Jednym z podstawowych elementów wyprawki dla kota jest specjalna toaleta. Nasz pupil musi mieć miejsce, w którym może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Asortyment tych urządzeń jest obecnie naprawdę spory i – jak sądzę – stale się powiększa. Jakie rodzaje kuwet dla kotów znajdziemy na rynku zoologicznym? Czym różnią się między sobą różne kocie toalety?(Artykuł zmodyfikowany 02.09.2019)
Czy każdy kot potrzebuje kuwetę dla kotów?
Kocia toaleta potrzebna jest każdemu futrzakowi, który nie wychodzi z domu. Kotom wychodzącym teoretycznie nie jest ona potrzebna. Wielu właścicieli takich zwierzaków zaopatruje się w kuwetę – tak na wszelki wypadek.
Kuweta dla kota z pewnością potrzebna jest kotom, które mogą korzystać ze spacerów na świeżym powietrzu, ale dużo czasu spędzają też zamknięte w domu.
Pierwsze kuwety dla kotów
Polska nazwa kociej toalety – „kuweta” – wzięła się zapewne od kuwet fotograficznych. Te właśnie pojemniki, które służyły do wywoływania i utrwalania zdjęć, były kiedyś często używane w charakterze kocich toalet. Były to zatem pierwsze kuwety dla kotów. Sam, jako dziecko, sypałem piasek do takiego pojemnika, by moje futrzaki miały gdzie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.
Jakie rodzaje kuwet dla kotów znajdziemy w sklepach zoologicznych
Wszystkie kuwety dla kotów możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii, stosując przy tym różne kryteria. Jak łatwo się domyśleć, jeden model tych przedmiotów może należeć do kilku kategorii.
Podział kuwet dla kotów ze względu na obecność dachu
Gdy oglądamy kocie toalety pierwsze, co rzuca nam się w oczy jest to, że część z nich posiada dach, a część nie. Uważam, iż właśnie ta cecha jest głównym kryterium podziału kuwet dla kotów. Biorąc ją pod uwagę, wyróżniamy:
- otwarte kuwety dla kotów,
- zamknięte kuwety dla kotów.
Otwarte kuwety dla kotów
Charakterystyczną cechą tzw. otwartych kuwet dla kotów jest to, że nie posiadają dachu.
Podstawową wadą tych wyrobów jest to, że brak dachu sprzyja wysypywaniu żwirku z kuwety przez zwierzaki – jak wiadomo koty lubią grzebać łapami w ściółce. Brak dachu jest jednak zaletę w przypadku futrzaków, które dopiero uczą się korzystać z kociej toalety.
Wysypywanie żwirki z kuwety przez pupila możemy ograniczyć wybierając model zaopatrzony w specjalną nakładaną ramkę.
Zamknięte kuwety dla kotów
Zamknięte (zadaszone) kuwety dla kotów swym wyglądem przypominają budki. W porównaniu do poprzednio wymienionych, kuwety zamykane wyglądają bardziej estetycznie, a zwierzak mniej z nich wysypuje żwirku.
Większość chyba modeli zamkniętych kuwet dla kotów wyposażone jest w w wahadłowe drzwiczki, co dodatkowo ogranicza wysypywanie żwirki i zmniejsza emisje brzydkich zapachów.
Wydobywanie się brzydkich zapachów z kociej toalety ogranicza również specjalny filtr zapachów, w których zaopatrzone są niektóre z tych produktów.
Wśród zamkniętych kuwet dla kotów możemy wyróżnić modele, które mają wejście umiejscowione z boku (jest ich więcej) oraz takie, z wejściem znajdującym się na dachu.
Podział kuwet dla kotów ze względu na konieczność stosowania żwirku
Czy do wszystkich kocich toalet trzeba wsypywać żwirek dla kota? Okazuje się, że nie. Możemy wyróżnić:
- bezżwirowe kuwety dla kotów,
- żwirowe kuwety dla kotów.
Bezżwirowe kuwety dla kotów
Bezżwirowe kuwety dla kotów charakteryzują się podwójnym dnem, dzięki specjalnej, wyjmowanej wkładce. Jest ona dziurkowana, więc oddawany przez kota mocz spływa na dno. Ale tylko mocz. Stosując bezżwirową kuwetę dla kotów oszczędzamy na żwirku dla kota, ale z oczywistych względów musimy ją sprzątać bardzo często sprzątać – o wiele częściej niż toaletę ze żwirkiem
Żwirowe kuwety dla kotów
Tego typu kocie toalety wymagają użycia żwirku. Zdecydowanie dominują one na rynku zoologicznym. Chociaż bowiem stosowanie ich wymaga dodatkowych nakładów finansowych w postaci wydatków na kociej ściółki, to jednak mają więcej zalet w porównaniu z produktami z poprzedniej kategorii.
Podział kuwet ze względu na sposób sprzątania
Nie wszystkie kuwety dla kotów wymagają też używania łopatki do wybieranie nieczystości z kocich toalet. Sprząta się w nich w inny sposób. Ze względu na to kryterium wyróżniamy:
- samoczyszczące się kuwety dla kotów,
- wielowarstwowe kuwety dla kotów,
- zwykle kuwety dla kotów.
Samoczyszczące się kuwety dla kotów
W większości modeli określenie „samoczyszcząca się kuweta dla kota” nie zupełnie odpowiada prawdzie. Nie sprzątają się one same. Są jednak wyposażone w mechanizm, który ułatwia i przyśpiesza proces usuwania nieczystości. W tej grupie spotkać można jednak kocie toalety, które naprawdę same się czyszczą.
Wielowarstwowe kuwety dla kotów
Cechą tego rodzaju wyrobów jest kilkuwarstwowe dno. Jednak jego warstwa ma postać siatki, która tworzy sitko. To właśnie przy jego pomocy wybieramy nieczystości z kuwety dla kotów.
Zwykle kuwety dla kotów
W tej kategorii znajdują się wszystkie kuwety dla kotów, które wymagają używania łopatki do żwirku dla kota.
Podział żwirków dla kotów ze względu na materiał z jakiego są wykonane
Większość kocich toalet produkuje się z tworzywa sztucznego. Nie jest to jednak jedyny surowiec, z którego wytwarza się kuwety dla kotów. W sklepach zoologicznych znajdziemy między innymi:
- ceramiczne kuwety dla kotów,
- Tekturowe kuwety dla kotów,
- z impregnowanego materiały kuwet dla kotów,
- z tworzywa sztucznego kuwety dla kotów.
Ceramiczne kuwety dla kotów
Przypominają umywalki lub misy na jedzenie. To designerskie produkty dla kociarzy lubiących się wyróżniać. Mogą naprawdę świetnie komponować się z wyposażeniem łazienki. Kuwety te mają jednak dwie wady: są stosunkowo ciężkie – co utrudnia czyszczenie – i są tłukące.
Tekturowe kuwety dla kotów
Tak, z papieru też robi się kocie toalety. Tekturowe kuwety dla kotów są ekologiczne, ale szybko się zużywają. Zaopatrzone są w specjalny wkład wodoodporny, który zapobiega zniszczeniu tektury przez koci mocz.
Z impregnowanego materiały kuwet dla kotów
W tej grupie znajdziemy lekkie, czasami składane turystyczne kuwety dla kotów. Doskonale sprawdzające się one w podróży i na wystawach kotów rasowych. W domu chyba jednak mniej praktyczne.
Z tworzywa sztucznego kuwety dla kotów
Najlepsze są modele wykonane z elastycznego, wytrzymałego surowca. Niektóre mają naprawdę oryginalny kształt i zadziwiają swą formą. Jak już wspomniałem tworzywo sztuczne jest najbardziej popularnym surowcem do wyrobu kuwet dla kotów.
Podział kuwet dla kotów ze względu na kształt
W sklepach zoologicznych pojawiają się kocie toalety o coraz bardziej niezwykłych kształtach. Możemy jednak wyróżnić kilka podstawowych form, jako kryterium stosując kształt dna:
- kwadratowe kuwety dla kotów,
- okrągłe kuwety dla kotów,
- owalne kuwety dla kotów,
- prostokątne kuwety dla kotów,
- trójkątne kuwety dla kotów (kuwety narożne),
Podział kuwet dla kotów ze względu na zastosowanie
W tej kategorii wyróżniamy:
- do użytku codziennego kuwety dla kotów,
- turystyczne kuwety dla kotów.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: jessica Garner, Flickr
Mój kot ma kuwetę z dachem. Są najlepsze!
Mój kot posiada zwykłą kuwetę i chociaż jest przy niej specjalny dywanik, to jednak rozsypuje żwir naokoło. Przy wypłacie zamierzam mu kupić kuwetę przykrywaną z filtrem, choć są nieco droższe. Jakby nie patrzeć kocia kupa nie wygląda zbyt estetycznie, a nie zawsze mam możliwość posprzątać na bieżąco.
Kupiłem specjalny zestaw do uczenia kota załatwiania się zwyczajnie w muszli klozetowej, ale nie bardzo jestem do tego przekonany i na razie trzymam go w szafie. Nie wiem czy takie wypróżnianie się nie jest dla kota zbyt uciążliwe. W każdym razie z chęcią przeczytam Waszą opinię na ten temat.