Anatomia kota

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Z czego składa się kot?

Kocie ciało podzielone jest na kilka części: głowę, szyję, tułów, ogon i nogi. Jego budowa czyni z naszych futrzaków perfekcyjnych myśliwych i istoty wręcz doskonałe.

Głowa kota

Głowa jest najważniejszą częścią kota. Jakby na to nie patrzeć, w niej mieszczą się mózg i najważniejsze zmysły: wzroku, słuchu, węchu i smaku. Tu znajduje się także początek kociego układu pokarmowego.

Oczy kota

Oczy kota umiejscowione są z przodu głowy, a nie po jej bokach. Takie usytuowanie umożliwia zwierzakom widzenie stereoskopowe, czyli dwuoczne. Dla drapieżnika, jakim jest kot, ma to ogromne znaczenie. Specyficzna budowa oczu umożliwia kotom widzenie w nocy. Kształt i kolor oczu u naszych futrzaków są różne u różnych  ras.

Uszy kota

Uszy u kota mogą być małe lub duże, zaostrzone na czubkach lub zaokrąglone – zależnie od rasy. Wyhodowano też futrzaki o małżowinach oklapniętych i uszach wywiniętych do tyłu. Mogą być one też różnie osadzone na głowie: bardziej po bokach lub mniej. Niemniej jednak u kotów uszy nie są aż tak zróżnicowane, jak u psów. Małżowiny są ruchome i zwierzak może kierować je na boki i ku tyłowi oraz kłaść po sobie.

Nos kota

Koci nos jest odpowiedzialny za odbieranie zapachów. To, co widzimy z przodu pyszczka w postaci nagiego płata skóry o kształcie zbliżonym do trójkątnego jest tylko jego niewielkim fragmentem, zwanym lusterkiem nosa. Reszta, czyli jama nosowa rozciąga się od niego ku oczu i zależnie od rasy ma różną długość. Nos to także początek układu oddechowego.

Zęby kota

Kot ma uzębienie typowego drapieżcy, odżywiającego się przede wszystkim mięsem. U kociąt jest ich 26, u dorosłych osobników 30. Tak jak u ludzi, futrzaki dorastając wymieniają uzębienie mleczne na stałe.

Tułów kota

Tułów kota jest wydłużony i bocznie spłaszczony. Najdłuższy i najsmuklejszy mają koty w typie orientalnym, najkrótszy i najbardziej masywny zaś występuje o persów i egzotyków.

Nogi kota

Długość kocich nóg zależy od rasy. Najdłuższe występują o kotów orientalnych, najkrótsze u persów. Przy poruszaniu się główną rolę pełnią kończyny tylne, które odpychając się od podłoża, nadają kotu prędkość oraz umożliwiają wykonywanie dalekich skoków. Przydają się także do czochrania ciała. Kończyn przednich natomiast kot używa także do chwytania zdobyczy, przysuwania różnych przedmiotów, czyszczenia głowy i pyszczka. W przednich łapach futrzaki mają po pięć palców, w tylnych zaś po cztery. Każdy palec zakończony jest ostrym pazurem.

Ogon kota

Długość i grubość kociego ogona zależy od rasy. Pozornie może wydawać się zwierzęciu całkowicie niepotrzebny, pełni jednak wiele ważnych funkcji.

Szkielet kota

W szkielecie kota wyróżniamy czaszkę, kręgosłup, klatkę piersiową, miednicę, kończyny i ogon. Czaszka kota składa się z dwóch części, oddzielonych od siebie: mózgoczaszki, w której mieści się mózg oraz trzewioczaszki. Niezwykle giętki kręgosłup kota dzielimy na odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy. Klatka piersiowa kota składa się z żeber połączonych z kręgami piersiowym i złączonych mostkiem. Na wysokości pierwszych kręgów piersiowych kota znajdują się łopatki, do których przy pomocy stawów przyłączone są przednie kończyny kota. Z odcinkiem krzyżowym łączą się kości miedniczne, a z nimi szkielet tylnych kończyn kota.

Mięśnie kota

Mięśnie kota są bardzo liczne i zróżnicowane. Dzięki nim zwierzak może się poruszać. Dzielimy je na mięśnie gładkie, które występują w narządach wewnętrznych kota oraz mięśnie poprzecznie proszkowane, czyli inaczej mięśnie szkieletowe, dzięki którym kot się porusza.

Układ pokarmowy kota

Układ trawienny kota jest typowy dla mięsożercy. Rozpoczyna się w jamie gębowej a kończy odbytem. Poza nim w jego skład wchodzą: gardło, przełyk, żołądek, jelito grube, jelito cienkie oraz wątroba, trzustka i ślinianki. Przewód pokarmowy kota jest stosunkowo krótki, gdyż mięso nie wymaga długiego trawienia, w przeciwieństwie do pokarmów roślinnych.

Układ krwionośny i serce kota

Układ krwionośny kota składa się z żył i tętnic. Tętnicami z płuc do narządów płynie krew natlenowana, a tętnicami z narządów do płuc krew pozbawiona tlenu. Serce kota, jak każdego ssaka, podzielone jest na dwa przedsionki i dwie komory. Taka budowa sprawia, że krew natlenowana nie miesza się krwią odtlenowaną

Układ oddechowy i płuca kota

W skład układu oddechowego kota wchodzą nozdrza, jama nosowa, gardła, krtani, tchawica i płuca. Płuca kota zbudowane są w licznych maleńkich pęcherzyków, otoczonych siecią cieniutkich naczyń krwionośnych. Tu następuje wymiana gazów – tlen przenika z pęcherzyków do krwi, a dwutlenek węgla z krwi do pęcherzyków.

Układ wydalniczy kota

Układ wydalniczy kota tworzą dwie nerki, dwa moczowody, jeden pęcherz moczowy oraz cewka moczowa. W nerkach kota następuje oczyszczenie krwi z produktów przemiany materii, które pod postacią moczu gromadzą się w pęcherzu moczowym kota. Gdy ten się wypełni, mocz wydalany jest cewką moczową.

Układ rozrodczy kota

Układy rozrodcze kocura i kotki różnią się. U samców składa się on z dwóch jąder, w których produkowane są plemniki, dwóch nasieniowodów i prącia. U samic zaś z dwóch jajników, gdzie powstają komórki jajowe, dwóch jajowodów, macicy i pochwy.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Dudkaa ss (Own work)
[CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

2 Odpowiedzi do “Anatomia kota”

  1. Chętnie poczytałbym więcej o anatomii budowy ciała kota. Jak zbudowana jest kocia łapa, jak działa mechanizm wysuwania pazurów itp 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *