To pierwotna postać kuwety dla kota. Pierwsze kocie toalety, jakich zaczęli używać kociarze należały do tej kategorii. Oczywiście były dużo prostsze, nie tak ozdobne, jak bywają dzisiaj. By skusić klienta i wyprzedzić konkurencję, producenci wymyślają coraz to nowe odmiany tych produktów. Dlatego niektóre modele cechują się wymyślnymi kształtami lub wytworzone są z nietypowych surowców. Oczywiście nie brakuje modeli o prostych liniach – klasycznych. Jakie otwarte kuwety dla kotów znajdziemy na rynku zoologicznym? Czym cechują się te kocie toalety?
Czym jest otwarta kuweta dla kotów?
Główną cechą kocich toalet tego typu jest brak dachu – właśnie dlatego zwiemy je kuwetami otwartymi. To właśnie ta właściwość wpływa na inne cechy tych produktów; na ich wady i zalety.
Zalety i wady otwartych kuwet dla kotów
Zacznijmy może od wad otwartych kuwet dla kotów. Moim zdaniem, możemy wymienić trzy. Pierwszą jest to, że kotom, które lubią grzebać w kuwecie, łatwiej wysypywać z nich żwirek na podłogę. „Proceder” ten ogranicza specjalna ramka, w jaką wyposażone są niektóre otwarte kuwety lub wyjątkowo wysokie krawędzie, jakie posiadają inne modele.
Kolejną wadą kocich toalet z tej kategorii jest to, że widać ich zawartość, a to nie jest zbyt estetyczne. Widok kocich nieczystości może szczególnie razić, jeśli kuweta stoi w wyeksponowanym miejscu, np. na przedpokoju. Nie da się również ukryć, że z otwartej kuwety dla kotów często dolatują brzydkie zapachy, co jest trzecią wadą tych produktów.
Jeśli chodzi o zalety otwartych kuwet dla kotów, osobiście widzę tylko jedną: kotom łatwiej się dostać do środka. Ma to duże znaczenie w przypadku futrzaków, które nie nawykły jeszcze do korzystania z kociej toalety; dopiero uczą się tej sztuki. Najczęściej są to kocięta, ale zdarzają się również dorosłe osobniki, które nigdy wcześniej tego nie robiły. W przypadku kociąt ważna jest również wysokość krawędzi kuwety – zbyt duża utrudnia im dostanie są do środka.
Rodzaje otwartych kuwet dla kotów
Wydaje się, że trudno o duży wybór modeli w przypadku czegoś tak prostego, jak otwarta kuweta dla kotów. A jednak asortyment tych produktów jest bardzo zróżnicowany. Wszystkie dostępne na rynku zoologicznym otwarte kocie toalety możemy podzielić na kilka podstawowych typów, biorąc pod uwagę różne kryteria.
Otwarte kuwety z ramką lub bez ramki
Jak już wspomniałem, niektóre modele otwartych kuwet dla kotów posiadają nakładkę w postaci specjalnej ramki. Tworzy ona swoisty kołnierze dookoła krawędzi, którego zadaniem jest ograniczyć wyrzucanie przez kota żwirku z kuwety.
Obok kuwet z ramką istnieją otwarte kuwety bez ramki. Ten typ kocich toalet, co łatwo się domyślić, sprzyja wysypywaniu żwirku przez koty. Z pewnością dlatego nie są one zbyt popularne.
Otwarte kuwety o różnych kształtach i różnej wielkości
To, co chyba najbardziej rzuca nam się w oczy, to kształt kuwety dla kotów. Najbardziej klasyczną formę mają kocie toalety o kształcie pudełek z prostokątnym dnem. Tak wyglądały pierwsze kuwety dla kotów, czyli zaadaptowane do tego celu kuwety fotograficzne. Było to w dawnych czasach, w których nikt w Polsce nie słyszał nawet o czymś takim, jak specjalne żwirki dla kotów – sypało się futrzakom piasek z podwórkowej piaskownicy.
Otwarte kuwety dla kotów przyjmują również inne kształty, np. owalne lub okrągłe. Praktyczne są tzw. kuwety narożne, które mają dno trójkątne – przeznaczane są do stawiania w kątach mieszkania. Na rynku znajdziemy również modele o bardziej niezwykłych kształtach, np. przypominające kosze na zakupy.
Oczywiście otwarte kocie toalety różnią się również między sobą wysokością rantów i wielkością (od małych kuwetek dla kociaków do wielkich kuwet dla dorosłych przedstawicieli dużych ras kotów).
Otwarte kuwety z różnych materiałów
Tworzywo sztuczne – to jest materiał, z którego wytwarza się większość otwartych kuwet dla kotów. Jest to bowiem surowiec lekki i dający się dowolnie formować. Wyprodukowane z niego kocie toalety łatwo utrzymać w czystości.
Otwarte kuwety dla kotów wytwarza się również z innych, mniej „tradycyjnych” materiałów. Na uwagę zasługują na przykład kuwety ceramiczne. Niektóre z nich są wyjątkowo atrakcyjne z wyglądu. To produkty dla prawdziwych koneserów, ale stosunkowo ciężkie, co zdecydowanie utrudnia ich mycie (z drugiej strony, ceramiczną powierzchnie łatwo się czyści).
Na uwagę zasługują jeszcze otwarte kuwety wykonane z impregnowanych tkanin oraz… z tektury. Te pierwsze są typowymi turystycznymi kuwetami dla kotów – są lekkie i składane, więc bez problemu można je zapakować do torby czy walizki (nie zabierają dużo miejsca.
Jeszcze bardziej niezwykłe są otwarte tekturowe kuwety dla kotów (zwane ekologicznymi kuwetami). Wyposażone są w specjalną wkładkę, która chroni je przed moczem, ale i tak nie są to trwałe produkty. Stosunkowo szybko się niszczą, więc trzeba je wymieniać. Niewątpliwą ich zaletą jest całkowita biodegradowalność.
Otwarte kuwety żwirowe lub bezżwirowe
Zdecydowana większość otwartych kuwet dla kotów wymaga zastosowania żwirku. Na rynku zoologicznym możemy jednak znaleźć kocie toalety, których nie trzeba wypełniać ściółką.
Te tzw. bezżwirowe kuwety dla kotów posiadają specjalne wkładki z otworami, przez które przelatuje mocz, gromadzący się na dnie kuwety. Zaletą tych produktów jest to, że nie trzeba ponosić kosztów związanych z zakupem kocich żwirków, wadą zaś konieczność sprzątania ich zaraz po tym, jak kot z nich skorzysta – unoszący się z nich odór może być nie do wytrzymania.
Nie wszystkie futrzaki chcą korzystać z bezżwirowych kuwet dla kotów.
Otwarte kuwety z sitkiem lub bez sitka
Niektórzy producenci, by ułatwić kociarzom sprzątanie kuwety (i skusić do zakupy ich produktu), wypuszczają na rynek modele wyposażone w specjalne sita. Służą one do przesiewana kociego żwirku – na sitku pozostają odchody i grudki zbrylonej ściółki. Używając tych kuwet nie musimy używać łopatki do wyjmowania nieczystości z kociej toalety.
Większość wszakże modeli otwartych kuwet dla kotów wymaga używania łopatki. Mają one jednak tę przewagę nad wyżej zaprezentowanymi wyrobami, że nie musimy przejmować się wielkością ziaren żwirku, który do nich sypiemy. W kuwetach z sitkiem, wielkość ziaren ściółki musi być mniejsza od wielkości oczek w sitku.
Otwarte kuwety zwykłe lub samoczyszczące się
Absolutną wygodę użytkowania mają właścicielom futrzaków zapewnić otwarte kuwety samoczyszczące się. Mówiąc szczerze, tylko niektóre modele naprawdę same się czyszczą (istnieją nawet kuwety, które same usuwają kocie nieczystości do kanalizacji). Większość toalet tego rodzaju wymagają jednak ingerencji człowieka – choć i one posiadają wbudowany mniej lub bardziej skomplikowany mechanizm do przesiewania żwirku dla kota oraz szufladę na odpady.
Obok tych mniej lub bardziej zaawansowanych technologiczne urządzeń na rynku zoologicznym znajdziemy oczywiście zupełnie zwykłe otwarte kuwety dla kotów. I tych jest najwięcej. Mimo, że wymagają tradycyjnej obsługi, doskonale się sprawdzają, a ich ogromny asortyment pozwala wybrać model, który najbardziej nam odpowiada.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com