Krótkie nogi u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Skrócenie kończyn u kotów jest odmianą karłowatości. U naszych futrzaków, podobnie jak u ludzi, możemy wyróżnić kilka forma tej wady genetycznej, ale ta jest najbardziej popularna stanowiła podstawę do stworzenia rasy munchkin (patrz muchkin krótkowłosy). Piszę „wady”, ponieważ tak właśnie krótkie nogi u kotów postrzegane są przez większość kociarzy.

Skąd się biorą koty na krótkich łapkach?

O ile mi wiadomo, skrócenie kończyn, jakie możemy obserwować u przedstawicieli rasy munchkin jest skutkiem spontanicznej mutacji, która występuje w populacji kotów względnie często. Zmutowany allel jest dominujący a zapisujemy go jako Mk..

Oponentem allelu Mk jest recesywny allel mk, który warunkuje normalny rozwój kończyn. Oznacza to, że koty o genotypie mkmk mają zwykłe, długie nogi, a koty o genotypie MkMk lub genotypie Mkmk kończyny skrócone. Przynajmniej tak jest w teorii.

Problemy zdrowotne kotów o krótkich łapkach

W praktyce bowiem wszystkie koty munchkin mają genotyp Mkmk, czyli są heterozygotami pod względem tej cechy. Dzieje się tak dlatego, że allel Mk jest letalny w homozygocie, czyli kocięta o genotypie MkMk umierają jeszcze w okresie płodowym1.

Moim zdaniem jest to dość poważny problem – więcej nie trzeba. Czy prócz tego skrócenie kończyn wiąże się z jakimiś innymi problemami. Nie słyszałem, by do tej pory wykryto jakieś nieprawidłowości.

Hodowcy i opiekunowie munchkinów twierdzą, że są to koty pełne życia i energii. Krótkie nogi nie upośledzają ich zdolności poruszania się, choć munchkiny nie są rzecz jasna tak skoczne jak ich długonodzy kuzyni. Podobno potrafią jednak szybko biegać i polować, ale jestem przekonany, w starciu z pobratymcami o normalnych nogach miałyby niewielkie szanse.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation
(MNS Rosa Sunny Fairies)
[CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Przypisy:

1. Joanna Zapała: Munchkin – kot o skarlałych kończynach. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 6(22) czerwiec 2007. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź.

Blue_Bis Baner

2 Odpowiedzi do “Krótkie nogi u kotów”

  1. Chyba mój sąsiad ma kota – karła. To kotek ponoć około półroczny, który jest okrągłą kulką na krótkich nóżkach. Akurat mam półrocznego dachowca, który jednak ma zupełnie inne proporcje. Tamten kot to też dachowiec, przywieziony ze wsi, więc żaden munchkin. Zafrapował mnie wygląd tego kota, więc pogrzebałam. Nie miałam pojęcia, że u kotów karłowatość występuje w miarę często! A sąsiad chwali kota, że świetnie poluje na myszy w ogrodzie!:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *