Zeolitowe żwirki dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Kolejny przykład mineralnego wypełniacza kocich kuwet: zeolitowy żwirek dla kotów. I on, podobnie jak sepiolitowa ściółka, przypomina żwirek bentonitowy i bywa z nim mylony.

Czym jest zeolit, z którego wytwarza się zeolitowe żwirki dla kotów?

Nazwa zeolit odnosi się do całej grupy minerałów zaliczanych do krzemianów. Są to uwodnione glinokrzemiany sodu i wapnia, w rzadszym stopniu baru, strontu, potasu, magnezu, manganu. Cechują się pewnymi specyficznymi właściwościami. Między innymi tym, że podgrzewane, uwalniają zawartą w nich wodę, która pieniąc, wydobywa się na ich powierzchnię.

Jakie właściwości mają zeolitowe żwirki dla kotów?

Zeolity są doskonale znane większości akwarystom. Minerały te cechują się bowiem zdolnością neutralizowania amoniaku i fosforanów, dlatego produkuje się z nich wkłady do filtrów akwarystycznych. Posiadają jednak inne jeszcze właściwości.

Zeolitowe żwirki dla kotów to podłoża o najwyższej w klasie sorbentów zdolności do pochłaniania pochodnych amoniaku. Posiada jednak inne jeszcze właściwości. Doskonale pochłaniają mocz, neutralizując zapachy i zapobiegając rozwojowi bakterii.

Wszystkie zeolitowe żwirki dla kotów należą do grupy żwirków niezbrylających się.

Jakie rodzaje zeolitowych żwirków dla kota znajdziemy w sklepach zoologicznych?

Zeolitowe żwirki dla kota mogą występować w różnej granulacji i z dodatkiem substancji zapachowych.

Jak stosować zeolitowe żwirki dla kotów?

Zeolitowe żwirki dla kotów stosuje się jak wszystkie niezbrylające się ściółki. Systematycznie usuwa się odchody, a raz na jakiś czas wymienia całą zawartość kuwety na nową.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By allen watkin from London, UK (Fat Cat)
[CC BY-SA 2.0],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *