Suche karmy dla kotów kontra mokre karmy dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Gotowe karmy dla kotów dostępne są na polskim rynku zoologicznym w dwóch postaciach: karm mokrych oraz karm suchych. I jedne i drugie mają swoje zalety, ale które z nich są lepsze? Spróbujmy porównać ze sobą te dwa rodzaje produktów, biorąc pod uwagę kilka głównych ich cech. Zaznaczam, że pisząc tu o mokrych pokarmach, mam na myśli kocie konserwy, a nie mięso i inne domowe dania. Powstrzymam się też od wyciągania wniosków z poniższego porównania – to pozostawię Wam.

Suche i mokre karmy dla kotów – Smakowitość

Proponuję zacząć od smakowitości karm dla kotów, gdyż jest to cecha wbrew pozorom bardzo istotna. Owszem takie rzeczy, jak jakość też są ważne, ale nawet najlepszej jakości produkt nie będzie zjadany przez zwierzaka, gdy nie będzie mu smakował. Smakowitość nie jest zależna od rodzaju karmy dla kota. Mokra czy sucha może być tak samo smaczna dla kota, chociaż wiele kotów preferuje kocie konserwy. Pamiętajmy jednak, że na upodobania smakowe wpływa też zwykłe przyzwyczajenie – znam futrzaki, które puszkowanych karm nawet powąchać nie chcą.

Suche i mokre karmy dla kotów – Rozmaitość

Zdecydowaną większość suchych karm dla kotów wytwarza się z mięsa kurcząt oraz kilku innych składników: warzywa, owoce, zboża itd. Dodatkowo, są produktami bardzo przetworzonymi, o ujednoliconej postaci. Mokre karmy dla kotów zachwycić mogą swą różnorodnością. Znajdziemy w nich chyba wszystkie gatunki mięs, owoców morza plus warzywa, owoce itd. Mokre karmy mają ponadto różnorodną postać: musów, pasztetów, kawałków w sosie itd.

Suche i mokre karmy dla kotów – Stopień przetworzenia

Wszystkie suche karmy dla kotów cechują się dużym stopniem przetworzenia. Z mokrymi bywa zaś różnie.

Suche i mokre karmy dla kotów – Jakość

Jakość również nie zależy od rodzaju karmy. Wysokiej, średniej i niskiej jakości produkty znajdziemy zarówno wśród mokrych karm dla kotów, jak i wśród suchych karm dla kotów.

Suche i mokre karmy dla kotów – Wartość odżywcza

Mówiąc o wartości odżywczej, mam na myśli to, czy dany produkt dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, czy też tylko niektórych z nich. Pełnowartościowe karmy dla kotów dostępne i w jednej, i w drugiej postaci. Wszystko zależy od surowców, które użyto, do ich wytworzenia. Pokarmy o dużej zawartości zbóż nie są zbyt zdrowe dla kota, a możemy je znaleźć w obydwu typach kocich diet. Niestety wydaje się, że częściej dodaje się je do suchych produktów (oczywiście nie do wszystkich).

Suche i mokre karmy dla kotów – Zawartość wody

Jak same nazwy wskazują suche karmy dla kota cechują się znikomą wilgotnością, a karmy mokre dość znaczną. Ma to duże znaczenie w przypadku zwierzaków, które niechętnie piją wodę.

Suche i mokre karmy dla kotów – Ukierunkowane na indywidualne potrzeby

W obydwu formach produktów znajdziemy karmy adresowane do kotów o konkretnych potrzebach żywieniowych. Statystycznie jednak, więcej wysoko wyspecjalizowanych diet występuje w suchej formie. Większość kocich konserw, dostępnych na rynku, to produkty o ogólnym przeznaczeniu, jeśli tak mogę się wyrazić.

Suche i mokre karmy dla kotów – Wpływ na zdrowie jamy ustnej

Suche karmy wydają się mieć lepszy wpływ na zdrowie jamy ustnej i zębów, dlatego że kot musi je rozgryzać. W mokrych karmach raczej nie znajdziemy aż tak dużych kawałków, by zwierzaki musiały je gryźć.

Suche i mokre karmy dla kotów – Trwałość

Im więcej wody zawiera kocia dieta, tym szybciej ulega rozkładowi. Wniosek zatem nasuwa się sam: suche karmy dla kotów są o wiele trwalsze od karm mokrych. Dzięki temu mogą na przykład dłużej leżeć w misce, nie psując się.

Suche i mokre karmy dla kotów – Podawanie

Ponieważ suche karmy długo zachowują świeżość, możemy całą dzienną porcję od razu nasypać do miski. A jeśli zachodzi taka potrzeba, to możemy pupilowi zostawić rację nawet na trzy dni. Mokrą karmę powinniśmy podawać w ilości, która w ciągu krótkiego czasu zostanie zjedzona.

Suche i mokre karmy dla kotów – Transport

Proporcjonalnie do objętości, mokre karmy dla kotów są cięższe od suchych. Tym samy produkty suche są wygodniejsze w transporcie.

Suche i mokre karmy dla kotów – Przechowywanie

Zawartość wody ma również wpływ na sposób i czas przechowywania suchych i mokrych karm dla kotów. Po otwarciu oryginalnego opakowania produkty suche możemy dłużej przechowywać, nawet w temperaturze pokojowej, w przeciwieństwie do szybko psujących się karm mokrych, które dodatkowo należy trzymać w lodówce.

Suche i mokre karmy dla kotów – Cena

Cechy jednych i drugich produktów są bardzo zróżnicowane. Zależą miedzy innymi od jakości.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Jiřina Choděrová (Own work vlastní foto)
[GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *