Gdzie postawić legowisko dla kota?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Właśnie uświadomiłem sobie, że stosunkowo niewiele pisałem na tym blogu o organizowaniu przestrzeni życiowej dla naszych mruczących, czworonożnych przyjaciół. Gdzie postawić kocie miski, a gdzie drapak itd. Było tylko, gdzie postawić kocią kuwetę, ale o innych kocich akcesoriach w tym kontekście jeszcze nie pisałem – co najwyżej wspominałem w innych tekstach. W tym artykule powiedzmy sobie zatem: gdzie postawić (czy też może położyć) legowisko dla kotów?

Ustawienie legowiska dla kota – ważna rzecz!

Osobom całkowicie nie wtajemniczonym w tajniki opieki nas futrzakami może się wydawać, iż położenie kociego legowiska nie ma wielkiego znaczenia. Otóż ma! Dla jednych futrzaków większe, dla innych mniejsze, ale ma. Dlaczego? Czym powinniśmy kierować się przy wyborze miejsca na kocie posłanie?

Istnieje kilka kryteriów, które powinniśmy brać pod uwagę, gdy ustawiamy legowisko dla kota. Jednym z nich z pewnością są indywidualne upodobania naszego pupila i jego charakter – jeśli oczywiście na tyle znamy pupila. Jak wiemy zwierzaki mają własne gusta, co zawsze warto uwzględniać.

Drugim, często wymienianym kryterium jest ustronność miejsca, tak by kot miał spokój podczas odpoczynku. Otóż niekoniecznie jest to ważne. Być może Was zaskoczę, ale nie zawsze ma to znaczenie, czasem jest wręcz odwrotnie i kocie posłanie powinno znajdować się w mniej lub bardziej wyeksponowanym miejscu. Dlaczego?

Wszystko zależy od rodzaju legowiska dla kotów i jego przeznaczenia. Dokładnie tak. Wiecie zapewne, choćby z tego, co pisałem na tym blogu (artykuł Legowiska dla kotów), że istnieje wiele typów kocich posłań. Właśnie ze względu na rodzaj mogą one spełniać różną funkcję, a tym samym znajdować się w różnych miejscach.

Rodzaj legowiska a jego położenie

Zacznijmy od tego, kocie legowiska spełniają nieco inną rolę niż legowiska psie. Wynika to z faktu, że nasi mruczący pupile mają nie jedna a kilka różnych miejsc do odpoczynku, zależnie od aktualnej potrzeby. Niektóre służą im do „prawdziwego” snu, w innych zaś lubią sobie po prostu ucinać drzemki – stąd różnice w lokalizacji.

Kocie budki (koce domki) i inne zamknięte legowiska dla kotów

Te zamknięte legowiska dla kotów doskonale sprawdzają się wtedy, gdy futrzaki chcą się schować przed światem. Gdy potrzebują się zaszyć gdzieś, gdzie ich nikt nie będzie widział.

Doskonałym miejscem dla kocich domków będzie zatem jakiś ustronny kącik. Może to być mało uczęszczane, spokojne pomieszczenie (zwłaszcza przez gości), np. nasz gabinet, w którym pracujemy na laptopie (u mnie tak jest).

Oczywiście tego typu legowisko dla kota może również znaleźć się w innych częściach mieszkania, nawet w salonie. Niektóre futrzaki lubią z ukrycia dyskretnie obserwować innych domowników. Niemniej jednak uważam, iż niezależnie zawsze w mieszkaniu nie powinno zabraknąć ponadto kociego posłania (posłań) w bardziej ustronnym miejscu (miejscach).

Kocie kanapy i inne otwarte legowiska dla kotów

Tego typu legowiska dla kotów nie posiadają dachu, trudno więc uznać je za idealną kryjówkę dla naszych pupili. Jeśli jednak mają wysokie brzegi zwiększają poczucie bezpieczeństwa śpiących w nich zwierzaków.

Pod względem lokalizacji w mieszkaniu są to najbardziej uniwersalne – jeśli mogę się tak wyrazić – kocie posłania. Bez problemu możemy ustawić je w miejscu ustronnym, jak i wyeksponowanym, i w każdym pomieszczeniu. Jeśli nie planujemy zakupu budki dla kota, z pewnością jedno takie otwarte posłanie powinna znaleźć się w cichym, spokojnym i odizolowanym miejscu, gdzie nasz zwierzak nie będzie niepokojony.

Otwarte legowiska dla kotów stawiamy najczęściej na podłodze, ale nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by położyć je np. na szafie – byle tylko nie było ryzyka, że spadną razem z futrzakiem.

Materace, puszki i inne płaskie legowiska dla kotów

Na szafy, półki czy parapety najlepiej jednak nadają się legowiska dla kotów w postaci poduszek, materacy czy kocyków. Zapewniają one zwierzakowi wygodę przy leżeniu, choć z pewnością nie stanowią dla niego kryjówki.

Te płaskie legowiska dla kotów najlepiej sprawdzają się zatem w miejscach, w których zwierzak lubi się wylegiwać lub drzemać w ciągu dnia. W tym również tam, gdzie odpoczywający futrzak może jednocześnie obserwować otoczenie.

Bardzo dobrą lokalizacją jest parapet okna – jeśli dysponujemy odpowiednio obszernym parapet, by nasz podopieczny mógł się wygodnie rozłożyć. Wiele futrzaków bowiem uwielbia obserwować świat za oknem.

Hamaki na kaloryfery i inne zawieszane legowiska dla kotów

Zawieszane domki dla kotów, które pojawiają się w handlu, mogą być dobrą kryjówką do kota, dając mu możliwość dyskretnej obserwacji otoczenia. Otwarte warianty tych legowisk natomiast mogą raczej pełnić funkcję dobrych punktów obserwacyjnych.

Tego typu legowiska dla kotów możemy zawiesić praktycznie w każdym miejscu mieszkania – zarówno w ustronnym, jak i często uczęszczanym przez domowników i gości. Jeśli chcemy umieścić je wysoko, nie zapomnimy o schodkach, po których zwierzak będzie się mógł do nich dostać.

Ciekawym gadżetem są hamaki na kaloryfer dla kotów. Idealne miejsce do wylegiwania się w zimowe wieczory! Niestety, wymagają raczej kaloryferów, które nie są schowane za firankami i zasłonami.

Wykorzystując zawieszane budki, półki i inne legowiska możemy stworzyć naszemu pupilowi fajne miejsce do zabawy i ćwiczeń fizycznych, a nie tylko do odpoczynku.

Gdzie położyć legowisko dla kota – w różnych miejscach

Z powyższego tekstu nasuwa się między innymi taki wniosek, iż najlepiej zaopatrzyć się w kilka różnych legowisk dla kota. Tak, by zaspokoić różne potrzeby pupila: zarówno potrzeby ukrycia się i spania w ciszy i spokoju, jak i uczestniczenia w życiu domowym. Przy okazji możemy połączyć miejsce do odpoczynku z miejscem do zabawy.

Pamiętajmy tylko, by przy kupowaniu i układaniu kocich legowisk w mieszkaniu uwzględniać również indywidualne upodobania pupila. Nie tylko ogólnogatunkowe zwyczaje. Warto zatem dobrze poznać swojego futrzaka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *