Kot bengalski długowłosy – jak się być może domyślacie – jest odmianą kota bengalskiego. Obydwie rasy różnią się wyłącznie długością futra. W przeciwieństwie do krótkowłosych bengali, rasa ta nie zyskała jeszcze szerokiej akceptacji felinologicznego świata.
Międzynarodowa nazwa rasy kot bengalski długowłosy (dodano 31 marca 2018)
Oficjalnym językiem w międzynarodowych organizacjach felinologicznych jest przede wszystkim angielski, ale w niektórych używa się też niemieckiego lub francuskiego. Oficjalne nazwy rasy kot bengalski długowłosy w tych językach nich brzmią:
- angielski – Bengal Longhair,
- niemiecki – Bengal Langhaar,
- francuski – Bengal Poil Long.
Organizacje, które uznają rasę kot bengalski długowłosy
Rasa kot bengalski długowłosy jest uznana przez: TICA
Pochodzenie kota bengalskiego długowłosego
Historia kota bengalskiego długowłosego jest ściśle związana z historią jego krótkowłosego kuzyna. Jak może wiecie, kot bengalski krótkowłosy jest hybrydą kota domowego oraz dzikiego kota bengalskiego (Prionailurus bengalensis) – jak to się odbywało, pisałem w artykule poświęconym krótkowłosemu bengalowi, który możecie znaleźć tutaj. Zgodnie z informacją podaną na oficjalnej stronie TICA, długowłose kocięta pojawiały się w miotach kotów bengalskich od samego początku istnienia rasy, choć nie były uznawane. W 1917 roku koty bengalskie długowłose zostały w pełni uznane przez TICA – jak do tej pory tylko przez nią, o ile mi wiadomo.
Charakter i zachowanie kota bengalskiego krótkowłosego
Koty bengalskie krótkowłose, podobnie jak ich krótkowłosi kuzyni są zwierzętami bardzo aktywnymi, które uwielbiają skakać po meblach i kochają wszelkiego rodzaju zabawy, których mogą biegać i gonić za „zdobyczą”. Są bardzo towarzyskie – chętnie przebywają blisko swojego opiekuna. Wielu przedstawicieli tej rasy przepada za kąpielami. Bengale są ogólnie pewne siebie i ciekawskie.
Pielęgnacja kotów bengalskich długowłosych
Jedwabista faktura powłoki oznacza, że długie włosy bengali nie są tak podatne na splątane. Zwykłe lekkie szczotkowanie pozwala utrzymać okrywę włosową kota bengalskiego w jak najlepszym stanie.
Standard rasy kot bengalski długowłosy (TICA)
- Wielkość kota bengalskiego długowłosego – Bengale to koty średnio duże, od 6 do 15 kg. Samce są zazwyczaj większe niż samice. Zdrowy Bengal jest dobrze umięśniony. To zrównoważone koty, a ich fizyczne cechy nie powinny być przesadzone lub szczególnie wyraźne.
- Głowa kota bengalskiego długowłosego – Szeroki zmodyfikowany klin z zaokrąglonymi konturami. Dłuższa niż jest szersza. Lekko nieproporcjonalna do ciała, ale nie ekstremalnie. Czaszka za uszami tworzy delikatną krzywiznę i przechodzi w kark. Dopuszcza się podgardle u dorosłych samców. Pióra za uszami i kreza, nadające głowie zaokrąglony kształt, pożądane. Grzywa jest akceptowana, ale nie wymagana. Ogólnie wygląd głowy powinien tak różnić się od wyglądu głowy kota domowego, jak to tylko możliwe. Podbródek silny, z profilu na jednej linii z lusterkiem nosa. Kufa pełna i szeroka, z dużymi poduszeczkami wąsów i wysokimi kośćmi policzkowymi. Nos duży i szeroki.
- Uszy kota bengalskiego długowłosego – Średnie do małych. Stosunkowo krótkie. O szerokiej podstawie i zaokrąglonych czubkach.
- Oczy kota bengalskiego długowłosego – Owalne, niemal okrągłe. Duże. Szeroko osadzone. Kolor oczu niezależny od koloru futra, z wyjątkiem umaszczenia lynx point. Im głębszy odcień barwy oczu, tym lepiej.
- Szyja kota bengalskiego długowłosego – Długa i muskularna, proporcjonalna do głowy i ciała.
- Ciało kota bengalskiego długowłosego – Tułów długi ale nie orientalny. Silny i muskularny, zwłaszcza u samców.
- Nogi kota bengalskiego długowłosego – Średniej długości. Tylne nieco dłuższe niż przednie. „Bryczesy” na nogach średnie do krótkich. Włosy na łapach dopuszczalne. Łapy duże i okrągłe, z wyraźnymi kostkami.
- Ogon kota bengalskiego długowłosego – Średniej długości, gruby i zwężający się ku końcowi. Porośnięty długimi włosami (u kociąt dopuszczalne krótsze).
- Futro kota bengalskiego długowłosego – Średnie lub długie, leżące blisko ciała. Krótsza okrywa dopuszczalna u kociąt. Gęste, delikatne, miękkie i jedwabiste w dotyku.
Umaszczenia dopuszczalne u kota bengalskiego długowłosego (TICA)
U kotów benglaskich długowłosych TICA dopuszcza następujące umaszczenia:
- Kor bengalski Brown Tabby,
- Kor bengalski Seal Sepia Tabby,
- Kor bengalski Seal Mink Tabby,
- Kor bengalski Seal Lynx Point,
- Kor bengalski Black,
- Kor bengalski Silver Tabby,
- Kor bengalski Seal Silver Sepia Tabby,
- Kor bengalski Seal,
- Kor bengalski Silver Mink Tabby,
- Kor bengalski Seal Silver Lynx Point.
Uznane są tylko dwa rodzaje rysunku tabby: cętkowany i marmurkowy (czyli klasycznie pręgowany).
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Torsten & Henja, Flickr