Łopatki do kuwet dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Łopatki do wybierania nieczystości z kuwet dla kotów. Ten prosty gadżet bardzo się przydaje każdemu opiekunowi kota. Może się wydawać, że to tak mała rzecz, iż nawet nie warto się na jej temat rozpisywać. Cóż zresztą można by napisać? Doświadczenie nauczyło mnie jednak, że nawet takie drobne akcesoria dla kotów trzeba wybierać z głową. Jakie łopatki do żwirku znajdziemy na rynku? Jakie są istotne różnice między nimi.(Artykuł zmodyfikowany 10.10.2019)

Jakie łopatki do wybierania nieczystości z kuwety dla kota znajdziemy w sklepach zoologicznych?

Łopatka do sprzątania kociej kuwety to stosunkowo proste narzędzie, więc różnice między poszczególnymi modelami nie są duże. Zwykle dotyczą kształtu łyżki, wielkości otworów w łyżce oraz długości i wyprofilowania uchwytu.

Ogólny schemat budowy łopatki do żwirku w większości przypadków jest ten sam, choć na rynku zoologicznym znajdziemy modele tego przedmiotu bardziej nietypowe w swej formie. Nie mamy też byt dużego wyboru, jeśli chodzi o surowiec z jakiego wyprodukowana jest łopatka.

Kształt łopatki do wybierania nieczystości z kociej toalety

Jak już wspomniałem, schemat budowy łopatki do sprzątania kuwety dla kota w większości modeli jest ten sam. Istotne różnice dotyczą między innymi kształtu łyżki. W niektórych łopatkach jest ona całkowicie płaska, w innych mniej lub bardziej wklęsła i o różnej wysokości rancie (brzegu).

W sklepach zoologicznych dostępne są również łopatki o innych kształtach. Na przykład przypominające czerpak do wody. Jest ich jednak niewiele.

Wielkość otworów w łyżce łopatki do wybierania nieczystości z kociej toalety

Otwory w dnie łyżki łopatki do kociej kuwety tworzą sito, przez które przesiewamy żwirek podczas sprzątania w kuwecie – odchody i bryły ściółki zostają na łopatce, czysty żwirek spada z powrotem do kuwety.

Dostępne w sklepach zoologicznych łopatki do wybierania nieczystości z kuwety dla kotów różnią się wielkością oczek w tym sicie. W niektórych modelach są one drobne, w innych stosunkowo duże. Jest to bardzo ważna cecha, wpływająca na użytkowanie łopatki.

Surowiec, z którego wykonane są łopatki do wybierania nieczystości z kociej toalety

Większość łopatek do kociego żwirku wykonana jest z tworzywa sztucznego. Istnieje jednak kilka modeli, do produkcji których użyto metalu.

Sztywność łopatek do wybierania nieczystości z kociej toalety

Dostępne w sklepach zoologicznych łopatki do kocich kuwet, poza wymienionymi wyżej ważnymi cechami, różnią się między sobą sztywnością. To także istotna cecha.

Jaką kupić łopatkę do wybierania nieczystości z kociej toalety

Jak wybrać dobrą łopatkę do żwirku? Temu zagadnieniu poświęcam osobny artykuł, który znajdziecie pod linkiem: http://wszystkookotach.pl/jaka-wybrac-lopatke-do-sprzatania-kuwety-dla-kota/.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Tom Thai [CC BY 2.0],
Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *