Peterbald

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Peterbald to obecnie bardzo rzadka rasa w Polsce. Osobiście nie znam nikogo, kto by hodował te koty w naszym kraju, choć można znaleźć w internecie ogłoszenia polskich hodowców, nie ma ich jednak wiele. A są to z pewnością futrzaki niezwykłe, chociażby dlatego, iż są nagie. Mało jest kocich ras, których przedstawiciele byliby częściowo lub całkowicie pozbawione sierści.

Organizacje, które uznają rasę peterbald

 • Spośród organizacji zrzeszonych w World Cat Congress (WCC) rasę Peterbald uznają ACF, CCC of A, FIFe, SACC, TICA, WCF.
 • Wśród klubów spoza WCC koty te uznają: ACFA, CCA-AFC, LOOF.

Zapis rasy peterbald w kodzie EMS (FIFe)

W kodzie EMS koty rasy peterbald zapisujemy trzema dużymi literami: PEB

Wygląd peterbaldów

Peterbald, jak mówimy, jest kotem bezwłosym i… nie jest to tak zupełne zgodne z prawdą. Owszem część populacji jest całkowicie pozbawiona owłosienia, ale obok nich są osobniki z sierścią na ciele, np. w postaci cienkich i krótkich włosów na pyszczku i kończynach. Niektóre peterbaldy mają ciało pokryte drobnymi, niemal niewidocznymi włoskami, przypominając w dotyku brzoskwinię lub zamsz. Inne z kolei mają rzadkie włosy różnej długości, miękkie i puszyste bądź sztywne, „druciane”. Wibrysy tych kotów mogą być szczątkowe, skręcone lub pofalowane.

W miotach peterbaldów pojawiają się również osobniki o zupełnie normalnej okrywie włosowej, krótkiej lub długiej. Mogą być one używane w hodowli kotów tej rasy, ale nie mają prawa do certyfikatów, czyli nie mogą walczyć o tytuły mistrzowskie. Co ciekawe, bywa iż koty urodzone z futrem z czasem łysieją.

I jeszcze jedna ciekawostka: jak piszą na stronie TICA, w rzadkich przypadkach u łaciatych peterbaldów, włosy na białych partiach ciała są miękkie i puszyste, na kolorowych zaś sztywne, a granica między nimi jest wyraźnie zaznaczona.

Peterbaldy są kotami średniej wielkości. Pomijając strukturę okrywy włosowej lub jej brak, osobniki tej rasy wyglądają jak syjamy i orienty. Tak samo, jak one są smukłe i niesamowicie eleganckie. Ich wydłużone ciała jest dobrze umięśnione i sprawia wrażenie cięższego od przeciętnego kota orientalnego oraz bardzo silnego.

Moim zdaniem to wyjątkowo atrakcyjne zwierzaki, łączące w sobie niezwykłą urodę sfinksów i orientów. Pięknego peterbalda można było oglądać 8 i 9 września tego roku na warszawskiej AWF (pisałem o tym TUTAJ). Ten dorosły niebieski tabby kocur BRILLIANCE SINEGORYE FELICJAN z tytułem interchampiona otrzymał w sobotę nominację do Best in Show.

Pochodzenie peterbaldów

Bezpośrednim przodkiem peterbalda był – o ile mi wiadomo – doński sfinks (pisałem o tej rasie TUTAJ). Obie rasy posiadają zatem te same geny odpowiedzialne za tak niezwykłą okrywę włosową lub jej całkowity brak.

Pierwszego kota obdarzonego tą niezwykłą cechą znaleziono w 1987 roku w Rostowie nad Donem. Staraniem hodowców, wbrew wielu przeszkodom, udało się stworzyć nową niezwykłą rasę kotów, której przedstawiciele przypominają sfinksy kanadyjskie, ale nie są z nimi spokrewnienie. Nazwano ją sfinksem z nad Donu, czyli dońskim sfinksem.

W 1993 roku kocura dońskiego sfinksa o imieniu Afinguen Myth skojarzono z kotką orientalną krótkowłosą Radmą Von Jagerhof. Ich potomstwo zostało zarejestrowano jako eksperymentalny, a jedno z kociąt, kocur Nocturne Iz Murino – jak można przeczytać na stronie TICA – został ojcem wszystkich peterbaldów i można go znaleźć w każdym rodowodzie wszystkich przedstawicieli tej rasy.

FIFe w pełni uznało rasę w 2012 roku – od tej chwili na wystawach tej organizacji peterbaldy mogą zdobywać tytuły mistrzowskie.

Genetyczne podłoże nagości u peterbaldów

Przyjmuje się, że nagość u peterbaldów spowodowana jest działaniem genu dominującego. Nie wiadomo jednak, dlaczego część kotów, które urodziły się z sierścią, traci ją po pewnym czasie. Być może w grę wchodzi tu więcej niż jeden gen.

Charakter i zachowanie peterbaldów

Peterbald uchodzi za kota niezwykle inteligentnego. Jest ciekawski, przyjazny, bardzo uczuciowy i towarzyski. Obdarza opiekuna głębokim przywiązaniem i pragnie spędzać z nim tyle czasu, ile to tylko możliwe, niemal bez przerwy zatem towarzyszy mu w domowych czynnościach. Na ogół żyje w zgodzie z innymi kotami oraz z psami.

Przedstawiciele tej rasy są aktywni i bardzo sprawni fizycznie. Po swoich orientalnych przodkach odziedziczyli też spory temperament i… głos. Decydując się na peterbalda, trzeba się liczyć z tym, że może on często i głośno miauczeć.

Pielęgnacja peterbalda

Opieka nad peterbaldem nie jest trudna. Wymaga on standardowych zabiegów pielęgnacyjnych, czyli dobrego pokarmu oraz szczepień i kontroli stanu zdrowia. Nagą skórę kota dobrze jest regularnie czyścić.

Nie wolno nam też zapomnieć, że zwierzęta pozbawione sierści są narażone na poparzenia słoneczne lub na przemarznięcie – zależnie od pogody. W lecie przydadzą zatem odpowiednie kremy z filtrem UV a zimą ciepłe kocie sweterki.

Standard rasy peterbald (FIFe)

FIFe zalicza peterbaldy do 4 kategorii wystawowej.

 • Wygląd peterbalda – Idealny kot jest bezwłosy, smukły i elegancki. Z długimi, zwężającymi się liniami, sprężysta i dobrze umięśniony.
 • Wielkość peterbalda – Średnia,
 • Głowa peterbalda – Średniej wielkości, proporcjonalna do ciała, dobrze wyważona. W kształcie klina z liniami prostymi. Klin zaczyna się od nosa i stopniowo zwiększa szerokość w linii prostej po każdej stronie do uszu. W tych dwóch liniach nie powinno być żadnych załamań. Czaszka oglądana z profilu jest lekko wypukła. Nos długi i prosty. Kufa wąska. Broda średniej wielkości; czubek brody tworzy pionową linię z czubkiem nosa. Wąsy kręcone, grube, dowolnej długości, mogą być połamane.
 • Uszy peterbaldapeterbalda – Duże i spiczaste, szerokie u podstawy. Osadzone tak, by kontynuować kształt klina czaszki.
 • Oczy peterbalda – Średniej wielkości, ani wystające, ani zagłębione. Migdałowe w kształcie i lekko nachylone w kierunku nosa, aby być w harmonii z liniami klina czaszki. Barwa jasna, czysta i intensywna; odpowiadająca umaszczeniu: koty białe mają oczy niebieskie, zielone, akwamaryna, żółte, głęboki błękit lub dwóch różnych kolorach; koty niepoint mają oczy zielone; koty niepoint z białym mają oczy zielone lub jedno niebieskie a drugie zielone; koty burmski point z białym mają oczy żółte lub jedno oko niebieskie a drugie żółte; koty tonkijski point z białym mają oczy akwamaryna lub jedno niebieskie a drugie akwamaryna; koty syjamski point z białym mają oczy głęboko niebieskie lub jedno niebieskie a drugie głęboko niebieskie.
 • Szyja peterbalda – Długa i smukła.
 • Ciało peterbalda – Długie i smukłe, dobrze umięśnione, ale nadal delikatne i eleganckie. Ramiona nie są szersze niż biodra.
 • Nogi peterbalda – Długie i cienkie; proporcjonalne dla ciała. Łapy małe i owalne, z długimi palcami.
 • Ogon peterbalda – Bardzo długo; cienki, także u podstawy; zwęża się ku końcowi.
 • Okrywa włosowa i skóra peterbalda – Skóra cienka; zmarszczki koncentrują się głównie wokół kufy, między ramionami i wokół ramion. Krótkie, miękkie, cienkie włosy na pysku, u nasady uszu, nóg i ogona, które wydają się być aksamitne, mogą występować głównie u młodych kotów. Preferuje się osobniki całkowicie bezwłose. Wyróżnia się trzy typy: bezwłosa (wydają się bezwłose); flock (włosy o długości nie większej niż 2 mm na całym ciele); brush (drobne faliste, często drobne włosy na całym ciele, z łysymi obszarami na głowie, włosy na górnej części szyi lub z tyłu o długości ponad 2 mm).
 • Umaszczenie peterbalda – Dopuszczalne są wszystkie odmiany i wzory umaszczenia, w tym białe. Dowolna ilość bieli jest dozwolona.

Umaszczenia dopuszczalne u peterbaldów (FIFe)

Umaszczenie białe u kotów rasy peterbald

 • Peterbald – biały – różnooki / zielonooki / burmskooki / tonkijskooki / syjamskooki. Zapis w kodzie EMS: PEB w 63/64/65/66/67
 • Peterbald brush – biały – różnooki / zielonooki / burmskooki / tonkijskooki / syjamskooki. Zapis w kodzie EMS: PEB w 63/64/65/66/67 83

Umaszczenia jednolite i szylkretowe u kotów rasy peterbald

 • Peterbald – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r
 • Peterbald brush – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 83

Umaszczenia jednolite i szylkretowe z białym u kotów rasy peterbald

 • Peterbald – van / arlekin – różnooki / zielonooki – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 01/02 63/64
 • Peterbald bursh – van / arlekin – różnooki / zielonooki – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 01/02 63/64 83
 • Peterbald – bikolor / z nieokreśloną ilością białego – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 03/09 63/34
 • Peterbald brush – bikolor / z nieokreśloną ilością białego – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 03/09 63/34 83

Umaszczenia jednolite i szylkretowe tabby u kotów rasy peterbald.

 • Peterbald – tabby nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 21
 • Peterbald brush – klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 22/23/24/25 83

Umaszczenia jednolite i szylkretowe tabby z białym u kotów rasy peterbald

 • Peterbald – tabby nieokreślony – van / arlekin – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 01/02 21 63/64
 • Peterbald brush – tabby nieokreślony – van / arlekin – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 01/02 21 63/64 83
 • Peterbald – tabby nieokreślony – bikolor / z białym nieokreślonym – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 03/09 21 63/64
 • Peterbald brush – klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – bikolor / z białym nieokreślonym – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 03/09 22/23/24/25 63/64 83

Umaszczenia jednolite i szylkretowe dymne u kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret dymny. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 83

Umaszczenia jednolite i szylkretowe dymne z białym u kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – dymny – van / arlekin – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki . Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02 63/64 83
 • Peterbald brush – dymny – bikolor / z nieokreśloną ilością białego – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki . Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 03/09 63/64 83

Umaszczenia jednolite i szylkretowe silver tabby u kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – srebrzysty tabby – cieniowany / muszlowy / klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 11/12/22/23/24/25 83

Umaszczenia jednolite i szylkretowe silver tabby z białym u kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – srebrzysty tabby nieokreślony – van / arlekin – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 21 63/64 83
 • Peterbald brush – srebrzysty tabby – cieniowany / muszlowy / klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – bikolor/ z białym nieokreślonym – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 11/12/22/23/24/25 63/64 83

Umaszczenia jednolite i szylkretowe złociste tabby u kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – złocisty tabby – cieniowany / muszlowy / klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r y 11/12/22/23/24/25 83

Umaszczenia jednolite i szylkretowe golden tabby z białym u kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – złociaty tabby nieokreślony – van / arlekin – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r y 21 63/64 83
 • Peterbald brush – złocisty tabby – cieniowany / muszlowy / klasycznie pręgowany / tygrysio pręgowany / cętkowany / ticked – bikolor/ z białym nieokreślonym – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / zielonooki. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r y 11/12/22/23/24/25 63/64 83

Umaszczenia pointed kotów rasy peterbald

 • Peterbald – burmski / tonkijski / syjamski point – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 31/32/33
 • Peterbald brush – burmski / tonkijski / syjamski point – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 31/32/33

Umaszczenia pointed z białym kotów rasy peterbald

 • Peterbald – burmski point – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / burmskooki (złocistożółty). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 31 63/65
 • Peterbald – tonkijski point – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / tonkijskooki (akwamaryna). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 32 63/66
 • Peterbald – syjamski point – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / syjamskooki (głęboko niebieski). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 33 63/67
 • Peterbald brush – burmski point – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / burmskooki (złocistożółty). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 31 63/65 83
 • Peterbald brush – tonkijski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / tonkijskooki (akwamaryna). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 32 63/66 83
 • Peterbald brush – syjamski point – van /arlekin / bikolor / nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / syjamskooki (głęboko niebieski). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 33 63/67 83

Umaszczenia tabby pointed kotów rasy peterbald

 • Peterbald – tabby nieokreślony – burmski / tonkijski / syjamski point – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 21 31/32/33
 • Peterbald brush – tabby nieokreślony – burmski / tonkijski / syjamski point – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 21 31/32/33

Umaszczenia tabby pointed z białym kotów rasy peterbald

 • Peterbald – tabby nieokreślony – burmski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / burmskooki (złocistożółty). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 31 63/65
 • Peterbald – tabby nieokreślony – tonkijski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / tonkijskooki (akwamaryna). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 32 63/66
 • Peterbald – tabby nieokreślony – syjamski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / syjamskooki (głęboko niebieski). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 33 63/67
 • Peterbald brush – tabby nieokreślony – burmski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / burmskooki (złocistożółty). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 31 63/65 83
 • Peterbald brush – tabby nieokreślony – tonkijski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / tonkijskooki (akwamaryna). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 32 63/66 83
 • Peterbald brush – tabby nieokreślony – syjamski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / syjamskooki (głęboko niebieski). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r 33 63/67 83

Umaszczenia dymny pointed kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – dymny – burmski / tonkijski / syjamski point – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 31/32/33 83

Umaszczenia dymny pointed z białym kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – dymny – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – burmski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / burmskooki (złocistożółty). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 31 63/65 83
 • Peterbald brush – dymny – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – tonkijski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / tonkijskooki (akwamaryna). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 32 63/66 83
 • Peterbald brush – dymny – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – syjamski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / syjamskooki (głęboko niebieski). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 33 63/67 83

Umaszczenia srebrzysty tabby pointed kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – srebrzysty tabby – burmski / tonkijski / syjamski point – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 21 31/32/33 83

Umaszczenia srebrzysty tabby pointed z białym kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – srebrzysty tabby – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – burmski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / burmskooki (złocistożółty). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 21 31 63/65 83
 • Peterbald brush – srebrzysty tabby – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – tonkijski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / tonkijskooki (akwamaryna). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 21 32 63/66 83
 • Peterbald brush – srebrzysty tabby – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – syjamski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / syjamskooki (głęboko niebieski). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 21 33 63/67 83

Umaszczenia złocisty tabby pointed kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – złocisty tabby – burmski / tonkijski / syjamski point – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret. Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r y 21 31/32/33 83

Umaszczenia złocisty tabby pointed z białym kotów rasy peterbald (tylko brush)

 • Peterbald brush – złocisty tabby – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – burmski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / burmskooki (złocistożółty). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r y 01/02/03/09 21 31 63/65 83
 • Peterbald brush – złocisty tabby – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – tonkijski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / tonkijskooki (akwamaryna). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r y 01/02/03/09 21 32 63/66 83
 • Peterbald brush – złocisty tabby – van / arlekin / bikolor / nieokreślony – syjamski point – van/arlekin/bikolor/nieokreślony – czarny / niebieski / czekoladowy / liliowy / cynamonowy / płowy / rudy / kremowy / czarny szylkret / niebieski szylkret / czekoladowy szylkret / liliowy szylkret / cynamonowy szylkret / płowy szylkret – różnooki / syjamskooki (głęboko niebieski). Zapis w kodzie EMS: PEB n/a/b/c/o/p/d/e/f/g/h/j/q/r y 01/02/03/09 21 33 63/67 83

Podział peterbaldów na grupy wystawowe ze względu na umaszczenie (FIFe)

 • Grupa I – Koty białe; Koty czarne / niebieskie / czekoladowe / liliowe / cynamonowe / płowe jednolite; Koty czarne / niebieskie / czekoladowe / liliowe / cynamonowe / płowe agouti (tabby); Koty czarne / niebieskie / czekoladowe / liliowe / cynamonowe / płowe srebrzyste tabby (tylko brush); Koty czarne / niebieskie / czekoladowe / liliowe / cynamonowe / płowe złociste tabby (tylko brush).
 • Grupa II – Koty czarne / niebieskie / czekoladowe / liliowe / cynamonowe / płowe jednolite z białym; Koty czarne / niebieskie / czekoladowe / liliowe / cynamonowe / płowe agouti (tabby) z białym; Koty czarne / niebieskie / czekoladowe / liliowe / cynamonowe / płowe srebrzyste tabby z białym (tylko brush); Koty czarne / niebieskie / czekoladowe / liliowe / cynamonowe / płowe złociste tabby z białym (tylko brush).
 • Grupa III – Koty rude / kremowe / szylkretowe jednolite; Koty rude / kremowe / szylkretowe agouti (tabby); Koty rude / kremowe / szylkretowe srebrzyste tabby (tylko brush); Koty złociste tabby (tylko brush).
 • Grupa IV – Koty rude / kremowe / szylkretowe jednolite z białym; Koty rude / kremowe / szylkretowe rude / kremowe / szylkretowe agouti (tabby) z białym; Koty rude / kremowe / szylkretowe srebrzyste tabby z białym (tylko brush); Koty crude / kremowe / szylkretowe złociste tabby z białym (tylko brush).
 • Grupa V – Koty point; Koty tabby point; Koty point z białym; Koty tabby point białym; Koty dymne point (tylko brush); Koty srebrzyste tabby point (tylko brush); Koty złociste tabby point (tylko brush); Koty dymne point z białym (tylko brush); Koty srebrzyste tabby point z białym (tylko brush); Koty złociste tabby point z białym (tylko brush)

Tekst i zdjęcie: Jacek P. Narożniak

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *