Słomiany żwirek Velti dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Ściółki do kocich kuwet, jak wiemy, produkowane są z różnych materiałów: bentonitu, silikatu, drewna itd. Okazuje się, że można je wytwarzać również ze słomy. Jedyny słomiany żwirek dla kotów jaki zmam to Velti, który – jeśli się nie mylę – stosunkowo niedawno pojawił się na rynku, a który właśnie testuję. Żwirek Velti dostępny jest w opakowaniach o objętości 8 i 18 litrów. To żwirek niezbrylający się.

Cechy słomianego żwirku Velti dla kotów

Żwirek ze słomy? Czemu nie? O ile mi wiadomo, słoma dobrze pochłania wilgoć (dobrze też  izoluje termicznie, dlatego też jest idealnym wypełniaczem psich bud). Zgodnie z informacją podaną na stronie producenta słomiany żwirek Velti dla kotów wchłania aż do 400% objętości. Trudno mi to aż tak dokładnie zweryfikować,  mogę jednak stwierdzić, po nieco ponad dwóch tygodniach użytkowania, chłonność słomianego żwirku Velti wydaje się zadowalająca. Przynajmniej jeśli chodzi o wilgoć, chłonność zapachów mogłaby być nieco lepsza. Ostateczny jednak werdykt co do wydajności wydam po dłuższym okresie stosowania tej ściółki – zamówiłem 18 litrowy worek i jestem ciekawym na jak długo mi on wystarczy.

Velti jest żwirkiem niezbrylającym się – pod wpływem moczu rozpada się i pęcznieje. Producent sugeruje tę zużytą masę usuwać na bieżąco, ja jednak codziennie wybieram z kuwety wyłącznie odchody, raz na jakiś czas – gdy zachodzi taka potrzeba – wymieniam całą zawartość kuwety. Muszę tylko ustalić, ile ściółki powinienem sypać, by jej wydajność była najbardziej optymalna. A tak przy okazji, w przypadku żwirku Velti, do usuwania odchodów polecam używać łopatki o sporych oczkach, ściółka ta cechuje się bowiem dużą granulacją, więc łopatką o drobnych oczkach nie da się jej przesiać.

Słoma to również materiał w stu procentach ulegający biodegradacji, czyli jak najbardziej ekologiczny. Żwirek Velti dla kotów produkowany jest ze słomy pochodzących z lokalnych gospodarstw rolnych, bez jakichkolwiek dodatków. Fakt, że słomiany żwirek dla kota jest bezpieczny dla środowiska naturalnego jest bez wątpienia dużą zaletą tego produktu. Zużyty można kompostować i używać do nawożenia, (jak podaje producent, nie zakwasza gleby), jeśli ktoś dysponuje ogródkiem. Można go też usuwać drogą sanitarną, czyli wyrzucać do toalety. Oczywiście nie w dużych ilościach naraz, grozi to bowiem zatkaniem kanalizacji.

Granulki słomianego żwirku Velti dla kotów są duże, ale nie posiadają ostrych krawędzi i są miękkie, więc nadają się nawet dla małych kociaków, które mają przecież delikatne łapki. Jego zapach również jest całkiem przyjemny – przypomina nieco…. słomę, przywodząc na myśl łąkę po sianokosach, ale nie jest to zapach bardzo intensywny, przynajmniej w moim odczuciu. Niezbyt podoba mi się tylko jego wygląd. Na zdjęciach reklamowych zdecydowanie lepiej się prezentuje, w rzeczywistości jego barwa jest wygląda nieatrakcyjnie. Oczywiście w przypadku kuwet zakrytych, jakie ja stosuję, nie ma to żadnego znaczenia.

Dodatkową zaletą słomianego żwirku dla kotów jest jego niewielka waga, co bardzo ułatwia transport – nawet duży worek bez specjalnego wysiłku przyniesiemy do domu. Velti jest ponadto hipoalergiczny, niemal wcale się nie pyli oraz prawie wcale nie wysypuje się z kuwety. I jeszcze cena. Moim zdaniem w stosunku do jakości produktu, cena tego produktu jest bardzo atrakcyjna, a to przecież też ma znaczenie.

Słomiany żwirek dla kotów produkowany jest przez Velti Sp. z o.o. To polska firma mająca swą siedzibę w Skwierzynie (jej internetową stronę znajdziecie pod adresem: http://www.velti.pl/) Spółka wytwarza również granulowane, słomiane ściółki dla zwierząt gospodarczych i innych małych zwierząt domowych, jak króliki czy szynszyle (jeśli kogoś to interesuje).

Słomiany żwirek Vetli dla kotów w skrócie

Słomiany żwirek Velti dla kotów:

  • należy do grupy kocich ściółek wytwarzanych z włókiem roślinnych;
  • należy do grupy żwirków niezbrylających;
  • jest całkowicie naturalny – w procesie produkcji nie używa się chemicznych dodatków;
  • ulega biodegradacji;
  • jest hipoalergiczny;
  • niemal się nie pyli;
  • jest wolny od bakterii, grzybów i pleśni

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że warto go przynajmniej wypróbować, by wyrobić sobie własną opinię. Można go nabyć w dobrych sklepach zoologicznych. Dotarła do mnie też informacja, iż pojawiła się wersja słomianego żwirku Velti z dodatkiem ziół, które wspomagają wydolność dróg oddechowych u zwierząt, a przy tym przyjemne pachną m.in. miętą.

Słomiany żwirek Velti dla kotów

Tekst i zdjęcia: Jacek P. Narożniak

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *