Temat wydaje się banalny, prawda. Miska to miska – o czym tu dyskutować. A jednak, wbrew pozorom, nie bez znaczenia jest to, w jakich miskach serwujemy pupilowi jedzenie i wodę. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie misek dla futrzaka? Jakie miski dla kota wybrać?
Dlaczego warto starannie wybierać miski dla kota?
Nieodpowiednie miski mogą po prostu utrudniać kotu jedzenie i picie. Ponadto ze źle dobranego naczynia zwierzaki nierzadko wyciągają jedzenie, brudząc podłogę wokół niej. Warto zatem wiedzieć, jakie cechy powinny posiadać kocie miski na jedzenie i wodę.
Na jakie cechy misek dla kotów powinniśmy zwracać uwagę?
Jakie są zatem kryteria wyboru misek dla kotów? Przede wszystkim wielkość (średnica) i głębokość. Ważne również to, by naczynia te były stabilne. Rodzaj surowca, z którego wykonana jest miska, dla kota ma mniejsze znaczenie, ale wpływa na ich pewne cechy, które są istotne w trakcie użytkowania.
Wymiary miski dla kota
Wymiary miski dla kota, czyli jej głębokość i średnica, powinny być dopasowane do kształtu i wielkości kociego pyszczka oraz sposobu, w jaki futrzaki jedzą.
Poza przedstawicielami niektórych ras, nasi pupile mają stosunkowo krótkie pyszczki. A jeśli chodzi o sposób jedzenia, zwróćcie uwagę na to, że podczas tej czynności nasi pupile lubią przysiadać na łapach, w efekcie jedzą w pozycji półleżącej.
Wiosek z powyższego taki, że dobra kocia miska to przede wszystkim miska płytka (płaska), której średnica jest trochę większa od średnicy głowy futrzaka. Z takich misek kotom wygodniej jest jeść, dlatego rzadziej wyciągają pokarm na podłogę, nie brudząc jej.
Wyjątkowo płaskich i szerokich misek potrzebują koty perskie i egzotyczne. A to dlatego, że przedstawiciele tych ras mają szczególnie spłaszczone pyszczki.
Oczywiście naczynie, w którym podajemy kotu wodę może być głębsze niż to, które przeznaczamy na karmę.
Stabilność miski dla kota
Kocia miska powinna być tak skonstruowana, by zwierzak nie mógł jej łatwo wywrócić. Wiele modeli kociej „zastawy stołowej” posiada również na spodzie gumę. Dzięki niej miska nie przesuwa się, gdy kot je.
Surowiec, z którego wykonane są miski dla kota
Jak już wspomniałem, dla kota ważniejsza jest zawartość miski niż surowiec, z którego jest ona wykonana. Jeśli chodzi o naczynie na wodę, odniosłem wrażenie, iż niektóre futrzaki preferują miski metalowe, ceramiczne i szklane – nie jest to jednak sprawdzona teoria.
Sugeruję dobrze zastanowić się nad surowcem, z którego mają być wykonane miski dla kota. Mają one bowiem różne właściwości, które mogą nam utrudnić lub ułatwić użytkowanie. Dla przykładu miski ceramiczne są stosunkowo ciężkie i trzeba uważać, by ich nie stłuc. Z drugiej jednak strony mają względnie dużą wagę, co sprawia, iż zwykle są stabilne i futrzakom trudno je przesuwać po podłodze.
O wadach i zaletach kocich misek z różnych surowców pisałem szerzej w innych artykule. Znajdziecie go pod adresem: http://wszystkookotach.pl/miski-dla-kotow/.
A jaki typ miski dla kota wybrać?
We wspomnianym wyżej artykule pisałem również o różnych typach misek dla kotów, np. na stojaku lub bez, o miskach pojedynczych lub podwójnych. Sugerowałbym zastanowić się także i nad tym: jaki typ miski dla kota wybrać?
Osobiście nie polecam misek podwójnych, które są na stałe ze sobą złączone. Posiadają one bowiem jedną poważną wadę: nie da się ich czyścić osobno. Wyobraźcie sobie, jak to będzie, gdy na przykład jedną komorę takiej miski przeznaczymy na wodę a drugą na karmę dla kota…
Co innego podwójne miski na stojaku, które można wyjmować osobno. Jeśli, dajmy na to, będziemy chcieli wymienić kotu wodę, nie będziemy musieli opróżniać również komory z jedzeniem – wyjmujemy tylko pojemnik z wodą, myjemy i napełniamy ponownie.
A skoro już wspomnieliśmy o misach na stojaku. Są w porządku, ale tylko modele na stojakach bardzo niskich. Wiąże się to z tym, o czym pisałem powyżej: ze sposobem, w jaki koty jadają.
A co z miskami automatycznymi? To zależy od modelu. Przede wszystkim znajdujący się w nich zapas karmy, który czeka na podanie, powinien być szczelnie zamknięty. Oczywiście mówimy o karmie suchej, która może być przechowywana w temperaturze pokojowej. Karma mokra, po otwarciu oryginalnego opakowania, musi być przechowywana w lodówce!
A może fontanna dla kota zamiast zwykłej miski na wodę?
Z pewnością warto rozważyć zakup fontanny dla kota. Wiele kotów chętniej pije wodę, która znajduje się w ciągłym ruchu, ponieważ jest ona chłodniejsza i bardziej świeża niż woda stojąca.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com