Mnogość umaszczeń u kotów niezmiernie mnie zachwyca. Wiele razy chyba wspominałem już, że kiedyś próbowałem je wszystkie policzyć, co wcale nie było takie łatwe. Nigdy nie byłem zbyt dobry w matematyce. Więc dość szybko się pogubiłem, niemniej jednak wyszło mi, że wszystkich możliwych umaszczeń jest tak coś ponad 2 tysiące!(Artykuł zmodyfikowany 14 marca 2019)
Taka liczba jest możliwa, naprawdę! Nie wierzycie? To policzcie.
Na dzień dzisiejszy opisano łącznie 15 podstawowych kolorów futra (licząc z białym, który w zasadzie nie jest barwą tylko jej brakiem), z czego 6 kolorów występuje bardzo rzadko (4 z nich opisane zostały tylko u kotów norweskich leśnych).1
Do tego dochodzi kilkanaście typów umaszczenia.
Wszystkie te barwy podstawowe i typy umaszczeń mogą występować ze sobą w różnorodnych kombinacjach i to właśnie tych kombinacji istnieje tak wiele.
Kolory umaszczeń u kotów
Zacznijmy zatem od podstawowych kolorów kociego futra, czyli od możliwego zabarwienie kocich włosów. Jak już wspomniałem istnieje ich 14 plus biały, który – o czym też już była mowa – nie jest kolorem. Pominąwszy więc biel, wszystkie barwy kociego futra możemy podzielić na umaszczenia ciemne i umaszczenia jasne.
Ciemne umaszczenia u kotów
- umaszczenie czarne,
- umaszczenie czekoladowe,
- umaszczenie cynamonowe,
- umaszczenie rude,
- umaszczenie bursztynowe (tylko u NFO)
- umaszczenie rude bazujące na bursztynowym (tylko u NFO).
Jasne umaszczenia u kotów
- umaszczenie niebieskie,
- umaszczenie liliowe,
- umaszczenie płowe,
- umaszczenie kremowe,
- umaszczenie jasno bursztynowe (tylko u NFO)
- umaszczenie kremowe bazujące na bursztynowym (tylko u NFO),
- umaszczenie karmelowe bazujące na niebieskim, bazujące na liliowym, bazujące na płowym oraz bazujące na nieznanym kolorze,
- umaszczenie morelowe bazujące na kremowym.
Podział ten nie wynika z rzeczywistego, czy też subiektywnego odczucia jasności konkretnego koloru, tylko z faktu, iż konkretne jasne umaszczenia u kotów są rozjaśnioną wersją konkretnych umaszczeń ciemnych. Niebieskie czarnego, liliowe czekoladowego, płowe cynamonowego, kremowe rudego, a jasno bursztynowe bursztynowego,
Typy umaszczeń u kotów
Wymienione wyżej barwy futra u kotów mogą łączyć na ciele zwierzaków w różnorodne kombinacje – w łaty, pręgi, cętki itd. I to właśnie są typy umaszczeń u kotów.
Jednolite i szylkretowe umaszczenia u kotów
Jak łatwo się domyśleć, o jednolitych umaszczeniach u kotów mówimy wówczas, gdy wszystkie włosy zwierzaka, na całej swej długości, mają tę samą barwę. A zatem jednolitych umaszczeń jest dokładnie tyle, ile jest podstawowych kolorów kociego futra. Czyli koty mogą być na przykład jednolicie czarne lub jednolicie kremowe.
Szylkretowym nazywamy taki typ umaszczenia u kota, w którym na jego ciele znajdują się łaty, np. czarne i rude, czekoladowe i rude, cynamonowe i rude, niebieskie i kremowe, liliowe i kremowe lub płowe i kremowe. Co ciekawe, szylkret uważany bywa za umaszczenie jednolite.
Dymne, srebrzyste cieniowane i srebrzyste muszlowe umaszczenia u kotów (umaszczenie tipping)
Cechą charakterystyczną umaszczeń dymnego, cieniowanego i muszlowego jest częściowe zabarwienie każdego włosa na ciele kota. Dokładniej mówiąc, podstawa włosa jest biała (bezbarwna), a czubek w jednym lub kilku barwach podstawowych. Gdy zabarwiona cześć obejmuje 2/3 włosa, mamy umaszczenie dymne, gdy jest 1/3 umaszczenie srebrzyste cieniowane, gdy 1/8 umaszczenie srebrzyste muszlowe.
Złociste umaszczenia u kotów
Grupa złocistych umaszczeń u kotów jest bardzo podobna do umaszczeń srebrzystego cieniowanego i srebrzystego muszlowego. Różnica jest taka, że w tym przypadku włos jest rudy lub kremowy u podstawy, a czarny, niebieski u czubka. Teoretycznie możliwe jest również czekoladowe, liliowe, cynamonowe lub płowe zabarwienie końcówki włosa, ale nie słyszałem o tak umaszczonych kotach.
Bikolor, arlekin, van i inne łaciate umaszczenia u kotów (umaszczenie z białym)
Gdy na kocim ciele znajdują się białe łaty, mamy do czynienia z umaszczeniem łaciatym, zwanym inaczej umaszczeniem z białym. Wyróżniamy trzy główne rodzaje tego umaszczenia. Jeśli niemal całe kocie ciało jest białe, a kolor występuje jedynie na uszach, czubku głowy i ogonie (ewentualnie w postaci pojedynczej plamki u nasady ogona), mówimy o umaszczeniu van. W przypadku, gdy biel pokrywa więcej niż 1/2 powierzchni ciała zwierzaka, o umaszczeniu arlekin. Gdy zaś białe futro obejmuje od 1/2 do 1/4 powierzchni, o umaszczeniu bikolor.
Pręgowane, cętkowane i dzikie umaszczenie u kotów (umaszczenia tabby)
Kolejną grupę umaszczeń u kotów nazywamy umaszczeniami tabby, czyli z rysunkiem. Wyróżniamy tu umaszczenie pręgowane klasycznie, pręgowane tygrysio, cętkowane i ticked. W tym ostatnim przypadku każdy włos na kocim ciele ma poprzeczne prążki.
Syjamskie, tonkijskie i burmskie umaszczenie u kotów (umaszczenie point)
I wreszcie ostatni typ umaszczenia u kotów: umaszczenie point. Typowym dla niego jest różnica w ubarwieniu tułowia, który jest jaśniejszy, a pyszczka, uszu, łapek i ogona, które są ciemniejsze. Gdy kontrast między nimi jest duży, mamy umaszczenie syjamskie, zwane również himalajskim. Przy średnim kontraście – umaszczenie tonkijskie. Jeśli natomiast kontrast jest niewielki – umaszczenie burmskie.
Kombinacje typów i kolorów umaszczeń
Jak już wspomniałem, wymienione kolory i typy umaszczeń u kotów mogą się ze sobą łączyć w różnych kombinacjach. Możemy mieć zatem koty szylkretowe dymne, koty srebrzyste cętkowane, koty syjamskie pręgowane itd. Teoretycznie możliwe są wszystkie kombinacje. W praktyce jednak niektórych się nie spotyka, gdyż występują u całkiem różnych ras.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Raffaele Esposito from Italia (Flickr)
[CC BY 2.0],
via Wikimedia Commons
Przypisy:
1. Oficjalna strona FIFe
Najpiękniejsze są koty szylkretowe!
Mnie też się one bardzo podobają. 🙂
Mam pytanie. Bo są koty o brązowych kolorach. Te maści to czekoladowy i cynamonowy. Ale są też brązowe pręguski. I one na pewno nie zaliczają się ani do czekoladowych, ani do cynamonowych. Te dwa umaszczenia są wariacjami koloru czarnego. Domyślam się, że w przypadku brązowych pręgusków jest tak samo. Ale dlaczego to nie ma swojej konkretnej nazwy? Bo mam wrażenie, że mówienie ,,brązowy pręgowany” to jak mówienie ,,szary” na kota niebieskiego.