Plastikowe transportery dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Określenie „plastikowy” w odniesieniu do transporterów dla kotów, które chciałbym teraz omówić jest chyba pewnym uproszczeniem, ponieważ tworzywo, z którego są one wykonane, to raczej nie jest zwykły plastik, przynajmniej przypadku produktów lepszej jakości. Muszę przyznać, że to moje ulubione transportery dla kotów. Uważam, że ten rodzaj pojemników do przewożenia naszych futrzaków posiada najwięcej zalet. Doskonale nadają się zarówno na krótkie wycieczki, na przykład do lekarza weterynarii, jak i podczas dłuższych wyjazdów, jak choćby na zagraniczne wystawy kotów rasowych.

Zalety plastikowych transporterów dla kota

Plastikowy transporter dla kota to ogólnie bardzo przydatna rzecz. Moim zdaniem największą zaletą tych produktów jest to, że są sztywne. Może nie wszystkim wydaje się to istotne, jednak dzięki temu stanowią lepszą ochronę dla przebywającego wewnątrz futrzaka. Może się wszak zdarzyć, że podczas podróży, na przykład pociągiem, coś upadnie na transporter – w sztywnym pudełku zwierzak raczej nie ucierpi. Najlepsze transportery wykonane są z elastycznego tworzywa, które ugina się lekko pod wpływem nacisku, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko pęknięcia.

W tym transporterze nasz pupil ma bardzo komfortowe warunki podróży. Dno można wyłożyć miękkim kocem, materacem lub poduszką – niektóre modele są już fabrycznie wyposażone w materacyk. Bardziej istotnym jest jednak fakt, iż plastikowy transporter dla kota łatwo ocieplić przy pomocy specjalnego pokrowca – widziałem takie w sprzedaży, ale można go też uszyć samemu. To bardzo ważne podczas długich zimowych podróży, nawet w przypadku zwierzaków o gęstym futrze – w transporterze zwierzę nie rusza się, więc jego mięśnie nie wytwarzają energii do ogrzania ciała.

Większość plastikowych transporterów dla kotów jest stosunkowo lekka. Dlaczego jest to zaletą, nie trzeba chyba tłumaczyć. Czyż nie wystarczy ciężar samego pupila do dźwigania, po co dokładać do niego dużą wagę pudełka, prawda? Istnieją co prawda transportery, które wyposażone są w kółka, ale dotyczy to większych modeli, które dla przeciętnych rozmiarów kotów są po prostu za duże.

Kolejną zaletą plastikowych transporterów dla kotów jest również to, że łatwo je utrzymać w czystości. Tworzywo, z którego się je wytwarza bez problemu można umyć dostępnymi na rynku środkami czystości – oczywiście nietoksycznymi dla zwierząt – a zadanie to ułatwia fakt, że można je rozkładać. Co jeszcze ważniejsze, plastikowy transporter można szybko wyczyścić w każdej chwili, nawet w podróży, jeśli zajdzie taka potrzeba. O tym, jakie to praktyczne przekonałem się, gdy w trakcie jazdy pociągiem do Gdańska na wystawę, jedną z moich kotek dopadły problemy żołądkowe….

Wady plastikowych transporterów dla kota

Jeśli chodzi o wady plastikowych transporterów dla kotów, póki co znalazłem tylko jedną: nie są zbyt wygodne do noszenia. Owszem niektóre modele wyposażone są w pasek, dzięki któremu możemy nieść transporter jak torbę, jednak sztywne pudełko obija się o ciało.

Rodzaje plastikowych transporterów dla kota

Tworzywo, z którego produkuje się omawiane transportery dla kotów to materiał plastyczny, dający się dowolnie formować. Można to uznać za duży plus, ponieważ pozwala nadawać tym produktom wiele różnorodnych, miłych oka kształtów. Mimo to, zdecydowana większość plastikowych transporterów dla kotów wygląda podobnie – przypominają pudełka z drzwiczkami na jednym z mniejszych boków i uchwytem do noszenia na dachu. Niektóre modele posiadają dodatkową klapkę w dachu, w postaci plastikowej lub metalowej kratki.

Jeśli zazwyczaj wozimy pupila własnym autem, warto wyszukać transporter zaopatrzony w specjalne uchwyty na pasy samochodowe, co jest dodatkowym zabezpieczeniem podczas podroży. Ewentualnie możemy wykorzystywać specjalny transporter do bagażnika, choć ten typ produkuje się raczej z myślą o psach, a nie o kotach.

Plastikowe transportery dla kotów dostępne są oczywiście w różnych rozmiarach. W sklepie internetowym Zwierzakowo.pl znalazłem ciekawe odmiany tego rodzaju produktów, np. transporter dla kota, imitujący koszyk.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie plastikowych transporterów dla kota?

Istnieje kilka rzeczy, na które ja zwracam uwagę przy zakupie plastikowego transportera dla kota. Są to:

  • waga – transporter powinien być możliwie lekki,
  • sposób połączenia części transportera – powinno być solidne, by transporter sam się przypadkiem nie rozłożył, ale jednoczenie proste w użyciu,
  • sposób zamontowania drzwiczek – my powinniśmy nie mieć problemu z ich otwarcie, ale nasz kot już tak, drzwi nie mogę się przypadkowo otworzyć podczas podróży,
  • zamocowanie rączki do noszenia i jej kształt – powinna być solidna i wygodna.

I jeszcze bardzo ważna rzecz. Jeśli kupujecie transporter z myślą o podróży samolotem, sprawdźcie, jakie wymagania mają pod tym względem linie lotnicze, którymi będziecie lecieć. Z pewnością w każdym z nich, w przypadku przewozu kota w luku bagażowym, transporter dla kota musi posiadać specjalny atest.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: pixabay.com

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *