Kot bombajski

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Kot bombajski jest pięknym zwierzęciem o błyszczącym czarnym futrze. Budową ciała przypomina kota burmskiego, od którego się zresztą wywodzi. Rzadko się o tym wspomina w polskich publikacjach felinologicznych, ale istnieją dwie „wersje” tej rasy: brytyjska i amerykańska, które są często ze sobą mylone. Brytyjski kot bombajski nazywany bywa również kotem azjatyckim czarnym.

Międzynarodowa nazwa rasy kot bombajski (dodano 31 marca 2018)

Międzynarodowe organizacje felinologiczne rejestrują tę rasę pod nazwą Bombay.

Organizacje, które uznają rasę kot bombajski (zaktualizowano 31 marca 2018)

 • Spośród organizacji zrzeszonych w World Cat Congress (WCC) rasę kot bombajski (azjatycki czarny) uznają: GCCF, SACC, WCF. Wśród klubów spoza WCC koty te uznają: LOOF.
 • Spośród organizacji zrzeszonych w World Cat Congress (WCC) rasę kot bombajski amerykański uznają: ACF, CFA, CCC of A, NZCF, TICA. Wśród klubów spoza WCC koty te uznają: ACFA, CFF, CCA-AFC, FFE.

Zapis rasy kot bombajski w kodzie EMS (zaktualizowano 31 marca 2018)

W kodzie EMS rasę kot bombajski zapisujemy:

 • WCF – trzema dużymi literami: BOM
 • LOOF – trzema dużymi literami: BOS

Pochodzenie kota bombajskiego (zaktualizowano 31 marca 2018)

Amerykańska wersja bombajskiego wystąpiła jako pierwsza. Została stworzona przez Nicki Homer, hodowczyni z Louisville w stanie Kentucky, która chciała stworzyć kota burmskiego o czarnej jak smoła sierści. Kot będący rezultatem jej programu był, jak dumnie powiedziała, „miedzianooką mini panterą z futrem jak lakierowana skóra”.

Catherine Davidson: Ilustrowana Encyklopedia Koty domowe. BUCHMANN Sp. z o.o., Warszawa 2008

Kot bombajski z założenia miał być miniaturową wersją indyjskiej czarnej pantery – stąd nazwa rasy, która pochodzi od nazwy jednego z największych miast Indii. By osiągnąć ten cel, Nicky Homer korzyła koty burmskie z amerykańskimi krótkowłosymi. Zapoczątkowany przez nią w 1965 roku program hodowlany zakończył się sukcesem i uznaniem przez kluby amerykańskie nowej rasy.

Brytyjska wersja kota bombajskiego pojawiła się w latach osiemdziesiątych XX wieku i uznawana jest za jednego z przedstawicieli tzw. grupy azjatyckiej, która obejmuje koty w typie burmskim, ale o innych umaszczeniach niż burmski point. Do kotów azjatyckich zaliczamy między innymi burmillę oraz tiffanie. Bezpośrednimi przodkami grupy azjatyckiej były: burmska liliowa kotka oraz perski szynszylowy kocur oraz czwórka ich dzieci, które przyszły na świat w 1981 roku.

A teraz pewna ciekawostka. Jestem przekonany, że gdy pisałem ten artykuł, w spisach ras CCC of A oraz NZCF wymieniony był jeszcze kot bombajski australijski, kiedy jednak dziś zajrzałem na strony tych klubów, takiej rasy już nie mogę znaleźć.(dodane 31 marca 2018)

Charakter i zachowanie kota bombajskiego

Kot bombajski uchodzi za przyjaznego, wesołego i aktywnego zwierzaka.

Mówi się, że jeśli chcesz psa, kota lub małpę, a wszystko w jednym psotnym opakowaniu, wówczas Bombaj to rasa dla ciebie. Mogą być nauczone chodzić na smyczy i ą wymyślać nowe zabawy z ludźmi, z którymi żyją. Bombajskie są sympatycznymi, czułymi i inteligentnymi towarzyszami. Doskonale dostosowują się do trybu życia człowieka i zwykle dogadują się z dziećmi oraz z innymi domowymi zwierzętami.

About the Bombay. Strona internetowa Cat Fanciers Association (FCA)

Pielęgnacja kota bombajskiego

Opieka nad kotem bombajskim nie sprawia większych problemów. Dobra karma, towarzystwo człowieka, zabawy – generalnie wszystko, czego potrzebuje każdy futrzak. Utrzymanie okrywa włosowej kotów bombajskich wymaga minimalnego wysiłku – regularne czesanie go gumową rękawicą do czesania wystarczy.

Standard rasy kot bombajski (WCF)

Kot bombajski ma budowę kota burmskiego, choć poszczególne jego „odmiany” różnią się od siebie szczegółami anatomii – amerykańska wersja odpowiada amerykańskiemu typowi kota burmskiego a brytyjska – brytyjskiemu. Rasa nie jest uznana przez FIFe, więc poniżej prezentuję standard WCF, która to federacja ma również swoich przedstawicieli w Polsce.

 • Wielkość kota bombajskiego – Średnia
 • Głowa kota bombajskiego – Zaokrąglona, krótka i szeroka. Kontury nie wykazują żadnych ostrych kątów. Profil jest wyraźnie zakrzywiony. Broda i żuchwa mocne.
 • Uszy kota bombajskiego – Średniej wielkości, lekko pochylone do przodu. Szerokie u podstawy z lekko zaokrąglonymi czubkami. Szeroko rozstawione.
 • Oczy kota bombajskiego – Duże, okrągłe i szeroko rozstawione. Kolor od złocistego do ciemno-pomarańczowego, preferowany ciemno-pomarańczowy.
 • Ciało kota bombajskiego – Średniej wielkości i muskularne. Ani grube, ani nie wydłużone i bardzo ciężkie.
 • Nogi kota bombajskiego – Średniej długości, łapy są zaokrąglone.
 • Ogon kota bombajskiego –Średniej długości z lekko zaokrągloną końcówką.
 • Futro kota bombajskiego – Bardzo krótkie, delikatne i jedwabiste. Leży blisko ciała.
 • Umaszczenie kota bombajskiego – Włosy w błyszczącym czarnym kolorze, jednolicie zabarwione od korzenia do czubka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Bombaycats (Own work)
[CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Kot bombajski”

 1. Uwielbiam pana blog. Tylko u pana na stronie kot bombajski wyglada jak kot bombajski ( ma miedziane tęczówki ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *