Bentonitowe żwirki dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Bentonitowe żwirki dla kotów niewątpliwie należą do najbardziej popularnych ściółek stosowanych w kocich kuwetach. Były chyba również pierwszymi – albo jednymi z pierwszych – produkowanych żwirków dla kotów. Ich wydajność bywa różna, zależnie do jakości, niemniej jednak moim zdaniem w tej kwestii znajdują się w czołówce kocich podłoży.

Z czego robi się żwirki bentonitowe?

Bentonitowe żwirki dla kotów wyglądają jak normalny żwir lub piasek. Wytwarza się je jednak z bardzo szczególnego rodzaju skały, zwanej bentonitem. To skała osadowa, której głównym składnikiem jest montmorylonit – uwodniony krzemian glinu, magnezu i sodu . Duże złoża bentonitu występują w Rosji i w Stanach Zjednoczonych, w Polsce znaleźć go możemy w okolicach Chmielnika i w Karpatach.

Bentonit posiada pewną cechę, która czyni z niego tak dobrą ściółkę do kuwet dla kotów: może wchłonąć duże ilości wody. Prym wiedzie tu bentonit sodowy, który – o ile mi wiadomo – może zaabsorbować 5 razy więcej wody niż sam waży, zwiększając swoją objętość 12-15 razy. Cecha ta sprawia, iż używa się go nie tylko w przemyśle zoologicznym, ale również w budowlanym i kosmetycznym. Co ciekawe, bentonit dodaje się również do pasz dla zwierząt, gdyż pozytywnie wpływa na procesy trawienia i wchłaniania oraz zapobiega biegunkom.

Jakie właściwości mają bentonitowe żwirki dla kotów?

Najważniejsza cecha bentonitowych żwirków dla kotów została już wymieniona. To oczywiście niezwykłe właściwości absorpcyjne. Pod wpływem moczu żwirki bentonitowe zbijają się dodatkowo w bryłki, co moim zdaniem bardzo ułatwia sprzątanie kuwety. Ściółki te należą zatem do grupy zbrylających się żwirków dla kotów.

W tym miejscu muszę wtrąć małe co nieco. Kiedyś byłem przekonany, że wśród żwirków bentonitowych istnieją zarówno żwirki zbrylające się, jak i niezbrylające się. Gdy zacząłem zgłębiać temat, znalazłem informację, iż niezbrylające się ściółki wytwarzane są z innych rodzajów skał. Nieprawidłowo jednak wszystkie mineralne kocie żwirki określano mianem bentonitowych (i nadal się to często robi).

Jak już wspomniałem na wstępie, wydajność bentonitowych żwirków dla kotów jest różna. Zależy od rodzaju bentonitu użytego przy ich produkcji i od rodzaju samego żwirku. Nie mam wątpliwości, że najbardziej wydajne są te o drobnej granulacji, zwane często żwirkami compact, ponieważ lepiej się zbrylają. Jedna 5 litrowa torba dobrej jakości compactu dla jednego kota może wystarczyć niemal na miesiąc.

Duże zdolności zbrylania się bentonitowych żwirków dla kotów w pewnych sytuacjach są wadą a nie zaletą. Na przykład rozsypany na mokrej podłodze bentonit tworzy coś w rodzaju gliny czy cementu, który trudno usunąć. Nie wolno też wrzucać bentonitowych żwirków do toalety, ponieważ skończyć się to może zatkaniem rur. Wadą bentonitowych żwirków dla kotów jest również ich spora waga, co utrudnia transport.

Jakie są rodzaje bentonitowych żwirków dla kotów?

Bentonitowe żwirki dla kotów możemy przede wszystkim podzielić ze względu granulację na drobne i grube. Innym kryterium może być dodatek substancji zapachowych – są żwirki naturalne, czyli nie aromatyzowane oraz żwirki zapachowe. Niektóre żwirki są również wzbogacane o różne inne związki, np. substancje bakteriobójcze.

Jak używać bentonitowych żwirków dla kotów?

Przede wszystkim pamiętajmy, by warstwa żwirku miała przynajmniej około 5 cm grubości. Gdy jest zbyt cienka, koci mocz rozlewa się szeroko a żwirek zamiast bryłek tworzy przywierającą do dna kuwety masę.

Codzienne sprzątanie kociej toalety polega na usuwaniu powstałych pod wpływem moczu bryłek i kocich odchodów oraz – jeśli zachodzi taka potrzeba – dosypywania żwirku. Przynajmniej raz w miesiącu warto wymienić cały żwirek na nowy, myjąc przy okazji kuwetę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Charlyn Wee (originally posted to Flickr as Stairs)
[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *