Dlaczego warto mieć kota?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Zastanawiacie, czy powiększyć rodzinę o czworonożnego przyjaciela, ale nie jesteście całkowicie pewni, czy to dobry pomysł? Spróbuję zatem wyliczyć sobie wszystkie argumenty przemawiające za posiadaniem kota (a może dodacie coś od siebie?).

Koty są piękne, niezwykłe i tajemnicze

Natura nie poskąpiła kotom urody! Eleganckie, o idealnych proporcjach ciała. Poruszają się z dużą gracją. A przy tym są szybkie, zwinne, potrafią skakać i wspinać się. Dla nas, ludzi, ważne jest również to, że istnieje wiele różnych kocich ras, dzięki czemu możemy wybrać zwierzę, które najbardziej odpowiada nam pod względem urody (i zachowania oczywiście!).

Koty należą też do najlepiej uzbrojonych drapieżników, dzięki ostrym kłom i pazurom, co oczywiście nie wpływa na ich urodę (a może wpływa?), ale przyczynia się do ogólnej doskonałości futrzaków. Zdolności łowieckie zwiększają również wyczulone zmysły i szybkość reakcji oraz wspomniana wyżej sprawność fizyczna.

Nie można również zaprzeczyć, że jest coś tajemniczego w naszych pupilach; jakaś magia. Nie żebym wierzył w zabobony, czy takie tam, ale chyba jednak rozumiem, dlaczego przesądni, dawni i współcześni mieszkańcy świata przypisywali i przypisują kotom magiczne właściwości – nie zawsze złe! Spójrzcie swemu mruczkowi głęboko w oczy, a z pewnością zrozumiecie, o czym mówię!

Koty korzystnie wpływają nasze zdrowie psychiczne i fizyczne

Każdy kociarz wie, że nie ma nic lepszego na stargane nerwy, jak mruczenie czworonożnego przyjaciela, leżącego na kolanach. Ponoć dowiedziono nawet naukowo, że głaskanie kota stymuluje wydzielenie się w naszych organizmach oksytocyny – ważnego neuroprzekaźnika, uczestniczącego w wyzwalaniu przyjemnych doznań i odgrywającego kluczową rolę w tworzeniu więzi międzyludzkich.

Obecność kota w naszym życiu może pomóc zwalczyć największą nawet depresję! Choćby dlatego, że przy futrzaku nie sposób się nudzić. Ciągle wpadają mu do głowy dziwne pomysły. A nam pozostaje tylko świetnie się bawić, obserwując jego szaleństwa. Do tego dochodzi jeszcze odpowiedzialność za żywe stworzenie, które jest od nas uzależnione. Nie ma czasu na smutki, gdy trzeba zadbać o futrzaka! Osoby samotne mogą dzięki niemu poczuć się znów potrzebne!

Naukowcy stwierdzili ponadto, iż obcowanie z kotem uspokaja, obniża stężenie cholesterolu, korzystnie wpływa na ciśnienie krwi oraz długość i jakość snu, a także zachęca do aktywności fizycznej, dzięki czemu ryzyko zawału serca u kociarzy jest o 40% mniejsze niż u ludzi nieposiadających futrzaka. Właściciel kotów rzadziej też miewają udary. A dzieci, które wychowują się ze zwierzakiem są bardziej odporne na liczne choroby, na alergie i astmę

Rodziców powinno ucieszyć także to, iż opiekując się kotem dziecko uczy się odpowiedzialności, systematyczności, empatii… Po prostu wyrasta na lepszego człowieka. Oczywiście naszym zadaniem jest wspomóc potomka, zwłaszcza bardzo małego, dając mu przykład, jak trzeba troszczyć się o zwierzę.

Koty uczą nas porządku

To wcale nie żart! Futrzaki naprawdę mogą nauczyć nas porządku. Nie wierzycie? Spróbujcie zostawić na wierzchu świeżo wyprane i wyprasowane ciuchy! Szybko przestaną być takie czyste i wyprasowane, gdy kot zrobi sobie z nich legowisko.

Koty przywiązują się do człowieka

Wbrew stereotypom, koty potrafią bardzo mocno przywiązać się do opiekuna. Na miłość czworonoga trzeba sobie jednak zasłużyć, cierpliwością i odpowiednim postępowaniem. Zdobyć zaufanie futrzaka nie jest wcale łatwo. Jeśli jednak uda nam się przekonać go do siebie, pozostanie nam wierny do końca swojego życia.

Koty nie wymagają szczególnej opieki

Z pewnością koty wymagają mniej zaangażowania niż psy, choćby dlatego, iż nie trzeba ich wyprowadzać na spacer ani szkolenia (co nie znaczy, że nie można ich niczego nauczyć). Ogólnie mówiąc futrzaki nie mają dużych wymagań. Dobre jedzenie, ciepłe miejsce do spania, codzienne pieszczoty i trochę zabawy, by się nie nudziły.

Wbrew pozorom koty nie potrzebują też dużych przestrzeni; jeśli trzeba, przywykną do życia nawet w małym miejskim mieszkaniu (w przeciwieństwie do psów, mruczące czworonogi mogą wykorzystywać trzeci wymiar, wskakując na szafy, co zwiększa ich powierzchnię życiową.

Koty zazwyczaj nie narzucają nam swojego towarzystwa. I choć możemy tu obserwować różnice osobnicze i rasowe, futrzaki są znacznie mniej absorbujące niż przeciętny pies. Nie znaczy to oczywiście, że możemy zainteresowanie nimi ograniczyć do karmienia i okresowych wizyt u weterynarza!

Koty są idealnymi towarzyszami dla ludzi dużo pracujących i prowadzących nieregularny tryb życia, gdyż lepiej od psów znoszą samotność. Mniej lub bardziej, ale jednak potrzebują naszego towarzystwa!

O wiele łatwiej też znaleźć opiekę do kota niż do psa, gdy chcemy wyjechać na wakacje. Właśnie z powyższych powodów. W ostateczności, gdy nie ma innego wyjścia, ktoś może do nich tylko raz dziennie przychodzić, by je nakarmić i trochę pomiziać. Psom trzeba zapewnić więcej towarzystwa, nie mówiąc o spacerach. Jak to powiedział Desmond Morris, samotny pies jest głęboko nieszczęśliwy – samotny kot po prostu ma święty spokój.

Koty są względnie tanie w utrzymaniu

Wiem, że niektórzy opiekunowie wydają na swoje zwierzaki fortunę, ale obiektywnie rzecz biorąc nie jest to konieczne. Nie musimy przecież kupować najdroższych kocich akcesoriów, które zresztą będą służyć nam przez długi czas; nawet przez całe życie kota – jest to więc wydatek jednorazowy.

Z pewnością warto inwestować w dobrej jakości karmę dla kotów. Wiadomo przecież, że dieta wpływa na zdrowie i rozwój organizmu futrzaka. Zresztą zwierzaki nie jedzą jej jednak aż tak dużo – mają przecież małe rozmiary.

Koty mogą być za darmo

Owszem za rasowego kociaka trzeba zapłacić, mniej lub więcej. Jeśli jednak nie zależy nam na rodowodzie, zwierzaka możemy mieć za przysłowiową złotówkę lub wręcz za darmo. Wystarczy odwiedzić najbliższe schronisko dla zwierząt, a nawet uważnie rozglądać się na ulicy, czy los nie postawi na naszej drodze jakąś kocią sierotę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Dlaczego warto mieć kota?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *