Kiedy pierwszy raz ujrzałem koty o czekoladowym umaszczeniu, byłem nimi zachwycony. Wydały mi się wyjątkowo piękne. Szczególne wrażenie wywierały na mnie czekoladowe koty o typie umaszczenia point, które także bardzo lubię. Bardzo wówczas pragnąłem mieć takiego futrzaka. Dziś już w tak wielki zachwyt na ich widok nie wpadam, ale nadal myślę, że czekoladowy kolor futra – we wszystkich typach umaszczenia – wygląda bardzo ładnie.
Zapis czekoladowego umaszczenia u kotów w kodzie EMS (według FIFe)
Czekoladowy kolor futra u kotów oznaczamy małą literą b.
Czekoladowe umaszczenie u kotów w innych językach
- Angielska: Chocolate
- Niemiecka: Schokolade
- Francuska: Chocolat
Skąd się biorą czekoladowe koty?
Za czekoladowy kolor futra u kotów odpowiada recesywny allel b, który jest mutacją genu B, który jest odpowiedzialny za produkcję eumelaniny – barwnika, dzięki któremu włosy stają się czarne (patrz Czarne umaszczenie u kotów).
Gen b nie hamuje produkcji eumelaniny, ale wpływa na kształt ziarenek tego barwnika. Wskutek jego działania kuliste ziarenka eumelaniny stają się owalne, co zmienia ich właściwości optyczne. W efekcie zamiast koloru czarnego, widzimy brązowy.
Allel b jest recesywny wobec B, co oznacza, że koty o genotypie Bb są czarne, a o genotypie bb – czekoladowe. Jednakże czekoladowa barwa (i czarna) nie ujawni się, jeśli w kocim genotypie zabraknie allelu D, który jest odpowiedzialny za ciemną barwę futra (patrz Jasne i ciemne umaszczenie u kotów). A zatem koty czekoladowe mają również układ genów DD lub Dd.
Kłopoty w hodowli kotów o czekoladowym umaszczeniu
Jak to zwykle bywa, największym wyzwaniem jest uzyskanie jednolitej czekoladowej barwy futra. Bez jakichkolwiek przebarwień, białych włosków i szarego podszerstka. I oczywiście w odpowiednim odcieniu.
Drugim jest to, że allel b jest recesywny wobec B. Oznacza to, że o wiele łatwiej uzyskać czarne kocięta, niż kocięta czekoladowe.
Standard FIFe czekoladowego umaszczenia u kotów
- Kolor futra w czekoladowym umaszczeniu u kotów: Akceptowane są wszystkie ciepłe odcienie brązu. Kolor musi być żywy, jednolity, bez żadnych białych włosów lub rysunku. Podszerstek nie może być szary.
- Lusterko nosa w czekoladowym umaszczeniu u kotów: W kolorze mlecznej czekolady.
- Poduszki łap w czekoladowym umaszczeniu u kotów: Cynamonowe lub w kolorze mlecznej czekolady.
Rasy, u których czekoladowy kolor jest uznany (według FIFe)
Kocich ras, w których FIFe dopuszcza umaszczenie czekoladowe jest znacznie mniej niż na przykład tych, u których znajdziemy kolor czarny czy rudy. Dotyczy to zwłaszcza ras naturalnych, w których pierwotnie to umaszczenie nie występowało.
Przykładem mogą być koty syberyjskie. Wielu hodowców i wielbicieli tej rasy stanowczo protestują przeciwko wprowadzaniu do niej nowych umaszczeń. Swego czasu na przykład burzliwie dyskutowano o kotach syberyjskich o syjamskim umaszczeniu. Sprawa zakończyła się uznaniem nowej rasy – kotów neva masquerade.
- Amerykański curl długowłosy ACL
- Amerykański curl krókowłosy ACS
- Burmilla BML
- Cymric CYM
- Doński sfinks DSP
- Japoński bobtail JBT
- Kot balijski BAL
- Kot brytyjski długowłosy BLH
- Kot brytyjski krótkowłosy BSH
- Kot burmski BUR
- Kot egzotyczny EXO
- Kot orientalny długowłosy OLH
- Kot orientalny krótkowłosy OSH
- Kot perski PER
- Kot syjamski SIA
- Kot tajski THA
- Kurylski bobtail długowłosy KBL
- Kurylki bobtail krótkowłosy KBS
- LaPerm długowłosy LPL
- LaPerm krótkowłosy LPS
- Manx MAN
- Ocicat OCI
- Peterbald PEB
- Ragdoll RAG
- Reks kornwalijski CRX
- Reks dewoński DRX
- Reks niemiecki GRX
- Selkirk reks długowłosy SRL
- Selkirk reks krótkowłosy SRS
- Snowshoe SNO
- Sfinks SPH
- Święty kot birmańki SBI
to najpiękniejszy kolor futra