Żwirki dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

O różnych kocich żwirkach pisałem już wielokrotnie na tym blogu. Było ściółkach bentonitowych, silikonowych, zbrylających się itd. Okazuje się jednak, że nie opublikowałem jeszcze tekstu, który by ogólne opisywał te produkty. Czas więc chyba nadrobić zaległości i stworzyć coś takiego. A zatem, jakie żwirki dla kotów znajdziemy na rynku zoologicznym? Na jakie rodzaje je dzielimy? I tak dalej.

Czy każdy kociarz potrzebuje żwirku dla kota?

Żwirek dla kota to coś, bez czego coraz więcej kociarzy nie może się obejść. O ile mi bowiem wiadomo, wzrasta liczba kotów trzymanych w blokach, czyli kotów niewychodzących. Kocią toaletę kupują również niektórzy właściciele kotów wychodzących – tak na wszelki wypadek, gdyby ich pupil z jakiś przyczyn nie mógł wyjść z domu. Mam tu na myśli głównie mieszkańców miast i miasteczek. Ich koty bowiem, choć mają możliwość poruszania się na zewnątrz, dużo czasu spędzają też zamknięte w mieszkaniu.

Czym różnią się dostępne na rynku żwirki dla kotów?

Asortyment żwirków dla kotów jest naprawdę duży i odnoszę wrażenie, iż z roku na rok się powiększa. Ściółki do kocich kuwet różnych marek i różnego rodzaju wypełniają sklepowe pułki, a początkującemu kociarzowi może być trudno zorientować się w tym wszystkim (o tym, jak wybrać żwirek dla kota pisałem TUTAJ).

Warto wiedzieć, że kocie ściółki do kuwet różnią się nie tylko marką, ale też materiałem, z którego są wykonane. I przede wszystkim właściwościami, które moim zdaniem decydują o jakości tych produktów. Właśnie względu na materiał i niektóre właściwości są podstawowymi kryteriami podziału żwirków dla kotów.

Podział żwirków dla kotów ze względu na właściwości zbrylające

Stosując go jako kryterium, dzielimy żwirki dla kotów na dwie grupy:

  1. zbrylające się żwirki dla kotów,
  2. niezbrylające się żwirki dla kotów.

Zbrylające się żwirki dla kotów

Po zamoczeniu moczem granulki tych ściółek zlepiają się z grudki. To właśnie ten proces nazywamy zbrylaniem. Więcej o zbrylających się żwirkach dla kotów pisałem TUTAJ.

Niezbrylające się żwirki dla kotów

Jak łatwo można się domyślać, ten rodzaj ściółek do kuwet nie zbija się w grudki pod wpływem kociego moczu. Warto wiedzieć, że wpływa to na sposób sprzątania kuwety, który wygląda inaczej niż w przypadku żwirków zbrylających się. Więcej o niezbrylających się żwirkach dla kotów możecie przeczytać TUTAJ.

Podział żwirków dla kotów ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane

Materiał, z którego wykonany jest koci żwirek wpływa na niektóre jego właściwości. Mam tu na myśli przede wszystkim takie cechy, jak waga i objętość. Czy rzutuje również na właściwości zbrylające, nie mam pewności. Obecnie produkuje się już żwirki zbrylające z surowców, których kiedyś wytwarzano wyłącznie żwirki niezbrylające się.

Biorąc pod uwagę materiał użyty do produkcji, wszystkie ściółki do kocich kuwet dzielimy ogólnie na 3 rodzaje:

  1. roślinne żwirki dla kotów,
  2. mineralne żwirki dla kotów,
  3. sztuczne żwirki dla kotów.

A gdzie silikonowe żwirki dla kotów? – możecie zapytać. Zaraz wyjaśnię.

Roślinne żwirki dla kotów

Surowcem użytym do wyrobu tej kategorii żwirków dla kotów są różnego rodzaju włókna roślinne. Są to zatem produkty całkowicie biodegradowalne. Zależnie od konkretnego rodzaju włókiem, z których użyto w procesie produkcji, wyróżniamy między innymi:

  1. drewniane żwirki dla kotów,
  2. kukurydziane żwirki dla kotów,
  3. orzechowe żwirki dla kotów,
  4. słomiane żwirki dla kotów.

Mineralne żwirki dla kotów

Do wyroby tego rodzaju żwirków dla kotów używa się różnych rodzajów minerałów, co oczywiście wpływa na właściwości produktu. W grupie tej znajdziemy:

  1. bentonitowe żwirki dla kotów,
  2. sepiolitowe żwirki dla kotów,
  3. silikonowe żwirki dla kotów,
  4. zeolitowe żwirki dla kotów.

Jak widzicie, do tej kategorii zaliczamy również tzw. silikonowe żwirki dla kotów. Wbrew swojej nazwie bowiem, nie są wyprodukowane z silikonu, a z silikatu, który jest… minerałem. Więcej na temat żwirków silikonowych piszę TUTAJ.

Sztuczne żwirki dla kotów

Żwirki dla kotów wykonane z tworzywa sztucznego? Tak, takie też znajdziemy na rynku zoologicznym. Są to specjalistyczne produktu, które służą do konkretnych celów.

Podział żwirków dla kotów ze względu na ich zapach

Poza wyżej wymienionymi, przy podziale kocich żwirków jako kryterium możemy zastosować ich zapach. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje ściółek do kocich kuwet:

  1. bezzapachowe żwirki dla kotów,
  2. zapachowe żwirki dla kotów.

Zapachowe żwirki dla kotów

Ten typ żwirków dla kotów charakteryzuje się tym, że w procesie produkcji dodawane są różne substancje zapachowe. Nadają one produktom specyficzną woń. Na sklepowych półkach znajdziemy więc, między innymi:

  1. lawendowe żwirki dla kotów,
  2. leśne żwirki dla kotów,
  3. morskie żwirki dla kotów,
  4. sosnowe żwirki dla kotów.

Bezzapachowe żwirki dla kotów (o zapachu naturalnym)

Określenie „bezzapachowe” nie jest zbyt trafne. Ściółki te bowiem nie są całkowicie pozbawione zapachu – każdy z nich jakoś pachnie, choć czasami jest to dla ludzkiego nosa woń ledwie wyczuwalna.

Te kocie żwirki nazywamy tak dlatego, że przy ich produkcji nie użyto żadnych dodatkowych substancji zapachowych – jak to ma miejsce w przypadku ściółek poprzedniego typu. Po prostu mają one swój własny naturalny zapach.

Podział żwirków dla kotów ze względu na specyficzne właściwości

Możemy również zastosować inny podział żwirków, biorąc pod uwagę specyficzne właściwości. Są to:

Specjalistyczne żwirki dla kotów
„Zwykłe” żwirki dla kotów

Specjalistyczne żwirki dla kotów

Używa ich się tylko przy specjalnych okazjach, a nie codziennie. Znam dwa rodzaje takich kocich ściółek. Są to:

  1. żwirki do pobierania moczu,
  2. żwirki ze wskaźnikiem zdrowia.

Żwirki do pobierania moczu

Specyficzny rodzaj żwirków dla kotów, wykonywanych – o ile mi wiadomo z tworzywa sztucznego o hydrofobowych właściwościach. Nie chłoną moczu, który gromadzi się na dnie kuwety, więc można go zebrać do badania.

Żwirki ze wskaźnikiem zdrowia

Żwirki te zmieniają kolor jeśli w moczu kota pojawią się jakieś anomalie. Produkty te służą do codziennego użytku.

„Zwykłe” żwirki dla kotów

To wszystkie inne żwirki dla kotów.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *