Umaszczenia u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Mnogość umaszczeń u kotów niezmiernie mnie zachwyca. Wiele razy chyba wspominałem już, że kiedyś próbowałem je wszystkie policzyć, co wcale nie było takie łatwe. Nigdy nie byłem zbyt dobry w matematyce. Więc dość szybko się pogubiłem, niemniej jednak wyszło mi, że wszystkich możliwych umaszczeń jest tak coś ponad 2 tysiące!(Artykuł zmodyfikowany 14 marca 2019)

Taka liczba jest możliwa, naprawdę! Nie wierzycie? To policzcie.

Na dzień dzisiejszy opisano łącznie 15 podstawowych kolorów futra (licząc z białym, który w zasadzie nie jest barwą tylko jej brakiem), z czego 6 kolorów występuje bardzo rzadko (4 z nich opisane zostały tylko u kotów norweskich leśnych).1

Do tego dochodzi kilkanaście typów umaszczenia.

Wszystkie te barwy podstawowe i typy umaszczeń mogą występować ze sobą w różnorodnych kombinacjach i to właśnie tych kombinacji istnieje tak wiele.

Kolory umaszczeń u kotów

Zacznijmy zatem od podstawowych kolorów kociego futra, czyli od możliwego zabarwienie kocich włosów. Jak już wspomniałem istnieje ich 14 plus biały, który – o czym też już była mowa – nie jest kolorem. Pominąwszy więc biel, wszystkie barwy kociego futra możemy podzielić na umaszczenia ciemne i umaszczenia jasne.

Ciemne umaszczenia u kotów

 1. umaszczenie czarne,
 2. umaszczenie czekoladowe,
 3. umaszczenie cynamonowe,
 4. umaszczenie rude,
 5. umaszczenie bursztynowe (tylko u NFO)
 6. umaszczenie rude bazujące na bursztynowym (tylko u NFO).

Jasne umaszczenia u kotów

 1. umaszczenie niebieskie,
 2. umaszczenie liliowe,
 3. umaszczenie płowe,
 4. umaszczenie kremowe,
 5. umaszczenie jasno bursztynowe (tylko u NFO)
 6. umaszczenie kremowe bazujące na bursztynowym (tylko u NFO),
 7. umaszczenie karmelowe bazujące na niebieskim, bazujące na liliowym, bazujące na płowym oraz  bazujące na nieznanym kolorze,
 8. umaszczenie morelowe bazujące na kremowym.

Podział ten nie wynika z rzeczywistego, czy też subiektywnego odczucia jasności konkretnego koloru, tylko z faktu, iż konkretne jasne umaszczenia u kotów są rozjaśnioną wersją konkretnych umaszczeń ciemnych. Niebieskie czarnego, liliowe czekoladowego, płowe cynamonowego, kremowe rudego, a jasno bursztynowe bursztynowego,

Typy umaszczeń u kotów

Wymienione wyżej barwy futra u kotów mogą łączyć na ciele zwierzaków w różnorodne kombinacje – w łaty, pręgi, cętki itd. I to właśnie są typy umaszczeń u kotów.

Jednolite i szylkretowe umaszczenia u kotów

Jak łatwo się domyśleć, o jednolitych umaszczeniach u kotów mówimy wówczas, gdy wszystkie włosy zwierzaka, na całej swej długości, mają tę samą barwę. A zatem jednolitych umaszczeń jest dokładnie tyle, ile jest podstawowych kolorów kociego futra. Czyli koty mogą być na przykład jednolicie czarne lub jednolicie kremowe.

Szylkretowym nazywamy taki typ umaszczenia u kota, w którym na jego ciele znajdują się łaty, np. czarne i rude, czekoladowe i rude, cynamonowe i rude, niebieskie i kremowe, liliowe i kremowe lub płowe i kremowe. Co ciekawe, szylkret uważany bywa za umaszczenie jednolite.

Dymne, srebrzyste cieniowane i srebrzyste muszlowe umaszczenia u kotów (umaszczenie tipping)

Cechą charakterystyczną umaszczeń dymnego, cieniowanego i muszlowego jest częściowe zabarwienie każdego włosa na ciele kota. Dokładniej mówiąc, podstawa włosa jest biała (bezbarwna), a czubek w jednym lub kilku barwach podstawowych. Gdy zabarwiona cześć obejmuje 2/3 włosa, mamy umaszczenie dymne, gdy jest 1/3 umaszczenie srebrzyste cieniowane, gdy 1/8 umaszczenie srebrzyste muszlowe.

Złociste umaszczenia u kotów

Grupa złocistych umaszczeń u kotów jest bardzo podobna do umaszczeń srebrzystego cieniowanego i srebrzystego muszlowego. Różnica jest taka, że w tym przypadku włos jest rudy lub kremowy u podstawy, a czarny, niebieski u czubka. Teoretycznie możliwe jest również czekoladowe, liliowe, cynamonowe lub płowe zabarwienie końcówki włosa, ale nie słyszałem o tak umaszczonych kotach.

Bikolor, arlekin, van i inne łaciate umaszczenia u kotów (umaszczenie z białym)

Gdy na kocim ciele znajdują się białe łaty, mamy do czynienia z umaszczeniem łaciatym, zwanym inaczej umaszczeniem z białym. Wyróżniamy trzy główne rodzaje tego umaszczenia. Jeśli niemal całe kocie ciało jest białe, a kolor występuje jedynie na uszach, czubku głowy i ogonie (ewentualnie w postaci pojedynczej plamki u nasady ogona), mówimy o umaszczeniu van. W przypadku, gdy biel pokrywa więcej niż 1/2 powierzchni ciała zwierzaka, o umaszczeniu arlekin. Gdy zaś białe futro obejmuje od 1/2 do 1/4 powierzchni, o umaszczeniu bikolor.

Pręgowane, cętkowane i dzikie umaszczenie u kotów (umaszczenia tabby)

Kolejną grupę umaszczeń u kotów nazywamy umaszczeniami tabby, czyli z rysunkiem. Wyróżniamy tu umaszczenie pręgowane klasycznie, pręgowane tygrysio, cętkowane i ticked. W tym ostatnim przypadku każdy włos na kocim ciele ma poprzeczne prążki.

Syjamskie, tonkijskie i burmskie umaszczenie u kotów (umaszczenie point)

I wreszcie ostatni typ umaszczenia u kotów: umaszczenie point. Typowym dla niego jest różnica w ubarwieniu tułowia, który jest jaśniejszy, a pyszczka, uszu, łapek i ogona, które są ciemniejsze. Gdy kontrast między nimi jest duży, mamy umaszczenie syjamskie, zwane również himalajskim. Przy średnim kontraście – umaszczenie tonkijskie. Jeśli natomiast kontrast jest niewielki – umaszczenie burmskie.

Kombinacje typów i kolorów umaszczeń

Jak już wspomniałem, wymienione kolory i typy umaszczeń u kotów mogą się ze sobą łączyć w różnych kombinacjach. Możemy mieć zatem koty szylkretowe dymne, koty srebrzyste cętkowane, koty syjamskie pręgowane itd. Teoretycznie możliwe są wszystkie kombinacje. W praktyce jednak niektórych się nie spotyka, gdyż występują u całkiem różnych ras.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Raffaele Esposito from Italia (Flickr)
[CC BY 2.0],
via Wikimedia Commons

Przypisy:
1. Oficjalna strona FIFe

Blue_Bis Baner

3 Odpowiedzi do “Umaszczenia u kotów”

 1. Mam pytanie. Bo są koty o brązowych kolorach. Te maści to czekoladowy i cynamonowy. Ale są też brązowe pręguski. I one na pewno nie zaliczają się ani do czekoladowych, ani do cynamonowych. Te dwa umaszczenia są wariacjami koloru czarnego. Domyślam się, że w przypadku brązowych pręgusków jest tak samo. Ale dlaczego to nie ma swojej konkretnej nazwy? Bo mam wrażenie, że mówienie ,,brązowy pręgowany” to jak mówienie ,,szary” na kota niebieskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *