Drapaki dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Odpowiedni i ustawiony w dobrym miejscu drapak dla kota może uchronić nasze meble przed zniszczeniem. Niestety futrzaki drapanie mają we krwi i mówiąc wprost, raczej nie ma co liczyć na to, że je od tego odzwyczaimy. Możemy jednak dać im przedmiot, w który będę mogły drapać do woli, czyli właśnie drapak.(Artykuł zaktualizowany 16.11.2020)

Rodzaje drapaków dla kotów, które możemy znaleźć w sklepach

Potrzeba kupienia drapaka dla kota jest zatem oczywista. Trzeba tylko zastanowić się nad tym, jaki model wybrać. A tak się składa, że mamy w czym wybierać, gdyż rodzajów drapaków na rynku zoologicznym jest bardzo dużo.

Podział drapaków dla kotów ze względu na materiał, z którego są wykonane

Mówiąc o materiale, z którego wykonane są drapaki, możemy mieć na myśli:

 • surowiec użyty do wyrobu powierzchni do drapania,
 • surowiec, który posłużył do produkcji pozostałych elementów konstrukcji.

Podział drapaków dla kotów ze względu na rodzaj powierzchni do drapania

To jedno z głównych kryteriów, używanych do podziału kocich drapaków. Do wyrobu powierzchni do ostrzenia pazurów w drapakach dla kotów wykorzystuje się trzy rodzaje surowców:

 • sizal,
 • juta,
 • karton,
 • naturalne drewno.

Sizalowe drapaki dla kotów

W sizalowych drapakach dla kotów, jak łatwo się domyśleć, powierzchnia do drapania wykonana jest z sizalu. Jest to twarde i bardzo wytrzymałe włókno otrzymywane z agawy sizalowej. W kocich drapakach stosuje się go pod postacią plecionek lub sznurów. Najprostsze modele tych drapaków to zwykłe sizalowe maty, bardziej rozbudowane modele mają szkielet z drewna, sklejki, płyt wiórowych itp.

Jutowe drapaki dla kotów

Juta jest surowce, który wytwarza się z włókien roślin z rodzaju Juta. Sznury czy plecionki, wykonane z juty są mniej szorstka w dotyku i bardziej miękkie niż sznury i plecionki sizalowe. W swojej formie jutowe drapaki dla kotów przypominają drapaki sizalowe.

Tekturowe drapaki dla kotów

W tekturowych drapakach dla kotów powierzchnia do drapania wykonana jest z odpowiednio grubej i mocnej tektury. Ich szkielet może być ze sklejek lub z jakichś innych sztywnych materiałów. Na rynku możemy jednak znaleźć modele całkowicie wykonane z tektury.

Pierwsze drapaki z tego materiału wydawały się bardzo nietrwałe, obecnie wyraźnie stają się coraz bardziej wytrzymałe (choć oczywiście i one z czasem się ulegają zniszczeniu – taki już los drapaków).

Tekturowe drapaki dla kotów zyskują ostatnio na coraz większej popularności. Jedną z przyczyn jest zapewne to, że są to produkty ekologiczne. Dodatkowo na rynku zoologicznym pojawiają się coraz bardziej atrakcyjne modele tych drapaków. To już nie tylko zwykłe kartonowe deseczki, ale duże i rozbudowane konstrukcje o ciekawym, nowoczesnym designie.

Drewniane drapaki dla kotów

Powierzchnię do drapania tworzą tu prawdziwe konary drzew. Dlatego wyroby te nazywane są nierzadko naturalnymi drapakami dla kotów. Trzeba przyznać, że mogą one wyglądać naprawdę interesująco i stanowić ciekawy element wystroju mieszkania, kojarzący się z lasem i ogólnie z naturą.

Całkowicie drewnianych drapaków dla kotów nie znajdziemy na rynku zoologicznym zbyt wiele. A szkoda, moim zdaniem. Trzeba jednak przyznać, że są to wyroby stosunkowo ciężkie. Dlatego muszą być naprawdę dobrze wykonane i stabilne.

Podział drapaków dla kotów ze względu na rodzaj surowiec użyty do budowy reszty konstrukcji

Podstawa całej konstrukcji drapaków dla kotów wykonywana jest głównie z:

 • kartonu, który w tradycyjnych modelach drapaków uformowany jest w mocne tuby, co nadaje im wytrzymałość,
 • drewna, które może tworzyć całą konstrukcje lub tylko jej fragmenty, jak domki czy półki,
 • sklejek, płyt wiórowych itp., które w tradycyjnych drapakach sizalowych często tworzą budki i półki.

Do budowy drapaków wykorzystuje się również innego rodzaje surowców. Na przykład tkaninę, która wyścieła półki i domki do leżenia, będące elementami drapaka dla kota.

Podział drapaków dla kotów ze względu na typ

Wszystkie wymienione powyżej drapaki dla kotów dostępne są w wielu wersjach, które najogólniej możemy podzielić na:

 • wolno stojące drapaki dla kotów,
 • drapaki na ścianę dla kotów.

Wolno stojące drapaki dla kotów

Drapaki wolno stojące dla kotów to ogromna kategoria. Trudno wręcz wymienić wszystkie dostępne na rynku modele, zwłaszcza że producenci cały czas wymyślają coś nowego.

Wszystkie wyroby z tej kategorii możemy jednak podzielić na kilka podstawowych grup:

 • drapaki-maty dla kotów,
 • drapaki-leżanki dla kotów,
 • drapaki-słupki dla kotów,
 • drapaki-domki dla kotów,
 • drapaki-meble dla kotów.

Drapaki-maty dla kotów

To najprostsza forma drapaków dla kotów. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak wyglądają… Widziałem jednak, że na niektórych stronach słowo „mata” używane jest w odniesieniu do konstrukcji, które ja nazywam drapakami-leżankami dla kotów. Maty do drapania kotów wykonuje się najczęściej z sizalu, ale spotkać możemy również maty tekturowe. Niektóre modele połączone są z zabawkami, które maja zachęcać do drapania.

Drapaki-leżanki dla kotów

Ten typ to połączenie drapaka dla kota z miejscem do odpoczynku. Mają stosunkowo proste kształty (w odróżnieniu od kocich mebli), choć mogą mieć bardzo ciekawy design. Najprostsze z nich to właśnie takie grubsze maty.

Co ciekawe, wiele z tych produktów należy do grupy kartonowych drapaków dla kotów.

Drapaki-słupki dla kotów

Podobnie jak maty, produkty te również należą do najprostszych drapaków dla kotów. Składają się z podstawy i przymocowanego do niej kołka. O ile mi wiadomo, podstawa najczęściej wytwarzana jest z płyty wiórowej, słupek tworzy tekturowa tuba o grubych ścianach. Podstawa zazwyczaj pokryta jest miękką tkaniną. Powierzchnię do drapania tworzy sizalowy sznur, owinięty wokół słupka.

Kiedyś tego typu drapaki dla kotów były bardzo popularne. Obecnie wypierane są przez bardziej atrakcyjniejsze modele, ale wielu kocich opiekunów nadal się nimi interesuje. Mimo prostoty wykonania, mają one bowiem swoje zalety: nie zajmują dużo miejsca i są stosunkowo tanie. Kupując drapak-słupek dla kota, zwróćmy uwagę na to, czy jest dostatecznie wysoki i czy jest stabilny (czyli ma odpowiednio dużą podstawę).

Drapaki-domki dla kotów

Te modele drapaków dla kota to połączenie kociej budki z drapakiem. Ostatnio na rynku zoologicznym pojawia się coraz więcej kartonowych modeli tych produktów. To ekologiczne wyroby, nierzadko cechujące się bardzo atrakcyjnym, oryginalnym wyglądem. Oczywiście w sklepach dostępne są sizalowe drapaki-domki dla kotów.

Niewątpliwą zaletą drapaków-domków dla kotów jest właśnie to połączenie z legowiskiem. Dzięki temu koty zyskują w naszym domu dodatkową kryjówkę, która może zachęcać również do zabawy. Oczywiście zwierzak powinien mieć do swojej dyspozycji również inne kryjówki i legowiska.

Drapaki-meble dla kotów

Ten rodzaj drapaków dla kotów nie bez przyczyny nazywany bywa kocimi meblami. Niektóre z tych wyrobów to sięgające sufitu, rozbudowane konstrukcje, na które składają się powierzchnie do drapania, budki, półki i hamaki. Oczywiście obok nich na rynku zoologicznym znajdziemy konstrukcje bardzo proste, będące połączeniem jednego słupka i jednego domku lub półki.

Drapaki-meble dla kotów mają wiele zalet, których nie posiadają inne rodzaje drapaków. Dostarczają kotom dodatkowej rozrywki i ruchu, zachęcając do wdrapywania się oraz oferują nowe miejsca do leżenia i/lub nowe kryjówki. Szczególnie godne polecenia są modele bardzo wysokie, gdyż koty uwielbiają obserwować z wysoka otoczenie.

Drapaki na ścianę dla kotów

Drapaki na ścianę dla kotów to dobra alternatywa dla kociarzy, które dysponują niewielką przestrzenią w mieszkaniu i nie mają gdzie ustawić wyżej omówionych drapaków.

Naścienne drapaki dla kotów dostępne są w czterech rodzajach:

 • drapaki w postaci mat,
 • drapaki w postaci deseczek,
 • drapaki w postaci półek,
 • drapaki w postaci przykręcanych do ściany kocich mebli.

Drapaki w postaci mat

Sizalowe lub tekturowe maty to najprostsza wersja zawieszanych drapaków dla kotów. Mają tę przewagę nad matami kładzionymi na podłodze, że większość futrzaków zdecydowanie woli drapać w pionowe powierzchnie. Zawieszone w odpowiednim miejscu doskonale spełniają swoją podstawową rolę.

Drapaki w postaci deseczek

Drapaki dla kotów w postaci deseczek to drugi przykład, że proste konstrukcje również się sprawdzają. Trzeba tylko umieścić taki drapak w odpowiednim miejscu. Podobnie jak maty, ten rodzaj możemy również mocować do mebli. Ich ciekawą odmianą są narożne drapaki dla kotów do montowania w miejscach, gdzie ściany schodzą się ze sobą pod pewnym kątem.

Ten rodzaj drapaków miewa sizalową lub tekturową powierzchnię do drapania.

Drapaki w postaci półek

Połączenie zawieszanych na ścianie półek do spania i skakania z drapakiem dla kota. Ich ogromną zaletą jest to, że otwierają przed zwierzakiem dodatkową przestrzeń.

Drapaki w postaci przykręcanych do ściany kocich mebli

Ten typ to taki odpowiednik wolno stojących kocich mebli, tyle że trzeba je mocować do ściany. Mają one te same zalety, co wolno stojące drapaki dla kotów, ale zajmują od nich mniej miejsca mieszkaniu.

Montując na ścianach tego typu drapaki dla kotów oraz różnego rodzaju półki i legowiska, możemy stworzyć prawdziwy koci raj.

Wybór drapaka dla kota

Biorąc pod uwagę tak ogromny asortyment drapaków dla kotów, nie dziwi fakt, że niektórzy kociarze mają problemy z wyborem. To jednak temat na osobny artykuł.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Jon Rice, Flickr

Blue_Bis Baner

 1. Mnie się podobają te duże drapaki z pułkami i tak dalej, ale nie mam gdzie takiego postawić, więc kupiłam znacznie mniejszy.

 2. Spośród trzech rodzai drapaków, mój kot wybiera sobie dywan (!!!) i obicie rogówki. Zakupiłem specjalny spray, którym spryskuje się miejsca, gdzie chcemy, aby kot drapał, ale nie bardzo pomaga. Spróbuję jeszcze ten kartonowy, jak w opisie, choć szczerze wątpię czy to pomoże.

 3. Kupiłam mojemu kotu drapak z półkami i budką. Kot go drapie ale na niego niewchodzi. Nie wiem dlaczego.
  Drapak stoi przy drzwiach tarasowych.

  1. Zaopatrz się w woreczki szmaciane z kocimiętką, u nas się sprawdziły. Mieliśmy ten sam problem. Polozylismy woreczki na całym drzewku i do budki też. Teraz kot uwielbia tam wchodzić i spać, zapach jest dla niego kuszący i przy tym się przyzwyczaja do swojego drzewka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *