Żywienie kociąt na etapie odstawiania

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Odstawianiem nazywamy okres życia kociąt, w którym z odżywania się mlekiem matki przechodzą na stały pokarm. To bardzo ważny etap, gdyż w kocim organizmie odbywa się mała rewolucja – układ pokarmowy uczy się trawić różnorodne pożywienie. Hodowcy kotów rasowych wypracowali różne sposoby karmienia kociąt na etapie odstawiania. Ja podzielę się z Wami swoim własnym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Mleko, kaszki na mleku dla kociąt na etapie odstawiania?

Dokarmiać kocięta zaczynam, gdy ukończą 3-4 tydzień życia, ponieważ w tym okresie wyrzynają im się zęby. Nie zmuszam ich jednak do przyjmowania pokarmu, który im podaję. Jeśli nie chcą jeść, daje im spokój i ponawiam próbę dzień, dwa później. Maluchy bowiem rozwijają się w różnym tempie, do czego się dostosowuję. Od jakich pokarmów zaczynam dokarmianie?

W wielu źródłach pisanych, zwłaszcza tych dawniejszych, autorzy proponują, by etap odstawiania kociąt zacząć od podawanego w miseczce mleka, które nieco później zostaje zastąpione kaszką manną na mleku; lub od razu od kaszki. Ja tego nie robię!

Doszedłem do wniosku, iż podawanie mleka czy kaszki nie jest właściwe. Dlaczego? Zacznijmy od tego, że krowie mleko nie jest najzdrowszym pokarmem dla kociąt. Owszem w sklepach zoologicznych dostępne są już całkiem niezłe substytuty kociego mleka, ale czy podawanie ich w okresie odstawiania ma sens?

Na tym etapie swojego życia kocięta mają nauczyć się przyjmować stały pokarm. Po co zatem karmić je płynem? Zwłaszcza, iż nadal ssą jeszcze matczyne sutki! Czy dlatego, że mleko, do którego są przyzwyczajone, skusi je pobierania pokarmy z miseczki? I bez niego opanują sztukę jedzenia z miski.

A kaszka manna na mleku? Może być bardzo dobra dla ludzi, ale na pewno nie jest wskazana w przypadku kotów. Przecież produkuje się ją z ziarna pszenicy, a to jak wiemy nie jest ona lekkostrawna pokarm dla kotów, podobnie jak wszystkie ziarna zbóż. Wiadomym jest już także, iż białko pszeniczne bywa przyczyną alergii pokarmowych.

Mięso dla kociąt na etapie odstawiania?

Jeśli nie mleko i kaszka na mleku dla kociąt, to co? Biały serek, serek homogenizowany? Już lepiej, ale nie idealnie. Moim zdaniem najlepsze jest surowe mięso! Doszedłem do tego wniosku na podstawie teoretycznej wiedzy o kotach, a zdobyte doświadczenie w żywieniu kociąt to potwierdziło.

Zastanówmy się, jaki pokarm przynosi wolno żyjąca kotka swoim dzieciom? Surowe mięso w postaci upolowanego gryzonia lub innego małego zwierzaka. Od zarania swych dziejów kocie matki karmiły mięsem swe potomstwo, bo przecież koty są mięsożercami. Kilka tysięcy lat udomowienia tego nie zmieniło.

Mięso jest najbardziej wartościowym i najlepiej przyswajalnym pokarmem dla kociąt na etapie odstawiania. Zawsze od niego zaczynam przestawianie kociaków na stały pokarm. Najczęściej kupuję serca wołowe, ponieważ są bogate w białko, zawierają wiele cennych składników odżywczych, są lekko strawne i a kociakom łatwo je pogryźć. Poza tym moje futrzaki zawsze chętnie je jadły.

Początkowo serca rozgniatam widelcem na papkę – łatwo to zrobić – później kroję w drobne kawałeczki, podobnie jak inne mięsa. Z czasem bowiem, gdy już maluchy całkiem sprawnie jedzą, do ich diety zaczynam wprowadzać inne rodzaje mięs. Zazwyczaj kupuję większą ich ilość, dzielę na jednorazowe porcje i trzymam w zamrażalce przez mniej więcej dwa tygodnie. Oczywiście mięso daję surowe.

Inne pokarmy dla kociąt na etapie odstawiania?

Pod koniec okresu odstawiania zaczynam wprowadzać inne pokarmy – mokrą karmę dla kociąt, gotowane na twardo jaja, czasami serki homogenizowane itd. (mięso jest jednak nadal najważniejsze). Staram się przyzwyczajać kociaki do różnych smaków, ponieważ wyniesione z dzieciństwa nawyki żywieniowe zwykle pozostają na całe życie (czytaj też Czy urozmaicać kotu dietę). Ważne jest, by każdy nowy pokarm wprowadzać oddzielnie i małych ilościach początkowo – pamiętajmy, że układ pokarmy naszych maluchów dopiero uczy się trawić różne pożywienie.

Przede wszystkim jednak zachęcam kociaki do jedzenia suchej karmy dla kociąt. Początkowo zwykle namaczam ją w ciepłej wodzie a powstałą papkę mieszam z rozdrobnionym mięsem. Nauka jedzenia suchej karmy przebiega zazwyczaj bardzo szybko, ponieważ produkt ten jest podstawą diety moich kotów – jedzą ją kocie matki a kocięta instynktownie swą rodzicielkę naśladują.

Długość okresu odsadzania zależy od kociąt i od ich matki, czyli od tempa ich rozwoju młodych oraz od ilości produkowanego przez kotkę mleka oraz siły jej instynktu macierzyńskiego.

Jak często karmić kocięta na etapie odstawiania?

Pierwszego dnia przestawiania kociaków na stały pokarm moje futrzaki otrzymują tylko jedną porcję mięsa. Nie chcę wprowadzać zbyt duże rewolucji w ich życiu i muszę zobaczyć, jak reagują na nowy składnik diety. Później dokarmiam je kilka razy dziennie – zależnie od apetytów, intensywności karmienia przez matkę. Sucha karma zawsze u mnie leży w misce, więc maluchy, które już nauczyły się ją jeść, mogą to robić kiedy tylko mają ochotę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Rudolph.A.furtado (Own work)
[Public domain], via Wikimedia Commons

Blue_Bis Baner

 1. Gotowane na twardo jaja?? ale tego w przyrodzie nie mają? Podawać surowe mięso bo to dla nich naturalne to dlaczego gotowane jajka? Pytam bo nie rozumiem tego? tym bardziej, że białko nie jest wskazane (tak czytałam).

 2. A co gdy 9 tygodniowy kot, odstaje od rodzeństwa i nie je kompletnie niczego co mu się podstaw pod pyszczek. A pozostałe koty jedzą jak należy, już od 4 tygodnia . Już po wadze i wielkości widzę że kocica jest mniejsza i bardzi drobna. Boję się że stanie się najgorsze… Ona pije tylko mleko matki. Koty oddaje za 3 tygodnie i nie wiem co mam robić aby mała cokolwiek zjadła. Posachha i odejdzie, czy to surowe mięso czy karma.. Tylko pije.. Proszę o rady!!!

 3. Witam!
  Miesiąc temu moje dziecko przyniosło do domu ślepe kociątko. Temat został opanowany i teraz mamy w domu brykającą tygrysiczkę. Malutka cały czas pije mleko z butelki i wiem, że powinnam wprowadzić jej już karmę mięsną. Dlatego proszę o techniczną „instrukcję: Do tej pory w miejscu, gdzie mała się bawi, na dywanie, stawiałam spodeczek z odrobiną karmy. Miałam nadzieję, że sama do niej trafi i instynktownie zacznie próbować. jednak kocina zupełnie ignoruje tę karmę. Zdarza się, że po niej przebiegnie, nawet jej nie wącha. Próbowałam wcisnąć jej z boku pyszczka kawałeczek mięsa w momencie gdy ssała moje palce. Mała połknęła, ale w ogóle nie załapała, że zjadła coś innego. Podobny kłopot mam z przestawieniem jej na picie mleka z miseczki. Miseczka jest omijana szerokim łukiem.
  Proszę o informację, jak to powinno zostać przeprowadzone.

  1. Proszę się nie stresować. Nie wiem, w kalom wieku jest zwierzak, ale pewnie jeszcze nie jest gotowy na zmianę diety. Trzeba próbować podsuwać mielone lub drobno siekane mięso, ale nie na siłę. Można też umaczać to mięso w mleku i takie namoczone podsunąć kotu. Może pośkutkować.

 4. Dziękuję za odpowiedź 🙂
  Malutka dzisiaj ma ok. 7 tygodni. Temat szczęśliwie został opanowany. Byłam z kotkiem na odrobaczaniu i lekarz wet. powiedział, że mała nie je, ponieważ nie jest głodna. I rzeczywiście, dostawała butelkę po każdej drzemce. Po przegłodzeniu jej przez jedną dobę (za radą lekarza) rano z apetytem zjadła pół słoiczka mięsa z indyka Gerbera 🙂 I teraz je już pięknie to co znajdzie w miseczce.
  Pozdrawiam, Dorota.

 5. Witam.
  Mamy 6 tygodniowe kotki które dopiero od kilku dni zaczęły pić mleko z miseczki i mam pytanie, jakie rodzaje mięsa podawać takim małym kotką?

 6. Witam, nasze 5 maluszków skończyło dzisiaj 4 tydzien, przeczytałam ze trzeba zacząć wprowadzać im stale jedzenie aczkolwiek nie są zainteresowane jedzeniem stresuje się że cos zle robię. Mama kociąt karmi je regularnie, czy jest możliwe że jeszcze nie potrzebują dodatkowego posiłku?? Miseczka doroslej kotki jest poza domem kociakow, moze powinna być w środku zeby male widziały ze ona je??

 7. Dziękuję za artykuł właśnie przestawiam maluchy na mięsko i na początku zaczęły jeść 2 samce. Samiczki były na nie. Więc czekałam czy będzie zmiana i zaczęły jeść malutko ale zaczęły. Bardzo pomaga to, że matka je przy nich. Tak samo z kuwetą warto jest kupić pojemnik pod łóżko i zrobić kuwetę, ma więcej miejsca i kotka pokazuje co i jak. Mega szybko się uczą. Niestety mam problem z jedną samiczką ma sraczkę ale będę je odrobaczać.Wiec myślę że w tym cały kłopot. Kocica też miała jak zwiała i wróciła po tygodniu imprezowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *