Munchkin krótkowłosy

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Trzeba przyznać, że to dość niezwykle wyglądający kot, ten munchkin krótkowłosy. Kot o krótkich łapkach, niczym jamnik. Wiem, że niektórym ludziom rasa ta bardzo się podoba, ja jednak mam mieszane uczucia. Krótkonożny kot to trochę jak sucha woda. Rasa nie jest uznana przez FIFe.(zaktualizowano 12 grudnia 2020)

(Uwaga: angielskie słowo „munchkin” po polsku wymawiamy „manczkin”. Zastawiałem się, czy nie użyć polskiej wersji nazwy rasy, gdyż staram się unikać obcojęzycznych wyrazów, jeśli mogę. Zdecydowałem się jednak zostawić formę oryginalną, gdyż rasa ta jest jeszcze bardzo mało znana w Polsce i w większości publikacji właśnie ta forma widnieje.)

Międzynarodowa nazwa rasy munchkin krótkowłosy (dodano 31 marca 2018)

Oficjalna nazwa tej rasy brzmi Munchkin Shorthair.

Organizacje, które uznają rasę munchkin krótkowłosy

Rasa munchkin krótkowłosy jest uznana przez: ACF CCC of A, CFF, LOOF, SACC, TICA, WCF.

Zapis rasy munchkin krótkowłosy w kodzie EMS (WCF)

W kodzie EMS koty rasy munchkin krótkowłosy zapisujemy trzema dużymi literami: MNS

Pochodzenie munchkina krótkowłosego

Skrócenie kończyn u munchkinów krótkowłosych jest efektem spontanicznej mutacji genetycznej. Nie jest ona czymś niezwykłym. Podobne mutacje pojawiają się również u innych gatunków zwierząt i oczywiście u ludzi. Tyle, że w przypadku ludzi uważa się ja za wadę genetyczną i zastanawia się, jak ją leczyć, u kotów zaś stała się podstawą do stworzenia nowej rasy.

Początek rasie dała bezdomna kotka, znaleziona w 1983 roku w mieście Rayville w Luizjanie przez hodowczynię kotów Sandrę Hochenedel. Kotka, która otrzymała imię Blachberry, cechowała się dziwnymi krótkimi łapkami i była w ciąży. Gdy urodziła, wśród jej potomstwa znalazły się kocięta, które odziedziczyły po matce tę niezwykłą cechę. Mogły więc wziąć udział w programie zmierzającym do utworzenia nowej rasy. Prócz krótkowłosej, hodowcy uzyskali również odmianę długowłosą.

Krótkonożne koty otrzymały nazwę munchkin, co w języku angielskim jest określeniem używanym w odniesieniu do ludzi o bardzo niskim wzroście. Wzięto ją jednak z filmu pt. Czarnoksiężnik z Oz (a może z książki o tym samym tytule?), od nazwy plemienia karłowatych ludzi, będących jednymi z mieszkańców tej magicznej krainy.

Wygląd munchkina krótkowłosego

Pod wieloma względami munchkin krótkowłosy jest całkowicie normalnym kotem, który niczym specjalnym by się nie wyróżniał, gdyby ich skrócone kończyny. Dzięki tej niezwykłej cechy Munchkin może wzbudzać i wzbudza wiele kontrowersji. W odczuciu licznych miłośników kotów jest to deformacja, która nie powinna być utrwalana. Zwolennicy rasy mogą z kolei argumentować, iż przecież wiele istnieje krótkonożnych ras psów, hodowanych od setek lat, które mają się dobrze.

Charakter i zachowanie munchkina krótkowłosego

Munchkiny są kotami łagodnymi, wesołymi i towarzyskimi. Uwielbiają zabawy z opiekunem. Są bardzo tolerancyjne wobec innych zwierząt i dzieci. Jako zwierzaki o krótkich nogach nie są tak skoczne jak ich długonodzy kuzyni. Prowadzą zatem głównie naziemny tryb życia, po podłodze poruszają się jednak bardzo sprawnie. Munchkiny mają interesujący nawyk przysiadania na tylnych nogach i unoszenia ciała, czyli robienia tzw. słupka.

Problemy zdrowotne u munchkina krótkowłosego

Kontrowersje wokół munchkinów dotyczą również ewentualnych problemów zdrowotnych z kręgosłupem, podobnych do tych, jakie miewają jamniki, a które są bezpośrednim skutkiem karłowatości kończyn.

Obrońcy rasy zaprzeczają, jakoby problemy zdrowotne były w jakikolwiek sposób powiązane z dziwnym kształtem munchkin; mówią, że kręgosłup kota jest naturalnie bardziej elastyczny od psich i że fakt ten zapobiega jakimkolwiek tendencją do problemów z grzbietem.

Catherine Davidson: Ilustrowana Encyklopedia Koty domowe. BUCHMANN Sp. z o.o., Warszawa 2008

Całkiem możliwe, iż faktycznie przedstawiciele tej rasy są bardzo żywotni. Czytałem jednak, iż dominujący allel, który wpływa na skrócenie kończyn jest letalny w homozygocie. Oznacza to, że wszystkie munchkiny są heterozygotami pod względem krótkich nóg, ponieważ osobniki homozygotyczne nie rodzą się.

Pielęgnacja munchkina krótkowłosego

Munchkiny krótkowłose wymagają standardowych zabiegów pielęgnacyjnych. Szczotkowanie od czasu do czasu, przycinanie pazurków, okresowe kontrole weterynaryjne oraz dobry pokarm. A przede wszystkim dużo ludzkiego towarzystwa.

Standard rasy munchkin krótkowłosy (WCF)

  • Wielkość munchkina krótkowłosego – Średniej wielkości, umięśniony kot.
  • Głowa munchkina krótkowłosego – W kształcie zmodyfikowanego klina o łagodnie zaokrąglonych konturach. Wielkość proporcjonalna do ciała. Czoło płaskie, profil uwidacznia niewielki stop. Nos średniej długości. Kufa o zaokrąglonych konturach. Broda tworzy pionowa linię z lusterkiem nosa.
  • Uszy munchkina krótkowłosego – Wielkość proporcjonalna do głowy. Szerokie u podstawy, o zaokrąglonych końcach. Osadzone prosto. Tolerowane pędzelki na czubkach
  • Oczy munchkina krótkowłosego – W kształcie migdałów. Otwarte i czujne. Szeroko rozstawione, lekko skośne do nasady ucha. Wszystkie kolory oczu dopuszczalne.
  • Ciało munchkina krótkowłosego – Korpus lekko wydłużony. Kościec średni. Klatka piersiowa jest dobrze zaokrąglona. Mocne biodra.
  • Nogi munchkina krótkowłosego – Znacznie skrócone. Kończyny tylne dłuższe od przednich. Łapy jędrne i zaokrąglone, skierowane do przodu.
  • Ogon munchkina krótkowłosego – Umiarkowanie gruby, zwęża się do zaokrąglonego końca.
  • Futro munchkina krótkowłosego – Średnio krótkie. Błyszczące. Nie przylega do ciała w każdych warunkach pogodowych. Umiarkowanie rozwinięty podszerstek.
  • Umaszczenie munchkina krótkowłosego – Dopuszczalne wszystkie kolory i rysunki.
  • Wady u munchkina krótkowłosego – Krótkie, krępe ciało. Okrągła głowa. Zadarty lub zbyt długi nos.
  • Wady u munchkina krótkowłosego – Wygięte nogi.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Sasha Krotov (Own work) [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *