Zamknięte kuwety dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Zamknięte kuwety dla kotów – zwane również krytymi kuwetami dla kotów – to drugi podstawowy typ kocich toalet,  obok kuwet otwartych, o których pisałem wcześniej. Te, o których chcę opowiedzieć w tym poście uważam za znacznie lepsze od tamtych – dlaczego, wyjaśnię w dalszej części tego artykułu. Jakie zalety – i wady – posiadają kryte kuwety dla kotów? I jakie ich rodzaje znajdziemy w sklepach zoologicznych?

Czym jest zamknięta kuweta dla kotów?

Charakterystyczną cechą zamkniętych kuwet dla kotów jest to, że posiadają dach – dlatego nazywane są również krytymi kuwetami. Produkty tego typu przypominają nieco budki różnych kształtów i rozmiarów.

Zalety i wady zamkniętych kuwet dla kotów

Przykrycie kociej kuwety dachem był doskonałym pomysłem, na który wpadli producenci tych elementów wyprawki dla kota. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu nie tylko nie widać, co znajduje się w środku – zaraz po tym, jak nasz pupil z toalety skorzysta – ale też zmniejsza się emisja odoru kociego moczu i kału. Z zamkniętej kuwety futrzaki wysypują też znacznie mniej żwirku, gdy zakopują swoje nieczystości.

Jedyną moim zdaniem wadą zamkniętych kuwet dla kotów jest to, że niektóre futrzaki mogą bać się z nich korzystać. Produkty te nie bardzo nadają się też dla zwierzaków, które dopiero uczą się załatwiania w kociej toalecie – szczególnie małe kocięta miewają problemy z odnalezieniem wejścia. Takim futrzakom lepiej kupić kuwetę otwartą.

Rodzaje zamkniętych kuwet dla kotów

Asortyment zamkniętych kuwet dla kotów jest tak szeroki, że każdy kociarz znajdzie coś, co jemu i jego podopiecznemu odpowiada. Wszystkie modele tych produktów możemy podzielić na kilka podstawowych typów, stosując różne kryteria.

Zamknięte kuwety z drzwiczkami i bez drzwiczek

Dwa podstawowe typy krytych kuwet dla kotów. O ile mi wiadomo, początkowo wszystkie modele nie posiadały drzwiczek. Dopiero z czasem zaczęto wypuszczać na rynek wersje zamkniętych toalet z wahadłowymi drzwiczkami. Zaletą tego typu kuwet jest to, drzwiczki dodatkowo ograniczają emisje brzydkich zapachów oraz wysypywanie żwirku na podłogę. Niestety niektóre futrzaki boją się drzwiczek i nie chcą wchodzić do toalety – na szczęście takich zwierząt raczej nie ma zbyt dużo.

Zamknięte kuwety z filtrem i bez filtra

Do wyboru mamy także kuwety z filtrem lub kuwety bez filtra. Jest to filtr, w którym montuje się wkłady pochłaniające brzydkie zapachy. Kolejne rozwiązanie ograniczające odór moczu i kału.

Zamknięte kuwety o różnych kształtach i różnej wielkości

Pierwsze kryte kuwety dla kotów miały proste kształty sześcio ściennych pudełek. Później pojawiły się kuwety narożne – o trójkątnym dnie. Obecnie wytwarza się kocie toalety o najróżniejszych kształtach, np. jaj czy kul. Wybór konkretnego modelu to kwestia gustu, najważniejsze by dobrać rozmiar produktu do wielkości pupila.

Zamknięte kuwety z wejściem z boku i z wejściem u góry

Większość zamkniętych kuwet dla kotów posiada wejście z boku. Na rynku zoologicznym dostępne są jednak również modele, w których otwór wejściowy znajduje się na dachu toalety.

Zamknięte kuwety z sitem lub bez sita

Do wyboru mamy jeszcze zamknięte kuwety wyposażone w specjalne sitka, które ułatwiają sprzątanie oraz modele bez nich. Kocie kuwety z sitem cechują się wielowarstwowym dnem – w jednym z nich znajduje się wspomniane sito, służące do przesiewania kociej ściółki.

Zamknięte kuwety zwykłe lub samoczyszczące się

Większość kocich toalet czyścimy ręcznie, istnieją jednak samoczyszczące się kuwety dla kotów. To chyba ostatni wynalazek producentów akcesoriów dla kotów. Mówiąc szczerze, tylko niektóre z tych produktów naprawdę same się automatycznie czyszczą, wszystkie jednak posiadają zainstalowany mechanizm przesiewający żwirek.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Zamknięte kuwety dla kotów”

  1. Zauważyłam że duża część osób posiadajace kryte kuwety nie utrzymuje ich właściwej higieny i porządku. Brzydko mówiąc sprzątają raz na kilka dni…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *