Producenci karm dla kotów stosują kilka różnych kryteriów podziału swoich produktów. Jednym z najważniejszych jest wiek, ponieważ istnieją dość istotne różnice w funkcjonowaniu organizmów kotów na różnym etapie życia. Mamy zatem karmy dla kociąt, karmy dla kotów dorosłych i oczywiście karmy dla kocich seniorów.
Jakie karmy dla starszych kotów znajdziemy w sklepach zoologicznych?
Podobnie jak w przypadku karm dla kociąt, wybór karm dla kocich seniorów jest dużo uboższy aniżeli w przypadku karm dla kotów dorosłych. Oczywiście dostępne są w dwóch formach, czyli w postaci karm mokrych i karm suchych, ale biorąc pod uwagę inne cechy, to raczej dużego wyboru nie mamy.
Większość produktów z tej grupy wytwarzana jest na bazie mięsa drobiowego i adresowana jest do wszystkich starszych kotów bez względu na pewne ich indywidualne potrzeby. Mało który producent wypuszcza na rynek np. karmy dla starszych kotów, które zostały wykastrowane lub wychodzą bądź nie wychodzą z domu itd.
Czym charakteryzują się karmy dla starszych kotów?
Zawartość poszczególnych składników odżywczych w karmach dla starszych kotów jest dość zmienna i zależy od producenta. Na przykład zawartość białka może wynosić zarówno 29% jak i 37%. Z reguły jednak wszystkie cechuje dostatek pewnych substancji.
Związki opóźniające proces starzenia się organizmu w karmach dla kotów seniorów
Związki opóźniające starzenie się komórek organizmu są powszechnym dodatkiem w karmach dla kocich seniorów, co jest zupełnie zrozumiałe i nikogo nie dziwi. Degeneracja komórek u starzejącego się zwierzęcia jest powolna, ale nieodwracalna. Niestety nie da się jej powstrzymać, ale można ją spowolnić.
Do związków opóźniających procesy starzenia należą na przykład polifenole, które są przeciwutleniaczami. Z kolei związek zwany tryptofanem wspomaga pracę układu nerwowego, dzięki czemu koci staruszek dłużej zachowuje sprawność fizyczną i psychiczną.
Związki chroniące stawy w karmach dla starszych kotów
Schorzenia układu kostno-szkieletowego, a w szczególności stawów są nieodłącznym elementem procesu starzenia się kotów (i nie tylko ich). Powszechnie stosowane w karmach dla starszych kotów związki opóźniającym zwyrodnienie stawów to glukozamina, chondroityna i nienasycone kwasy tłuszczowe (NKT).
Związki chroniące układ moczowy w karmach dla kotów seniorów
Kolejnym problemem zdrowotnym u kocich seniorów są dolegliwości ze strony układu moczowego i nerek. Zawartość substancji utrzymujących pH moczu na bezpiecznym poziomie w karmach dla starszych kotów zmniejsza ryzyko chorób układu moczowego.
Związki zwiększające smakowitość karmy dla kotów seniorów
I wreszcie dodatek związków zwiększających smak i zapach w karmach dla starszych kotów. Seniorzy miewają problemu z odbieraniem tych wrażeń, ponieważ obniża się wrażliwość ich zmysłów. Z tego powodu nierzadko obserwujemy u nich spadek apetytu, któremu wspomniane związki mają zapobiegać.
Od jakiego wieku należy zacząć podawać karmę dla starszych kotów?
Osobną kwestią jest wiek, w którym powinniśmy zacząć podawać naszemu pupilowi karmę dla kocich seniorów. I tu mamy pewien problem, ponieważ dość trudno udzielić jednoznaczną odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy kot staje się stary.
Teksty źródłowe podają różne dane na ten temat. 7-12 lat, około 16-17, do 20. Istnieją również doniesienia o kotach, które żyły znacznie dłużej. A zatem? Producenci karm dla kotów również nie są za bardzo zgodni w kwestii tego, od jakiego wieku powinniśmy zacząć podawać naszym pupilom karmę dla starszych kotów. Średnio jest to jednak 7-8 rok ich życia.
A ja swojemu sierściuchowi zaczęłam podawać karmę dla seniorów, gdy skończył 10 lat. Uznałam, że to najwyższa pora.
kiedyś nie było takich karm a koty żyły