Miski dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Zawsze to powtarzam, że koty o wiele bardziej interesuje zawartość misek niż same miski. Jak napisał Terry Pratchet, „Jadłyby z nich, nawet gdyby wypisano tam ARSZENIK. Jedzą ze wszystkiego”. Nie mniej jednak przyjemnie jest postawić w mieszkaniu miskę, która jest ładna i pasuje do wystroju. Oczywiście miska dla kota powinna być również praktyczna.(Artykuł zmodyfikowany 23.09.2019)

Jakie rodzaje misek znajdziemy w sklepach zoologicznych?

Sklepowe półki aż uginają się od misek na kotów. Małych, dużych, kolorowych itd. Zasadnicza różnica między nimi dotyczy materiału, z którego są wykonane. Jako kryterium podziału możemy jednak brać pod uwagę inne cechy, takie jak: wielkość i głębokość (czyli wymiary), typ miski (łączone czy pojedyncze, na podstawce lub bez oraz zwykłe lub automatyczne). Możemy też wyróżnić miski do codziennego użytku oraz miski na podróż.

Miski dla kota – podział ze względu na surowiec, z którego są wykonane

Do produkcji misek dla kotów używa się obecnie czterech podstawowych surowców:

 • metal,
 • ceramika,
 • tworzywo sztuczne,
 • szkło,
 • silikon
 • włókno roślinne.

Z tych materiałów wyrabia się same czasze misek dla kotów. W procesie produkcji wykorzystuje się jednak również inne surowce, jak guma czy drewno, z których wytwarza się na przykład podstawki pod miski.

Metalowe miski dla kotów

Metalowe miski dla kotów nie należą do bardzo kolorowych, a wręcz przeciwnie. Są jednak lekkie i trwałe. Żadnego problemu nie stwarza również ich mycie. Metalowe miski wydają się być idealnymi na wodę dla tych kotów, które niechętnie piją z misek – woda podana w miskach metalowych dłużej sprawia wrażenie świeżej. Najlepsze są miski na gumie, która zapobiega ich przesuwaniu po podłodze, chociaż z czasem guma parcieje.

Ceramiczne miski dla kotów

Ceramiczne miski dla kotów cechują się różnorodności kształtów i kolorów – nie ma wątpliwości, że mogą się bardzo podobać. Ich wadą jest jednak stosunkowo duża waga i mała trwałość (łatwo je stłuc). Jako ciężkie, są stabilne i zwierzakowi trudno je przesuwać po podłodze. Podobnie, jak miski metalowe, wydają się być dobrym wyborem do podawania kotu wody. Łatwo je utrzymać w czystości

Kocie miski z tworzywa sztucznego

Plastikowe miski dla kotów są lekkie i nietłukące, dzięki czemu są problematyczne w użytkowaniu, a zwłaszcza przy myciu. Większość z nich zaopatrzona jest w gumę, która zapobiega przesuwaniu po podłodze. Najlepsze wykonane są w bardzo trwałego i mocnego tworzywa. Zaletą plastikowych misek dla kotów jest również to, że produkowane są w różnych kolorach.

Szklane miski dla kotów

Czasami w sklepach zoologicznych można natrafić na szklane miski dla kotów. Mogą być ładne, ale są ciężkie i niezbyt trwałe.

Silikonowe miski dla kotów

Z silikonu wykonuje się niektóre turystyczne miski dla kotów. Jest to bowiem materiał lekki i łatwy do formowania.

Kocie miski z włókiem roślinnych

Kocie miski z włókiem roślinnych to bardzo oryginalne i ekologiczne produkty! Kolorowe, lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości (o ile mi wiadomo, przynajmniej niektóre modele można myć w zmywarce).

Miski dla kota – podział ze względu na rozmiary i kształt

I pod tym względem wybór misek dla kota jest coraz większy. Poza klasycznym kształtem, na rynku zoologicznym znajdziemy miski o mniej lub bardziej wymyślnych formach. Najważniejsze są jednak dwie zmienne: głębokość oraz średnica – kocie miski nie powinny być zbyt duże i bardzo głębokie.

Miski dla kota – podział ze względu na typ, który reprezentują

Jak już wspomniałem, mówiąc o typie, mam na myśli między innymi takie cechy, jak kocie miski pojedyncze czy łączone. A zatem, biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżniam:

 • podwójne i pojedyncze miski dla kotów,
 • kocie miski na stojakach lub bez stojaków,
 • zwykłe i automatyczne miski dla kotów.

Podwójne i pojedyncze miski dla kotów

Podwójne miski dla kotów to po prostu dwie miski połączone ze sobą na stałe lub nie. Mogą być wykonane z tworzywa, z ceramiki, z metalu lub łączyć w sobie te materiały. Metalowe miski podwójne zazwyczaj osadzone są na niskim stojaczku.

Niektórzy właściciele lubią podwójne miski dla kotów. Kupując je, planują jedną z nich wykorzystać na wodę, drugą na jedzenie. W praktyce taki pomysł sprawdza się tylko w przypadku misek, które nie są ze sobą połączone ma stałe, np. w przypadku metalowych misek na stojaczku. A to dlatego, że można każdą z nich osobno umyć.

Kocie miski na stojakach lub bez stojaków

Tylko nieliczne miski dla kotów mają do kompletu stojaki, które mogą być metalowe, drewniane lub z tworzywa sztucznego. Stojaki bywają różnej wysokości, ale w przypadku kotów sprawdzają się tylko miski na bardzo niskich stojakach.

Zwykłe lub automatyczne miski dla kotów

Automatyczne miski dla kotów to ciekawa alternatywa dla misek tradycyjnych. Słowo „automatyczne” oznacza tu, że:

 • same się napełniają – może odbywać się to na prostej zasadzie przyciągania i naczyń połączonych lub naprawdę mogą być z automatyzowane,
 • same się otwierają, udostępniając kotom zawartość – posiadają kilka komór, które otwierają się po kolei, po jednej każdego dnia.

Miski do codziennego użytku oraz podróżne miski dla kotów

Poza zwykłymi misek do codziennego użytku, takimi jakie udostępniamy pupilom w domach, w sklepach zoologicznych znaleźć możemy turystyczne miski dla kotów. Są w różny sposób składane, co ułatwia ich przewożenie. Niektóre modele połączone są z małymi pojemnikami na wodę (podróżne poidła dla kotów) lub karmę.

Najlepsza miska dla kota

Dla niektórych właścicieli design misek dla kotów ma ogromne znaczenie. Owszem atrakcyjny wygląd też się liczy, ale kocie miski powinny być przede wszystkim praktyczne. Praktyczne, czyli wygodne w użytkowaniu dl naszego kota i dla nas.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By woopsdez (IMG_1757)
[CC BY-SA 2.0],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

3 Odpowiedzi do “Miski dla kotów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *