W kolekcji „wypełniaczy” kocich kuwet znajdują się również drewniane żwirki dla kotów. Uważane są za bardzo naturalne produkty. Powszechnie używa ich także jako ściółek do klatek z gryzoniami i królikami, a nawet do klatek z ptakami – zamiast tradycyjnych trocin.
Drewniane żwirki dla kotów, czyli z czego?
Drewniane żwirki dla kotów – zgodnie ze swoją nazwą – wytwarzane są z drewna. O ile mi wiadomo, zwykle używa się do tego drewna sosnowego i świerkowego. Dlaczego akurat tego, nie wiem. Być może ze względu na jakieś specyficzne właściwości albo po prostu dlatego, że jest łatwo dostępne.
Charakterystyczną cechą drewnianych żwirków dla kotów jest ich specyficzny, mniej lub bardziej intensywny żywiczny zapach.
Jakie są rodzaje drewnianych żwirków dla kotów?
Pierwotnie wszystkie drewniane żwirki dla kotów występowały w jednym rodzaju: w postaci niezbrylających się granul – tzw. pelletu. Technologia idzie naprzód i obecnie mamy już drewniane żwirki w wersji zbrylającej się.
- Niezbrylające się drewniane żwirki dla kotów – Mają postać pelletu, czyli granulek w postaci niezbyt długich wałeczków. Wiążą mocz i zapachy a pod wpływem wilgoci zwykle rozpadają się na drobniutkie wiórki, właściwie niemal na pył.
- Zbrylające się drewniane żwirki dla kotów – Mają postać tzw. kruszonu, czyli czegoś, co przypomina wyglądem mineralny żwirek o nieregularnych ziarenkach. Oczywiście od zwykłego żwiru jest o wiele lżejszy. Pod wpływem moczu skleja się w bryłki, które łatwo usunąć łopatką.
Jak stosować drewniane żwirki dla kotów?
Sprzątanie kuwety napełnionej drewnianym żwirkiem dla kotów zależy od jego rodzaju. W przypadku niezbrylających się żwirków codzienne usuwamy wyłącznie odchody. Raz na jakiś czas, zależnie od potrzeby, wymieniamy całą zawartość kociej toalety. Czyli postępujemy tak samo jak przy innych żwirkach niezbrylających się.
Używając zbrylającego się drewnianego żwirku dla kotów, na bieżąco z kuwety usuwamy odchody i bryłki powstałe pod wpływem moczu. Ubytki warto systematycznie uzupełniać. Raz na miesiąc dobrze jest kocią toaletę opróżnić i wyszorować. Czyli postępujemy tak samo jak przy innych żwirkach zbrylających się.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation
(ASH Russeller’s Cleopatra of Solid Fold)
[CC BY-SA 2.0],
via Wikimedia Commons