt 6-10%.
Rozwijający się organizm potrzebuje również większe ilości składników mineralnych, jak wapń czy fosfor, więcej witamin itd. Dla kociąt istotne są także nienasycone kwasy tłuszczowe: omega-3 i omega-6.
Dostępne w sklepach zoologicznych karmy dla kociąt
Asortyment karm dla kociąt nie jest aż tak zróżnicowany, jak w przypadku karm dla szczeniąt. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że wszystkie kocięta, niezależnie od rasy są praktycznie takie same i rozwijają się w podobnym tempie. Nieliczne zatem firmy wypuszczają na rynek produkty dedykowane młodym przedstawicielom określonych kocic ras.
Najważniejszy zatem podział karm dla kociąt dotyczy ilości wody w nich zawartej. Mamy zatem produkty o niskiej zawartości wody, czyli suche karmy dla kociąt oraz produkty o dużej zawartości wody, czyli mokre karmy dla kociąt.
Jak to jednak zaznaczyliśmy powyżej, niektóre firmy produkują karmy przeznaczone dla konkretnych ras. W tej grupie znajdziemy między innymi karmy dla kociąt maine coonów, karmy dla kociąt perskich, czy karmy dla kociąt syjamskich. Royal Canin, firma słynąca z niezwykle dużego asortymentu, wypuściła też na rynek karmy dla kociąt kastrowanych.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Timothy van Sas, Flickr