Ostatnio pisałem o kotach colorpoint, które wprowadzają pewne zamieszanie w głowach miłośników kotów (patrz Colorpoint krótkowłosy). Jeszcze bardziej jednak komplikują sytuację koty jawajskie, które wedle jednych organizacji nie istnieją wcale, według innych są długowłosą wersją wspomnianych colorpointów, a według innych jeszcze długowłosą wersją kotów orientalnych krótkowłosych.
Międzynarodowa nazwa rasy kot jawajski (dodano 31 marca 2018)
Oficjalna nazwa rasy kot jawajski brzmi Javanese.
Organizacje, które uznają rasę kot jawajski
Rasa kot jawajski uznana jest przez: ACF (nazwa jawajski występuje obok nazwy kot orientalny długowłosy), FFE, NZCF.
Zapis rasy kot jawajski w kodzie EMS (FIFe)
W kodzie EMS FIFe zapisywało kota jawajskiego trzema dużymi literami: JAV
Pochodzenie kota jawajskiego
Historia kota jawajskiego związana jest z innymi rasami z grupy orientalnej: syjamami, kotami balijskimi, orientami itd. – niezależnie ile ras w tej grupie istnieje. Wszystkie mają tę samą budowę ciała a różnią się tylko długością i umaszczeniem okrywy włosowej. Cały podział na poszczególne rasy wedle tych dwóch cech. (Nie bierzemy tu pod uwagę kotów tajskich, które mają inną budowę ciała oraz łysych peterbaldów.) Problem w tym, że różne organizacje felinologiczne mogą przyjmować różne kryteria podziału.
Pamiętacie, co pisałem o colorpointach krótkowłosych? Rasa ta jest niczym innym jak kotami syjamskimi o nie standardowych umaszczeniach. Niektóre kluby uznają u syjamów tylko cztery umaszczenia: seal point, czekoladowy point, niebieski point i liliowy point, osobniki o inny barwach znaczeń zaliczając do odrębnej rasy: colorpoint krótkowłosy. Długowłosą wersją kotów syjamskich są koty balijskie. A skoro tak, to organizacje, które zarejestrowały stosują powyższy podział, niejako automatycznie uznały, iż umaszczenie futra balijczyków także ogranicza się do wspomnianych czterech podstawowych kolorów a osobniki w pozostałych barwach określają mianem kotów jawajskich. Czyli kot jawajski jest długowłosą wersją colorpointa krótkowłosego.
Jeśli się nie mylę, kota jawajskiego jako długowłosą wersję colorpointa uznaje już tylko jeden klub – FFE. Inna organizacja, CFA, jako odpowiednik colorpoint zarejestrowało kota jawajskiego w 1979 roku. W roku 2008 jednakże wycofało się z tego, włączając jawajczyki do kotów balijskich – tym samym zwiększając gamę umaszczeń balijczyków, które do tej pory uznawała tylko tradycyjnych syjamskich barwach: seal, czekolada, niebieski i lila. Pozostawiła jednak podział na syjamy i colorpointy, wychodząc zapewne z założenia, że koty syjamskie są jednak zbyt starą rasą, by wprowadzać takie zmiany w ich standardzie.
Wszystko byłoby proste, gdyby nie to, iż cześć środowiska felinologicznego kotami jawajskimi nazywała i nadal nazywa długowłose koty w typie orientalnym o jednolitym umaszczeniu (bez znaczeń). Czyli według nich są one niczym innym jak długowłosą wersją krótkowłosych kotów orientalnych. Czyli koty jawajskie to w tym przypadku nic innego jak długowłose koty orientalne.
Koty jawajskie istniały w spisie ras większości chyba stowarzyszeń felinologicznych, zwłaszcza europejskich – jeśli się nie mylę. Na dzień dzisiejszy uznane są tylko przez dwa znane mi kluby – ACF i NZCF – przy czym we wzorcu rasy The Australian Cat Federation nazwa kot jawajski widnieje obok nazwy kot orientalny długowłosy. Taką nazwę noszą obecnie przedstawiciele tej rasy w większości organizacji felinologicznych. FIFe przemianowała kota jawajskiego na orientalnego długowłosego 1 stycznia 2004 roku – może dlatego, by uniknąć nieporozumień, które towarzyszyły tej rasie.
Charakter i zachowanie kota jawajskiego
Patrz inne koty z grupy orientalnej: kot syjamski, kot balijski, kot orientalny krótkowłosy itd.
Pielęgnacja kota jawajskiego
Patrz inne koty z grupy orientalnej: kot syjamski, kot balijski, kot orientalny krótkowłosy itd.
Standard rasy kot jawajski
- Budowa ciała kota jawajskiego: Jak u innych kotów z 4 kategorii: koty syjamskie, koty balijskie, koty orientalne krótkowłose itd. (oprócz kotów tajskich).
- Futro kota jawajskiego: Jak u kota balijskiego i orientalnego długowłosego.
Umaszczenia dopuszczalne u kota jawajskiego
- Jako długowłosa wersja kota colorpoint krótkowłosy – jak u coloropoint krótkowłosego.
- Jako długowłosa wersja kota orientalnego krótkowłosego – jak u kota orientalnego krótkowłosego.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation
(JAV Вениамин Бали Ленд)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons