Zmysły kota

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Dzięki narządom zmysłów kot może orientować się w otoczeniu. Kocie zmysły umożliwiają zdobycie pokarmu, znalezienie partnera, ucieczkę przed wrogami itd.

Jakimi zmysłami kot postrzega świat?

Węch kota

Węch u kota to jeden z ważniejszych zmysłów. W świecie naszych futrzaków większość informacji przekazywana jest właśnie za pomocą zapachów. Zapachem znaczą koty swoje rewiry, węchem wyszukują partnerów seksualnych i zdobycz. Receptory zapachów mieszczą się w jamie nosowej. Kot posiada dodatkowy organ wrażliwy na pewne zapachy, zwany narządem Jacobsona lub narządem lemieszowo-nosowym.

Smak kota

Zmysł smaku u kota powiązany jest ze zmysłem węchu – gdy z jakiś powodów zwierzę traci węch, zmniejsza się również jego apetyt. Koty odbierają wrażenia smakowe za pomocą kubków smakowych, które zlokalizowane są na kocim języku.

Wzrok kota

Koci wzrok dostosowany jest do życia o zmierzchu. Na siatkówce kociego oka znajdziemy więcej pręcików, czyli receptorów odpowiadających za postrzeganie kształtów i ruchu, niż czopków, dzięki którym kot widzi kolory.

Słuch kota

Podobnie jak węch, słuch kota jest jednym z najważniejszych kocich zmysłów. Odgrywa istotną rolę podczas polowania, gdy przydaje się do zlokalizowania zdobyczy. Ruchome małżowiny uszne kota pomagają w precyzyjnym namierzeniu źródła dźwięku, który zaciekawił zwierzaka. Nasze koty słyszą dźwięki, których my nie odbieramy.

Zmysł równowagi kota

Zmysł równowagi kota jest powiązany ze słuchem. Mieści się bowiem w błędniku błoniastym, który jest częścią ucha wewnętrznego kota. Nie ma wątpliwości, że organ ten funkcjonuje u kotów wręcz doskonale. Dzięki niemu zwierzaki nie tylko potrafią spacerować po wąskich powierzchniach, ale również spadać na cztery łapy.

Zmysł dotyku u kota

Komórki czuciowe odpowiedzialne za zmysł dotyku u kota rozmieszczone są na całym jego ciele. Dużą rolę w odbieraniu wrażeń dotykowych ogrywają włosy czuciowe, które znajdują się między innymi na łapach. Kocie wąsy, zwane poprawnie wibrysami, to również włosy czuciowe.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Mark J Sebastian (Stray Cat (#30270))
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *