Colorpoint krótkowłosy

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Swego czasu pisałem o tym, jak trudno jest określić liczbę kocich ras istniejących na świecie, czego winne są między innymi organizacje felinologiczne (patrz Ile jest ras kotów?). Colorpoint krótkowłosy to przykład zamieszania wokół kocich ras, które panuje w świecie felinologicznym. Jedni uważają te futrzaki za rasę, inni zaś za odmianę barwną. (Tak na marginesie, zastanawiałem się przez dłuższy czas, czy przyjąć tu oryginalną pisownie nazwy, czyli „colorpoint” czy też jej polską wersję „kolorpoint”. Zdecydowałem się jednak w tym tekście użyć pisowni oryginalnej, gdyż wydaje mi się bardziej rozpowszechniona.)

Międzynarodowa nazwa rasy colorpoint krótkowłosy (dodano 31 marca 2018)

Oficjalna nazwa tej rasy brzmi Colorpoint Shorthair.

Organizacje, które uznają rasę colorpoint krótkowłosy

Rasa colorpoint krótkowłosy jest uznana przez: CCA-AFC, CFA.

Pochodzenie colorpointa krótkowłosego

Colorpoint krótkowłose to nic innego jak koty syjamskie (patrz artykuł Kot syjamski) – za takie uważa je większość organizacji felinologicznych, w tym FIFe. Dlaczego zatem istnieją kluby, które uważają je za odrębną rasę. Przyczyna jest bardzo prosta.

U pierwszych hodowanych kotów syjamskich wyróżniano tylko cztery umaszczenia: seal point, czekoladowy point, niebieski point oraz liliowy point. Jednakże w wyniku przypadkowych lub celowych kojarzeń z innymi rasami, w miotach syjamów zaczęły pojawiać się kocięta w innych niż wymienione barwach. W latach czterdziestych ubiegłego wieku na przykład grupa hodowców doszła do wniosku, że koty syjamskie pięknie wyglądałyby z rudymi znaczeniami, dlatego skojarzyli rudym krótkowłosym kotem amerykańskim.

Pojawienie się nowych odmian barwnych u syjamów podzieliła hodowców. Tradycjonaliści uważali, że koty syjamskie jako stara rasa nie powinna być zmieniana. Koty o nowych umaszczeniach zaczęli nazywać więc colorpointami krótkowłosymi, nie uznając ich za koty syjamskie. Z czasem jednak większość klubów hodowców kotów oficjalnie zaakceptowała colorpointy jako odmianę barwą syjamów, tylko nie liczne tego do tej pory nie zrobiły. Mimo tego dążyły do ujednolicenia budowy ciała między obydwiema rasami i dzisiejsze colorpoint różnią się od kotów syjamskich wyłącznie kolorem umaszczenia.

Charakter i zachowanie colorpointa krótkowłosego

Colorpointy krótkowłose są kotami czułymi i lojalnymi wobec swoich opiekunów, wrażliwymi na ich nastroje i najbardziej szczęśliwymi, gdy mogą siedzieć na ich kolanach. Podobnie jak syjamy mają donośny głos o bardzo charakterystycznej barwie, którego często używają, zwłaszcza gdy pragną zwrócić na siebie uwagę.

Colorpointy są bardzo inteligentne i łatwo nauczyć się wielu rzeczy. Są aktywne i chętne do zabawy – wiele radości dostarczyć im może nawet zwitek papieru. Do ulubionych zabaw wielu osobników tej rasy należy aportowanie – jeśli będziemy rzucali im futrzane piłeczki, sztuczne myszki itd., będą nam je przynosić.

Pielęgnacja colorpointa krótkowłosego

Jak syjamy, colorpointy krótkowłose nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba ich kąpać – delikatne szczotkowanie gumową rękawicą lub szczotką wystarczy do utrzymania sierści w dobrym stanie. Ewentualne zabrudzenia można usunąć suchymi szamponami.

Ważne jest podawanie dobrych karm, z właściwą ilością białka. Odpowiednia ilość ćwiczeń (na przykład zabaw) pomoże utrzymywać ich muskularne ciało w formie. Colorpoint lubią ciepło a ich futro nie stanowi dobrej ochrony przed chłodem – pamiętajmy o tym. Futrzaki lubią wygrzać się w słońcu w ciągu dnia i spać pod kołdrą z nami w nocy.

Standard rasy colorpoint krótkowłosy (CFA)

  • Wygląd colorpointa krótkowłosego – Smukły i wyrafinowany, harmonijnie zbudowany. Bardzo zwinny i mięśniowych. Kocury mogą być proporcjonalnie większe. Ideałem jest kot identyczny z syjamskim, ale z własnym, odrębnym i niepowtarzalnym umaszczeniem. To jest celem hodowli. Standardowy colorpoint krótkowłosy odzwierciedla ten cel.
  • Kondycja colorpointa krótkowłosego – Doskonała kondycja fizyczna. Oczy jasne. Muskularny, silny i zwinny. Ani wiotki ani kościsty. Nie gruby.
  • Wielkość colorpointa krótkowłosego – Średnia.
  • Głowa colorpointa krótkowłosego – Średniej wielkości w dobrej proporcji do ciała. W kształcie długiego, zwężającego się klina, który rozpoczyna się od nosa i wiedzie do uszu. Linia głowy z profilu razem z czubkami uszu tworzy trójkąt. Czaszka płaska. Nos długie i prosty, będący przedłużeniem czoła. Kufa w kształcie klina. Broda i szczęk: średniej wielkości. Końcówka linii podbródka z czubkiem nosa w tej samej płaszczyźnie pionowej.
  • Uszy colorpointa krótkowłosego – Uderzająco duże, spiczaste, szerokie u nasady, kontynuują linie klina głowy.
  • Oczy colorpointa krótkowłosego – Żywe. W kolorze niebieskim, żadne inne odcienie i kolory nie są dozwolone. W kształcie migdałów. Średniej wielkości. Ani wypukłe ani zapadnięte. Nachylone w kierunku nosa, w harmonii z linią klina i uszu.
  • Szyja colorpointa krótkowłosego – Długa i smukła.
  • Ciało colorpointa krótkowłosego – Średnie. Pełne wdzięku, długie i smukłe. Charakterystyczną cechą jest połączenie drobnych kości z mocnymi mięśniami. Ramiona i biodra nadal takie same eleganckie linie rurowego korpusu. Biodra nie szerzej niż barki. Brzuch napięty.
  • Nogi colorpointa krótkowłosego – Długie i smukłe. Tylne nogi dłuższe niż z przodnie. W dobrej proporcji do ciała. Łapy delikatne, małe i owalne. Palce – pięć z przodu i cztery z tyłu.
  • Ogon colorpointa krótkowłosego – Długi i cienki, zwężający się ku końcowi.
  • Futro colorpointa krótkowłosego – Krótkie i błyszczące. Przylegające do ciała.
  • Umaszczenie colorpointa krótkowłosego – Korpus: subtelne cieniowanie jest dopuszczalne, ale jasny kolor jest korzystne. Należy uwzględnić ciemniejszy kolor u starszych kotów, Kolorpoint zwykle ciemnieją z wiekiem, ale zawsze musi być zdecydowany kontrast między kolorem ciała i znaczeń. Znaczenia: maska, uszy, nogi, nogi, ogon w tym samym odcieniu, bez białych włosów. Maska pokrywa całą twarz łącznie z poduszkami wąsów, nie powinna rozciągać się na wierzch głowy.

Umaszczenia dopuszczalne u colorpointa krótkowłosego (CFA)

Według nomenklatury CFA umaszczenie tabby u scolorpointów krótkowłoych określa się mianem „lynx”.

Umaszczenia pointed u colorpointa krótkowłosego

  • Colorpoint krótkowłosy rudy / kremowy.
  • Colorpoint krótkowłosy seal szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret.

Umaszczenia lynx pointed u colorpointa krótkowłosego

  • Colorpoint krótkowłosy lynx – rudy / kremowy.
  • Colorpoint krótkowłosy lynx – seal szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Kamée (Own work)
[CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *