Jaką kuwetę dla kota kupić?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Kuweta należy do podstawowych akcesoriów dla kotów niewychodzących, choć nierzadko kupują ją również właściciele kotów wychodzących. Warto poświęcić trochę czasu na wybór tego kociego akcesorium, biorąc przede wszystkim pod uwagę potrzeby naszego pupila. Oczywiście dobrze jest również dopasować wygląd kuwety do wystroju mieszkania, choć nie jest to główne kryterium wyboru. A zatem: jaką kuwetę dla kota kupić?

Jakie kryteria powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze kuwety dla kota?

Moim zdaniem istnieje pięć cech, na które musimy zwracać uwagę przy zakupie kuwety dla kota. Są to:

  • wielkość kuwety dla kota,
  • wysokość rantu kuwety dla kota,
  • typ kuwety: zamknięta czy otwarta,
  • wygoda w użytkowaniu kuwety dla kota,
  • kształt kuwety dla kota.

Wielkość kuwety dla kota

Kupując kuwetę dla kota powinniśmy między innymi zwracać uwagę na jej wielkość. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ cecha ta wpływa na koci komfort podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Rzecz jasna, ważne jest tak naprawdę to, by kuweta nie była za mała. Nie ma czegoś takiego jak za duża kuweta dla kota, choć może istnieć kuweta o zbyt wysokim rancie (o tym za chwilę).

Na rynku zoologicznym znajdziemy małe kuwetki, które reklamowane bywają jako kuwety dla kociąt. Jeśli jednak zostaliśmy opiekunami kociaka, który już potrafi korzystać z kociej toalety, lepiej zainwestować w porządną „normalną” kuwetę dla kota niż w coś takiego, z czego zwierzak bardzo szybko wyrośnie.

Co innego, gdy trafi do nas malutki kociaczek, który nie potrafi jeszcze korzystać z toalety. W takim przypadku możemy rozważyć zakup takiej kuwety dla kociaka… jeśli nie znajdziemy większej, ale o odpowiednio dla niego niskim rancie.

Wysokość rantu kuwety dla kota

Wysokość rantu, czyli boku kuwety (w przypadku kuwet zamkniętych wysokość wejścia) powinna być dostosowana do wieku kota. Tak naprawdę, jest ma znaczenie głównie w przypadku kociąt na etapie nauki korzystania z kuwety, czyli bardzo małych jeszcze futrzaków. Zbyt wysoki brzeg może utrudniać im wejście do środka i może je zniechęcać do korzystania z kuwety.

Nie jest to jednak regułą – widziałem już kocie maluchy, które uparcie wspinały się na dość wysoką krawędź kuwety dla kotów, by dostać się do jej środka. Próbowały bowiem robić to, co robiła ich matki – naśladownictwo jest głównym nauki u kociąt.

Dla dorosłych kotów wysokość rantu nie ma znaczenia. W przypadku niektórych kotów, zwłaszcza tych, które nie korzystały jeszcze z kociej toalety, problemem mogą być tylko kuwety z wejściem u góry – ale o tym za chwilę.

Typ kuwety: zamknięta czy otwarta

Trzecim ważnym kryterium wyboru kociej toalety jest jej typ. Jak zapewne wiecie, wyróżniamy dwa podstawowe typy kuwet:

  • kuwety otwarte (pozbawione dachu),
  • kuwety zamknięte (z dachem).

Osobiście polecam zainwestować w ładną kuwetę zamkniętą. Dlaczego? Przede wszystkim są bardziej estetyczne – nie widać ich zawartości. Po drugie, w mniejszym stopniu wydobywają się z niej zapachy, zwłaszcza gdy kuweta posiada wbudowany filtr zapachów (to, plus dobry żwirek dla kotów równa się zero kociego odoru w domu).

To samo można powiedzieć o wysypywaniu przez kota żwirku z kuwety – przykrycie dachem w dużym stopniu ogranicza wysypywanie z niej żwirku przez futrzaki, szczególnie jeśli jest to kuweta zaopatrzona w drzwiczki.

Z drzwiczkami w kuwecie może być czasami ten problem, że niektóre koty się ich boją. To raczej rzadkość, ale czasami się zdarza. W takim przypadku można zdjąć na jakiś czas drzwiczki i/lub zastosować różne sposoby oswajania pupila z drzwiczkami.

Otwarte kuwety dla kotów w codziennym użytkowaniu są – moim zdaniem – mniej praktyczne, ponieważ nie posiadają wyżej wymienionych zalet. Świetnie sprawdzają się natomiast  w przypadku kotów, które dopiero uczą się załatwiać w kuwecie. Oczywiście przydają się również podczas wystaw i innych wyjazdów (zabierają mniej miejsca).

Dla kotów, które dopiero uczą się korzystania z kociej toalety, ten rodzaj kuwet jest lepszy z oczywistego powodu: zwierzak ma do nich dostęp z każdej strony. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kociąt, ponieważ często nie mają one na tyle cierpliwości, by zadawać sobie dodatkowy trud szukania wejścia do kuwety.

Wygoda w użytkowaniu kuwety dla kota

Sugerowałbym również zwrócić uwagę na to, by kuweta dla kota była wygodna w użytkowaniu. Mam tu na myśli to, by łatwo było ją nam sprzątać – jeśli codzienne usuwanie odchodów i zbrylonego żwirku wymaga wykonania zbyt wielu czynności, lepiej zrezygnować z zakupu takiego modelu. Kuweta dla kota powinna być też tak skonstruowana, by łatwo się rozkładała – od czasu do czasu trzeba ją przecież porządnie wymyć, co wymaga jej rozłożenia.

Kształt kuwety dla kota

Kuwety o klasycznych kształtach, kuwety narożne, kuwety w abstrakcyjnej formie – jaką z nich wybierzemy, to już jest kwestią naszego gustu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *