Kukurydziane żwirki dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Kukurydziane żwirki dla kotów to ściółki wykonane na bazie włókien roślinnych, w tym przypadku włókien kukurydzianych. To stosunkowo „młode” produkty, ale mające swoich zwolenników. Jak do tej pory słyszałem tylko o zbrylających się kukurydzianych ściółkach.

Czym charakteryzują się kukurydziane żwirki dla kotów?

Kukurydziane żwirki dla kotów reklamowane są jako w stu procentach naturalne i ulegające całkowitej biodegradacji. Wytwarza się je bowiem wyłącznie z włókien roślinnych, pozyskiwanych z kukurydzy.

Wszystkie znane mi kukurydziane żwirki dla kotów należą do kategorii żwirków zbrylających się, czyli takie, w których mokre od moczu „ziarna” żwirku sklejają się w bryłki. Zwiększa to, i tak już dużą, wydajność ściółek kukurydzianych.

Kukurydziane żwirki w stosunku do swej masy bardzo lekkie. To duża zaleta, ponieważ niska waga – typowa dla wszystkich żwirków drewnianych – znacznie ułatwia transport.

Jakie rodzaje kukurydzianych żwirków dla kotów znajdziemy w sklepach zoologicznych?

Jak wspomniałem powyżej, spotkałem się wyłącznie ze zbrylającymi się kukurydzianymi żwirkami dla kotów. Ściółki te występują jednak w różnych wersjach zapachowych oraz w wersji o naturalnym zapachu. Mają też różną granulację.

Jak używamy kukurydziane żwirki dla kotów?

Regularnie, każdego dnia usuwamy z kuwety odchody i bryłki powstałe pod wpływem moczu. Warto na bieżąco uzupełniać ściółkę w kuwecie, by jej warstwa wynosiła przynajmniej 5 cm – gdy żwirku jest zbyt mało, źle się zbryla.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Kattefreakske
[GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0],
via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *